Realizacja zadań wynikających z materiałów pokontrolnych Najwyższej Izby Kontroli.

ZARZĄDZENIE Nr 14
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 3 lutego 1971 r.
w sprawie realizacji zadań wynikających z materiałów pokontrolnych Najwyższej Izby Kontroli.

W celu zapewnienia pełnego wykorzystania wyników kontroli przeprowadzonych przez Najwyższą Izbę Kontroli oraz usprawnienia trybu rozpatrywania uwag i wniosków pokontrolnych Najwyższej Izby Kontroli zarządza się, co następuje:
§  1.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych), przewodniczący prezydiów rad narodowych, kierownicy i dyrektorzy zjednoczeń, przedsiębiorstw, instytucji i zakładów pracy po otrzymaniu wystąpień pokontrolnych Najwyższej Izby Kontroli obowiązani są do: wszechstronnego rozpatrzenia uwag i wniosków Najwyższej Izby Kontroli, niezwłocznego wykorzystania ustaleń kontroli w celu usprawnienia działalności podległych im jednostek organizacyjnych oraz wydania odpowiednich dyspozycji pokontrolnych w celu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości.
§  2.
1.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych), przewodniczący prezydiów rad narodowych oraz kierownicy i dyrektorzy, o których mowa w § 1, obowiązani są przestrzegać zasady, by przy każdorazowym wystąpieniu Najwyższej Izby Kontroli wyznaczyć komórkę organizacyjną oraz osoby odpowiedzialne za merytoryczne załatwienie zadań wynikających z wystąpień pokontrolnych.
2.
Nadzór nad przebiegiem realizacji zadań zawartych w wystąpieniu Najwyższej Izby Kontroli sprawują kierownicy jednostek organizacyjnych, do których skierowane zostały wystąpienia Najwyższej Izby Kontroli lub wyznaczeni przez nich zastępcy.
§  3.
1.
Minister (kierownik urzędu centralnego), do którego bezpośrednio skierowane zostanie wystąpienie Najwyższej Izby Kontroli zawierające wnioski, których realizacja wchodzi w zakres kompetencji więcej niż jednego ministerstwa (urzędu centralnego), realizuje zadania pokontrolne w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami (kierownikami urzędów centralnych).
2.
Analogiczne zasady należy stosować w wypadkach, gdy wystąpienia te zawierać będą wnioski, których realizacja wchodzi w zakres kompetencji więcej niż jednego zjednoczenia (instytucji lub jednostki równorzędnej) lub jednego przedsiębiorstwa.
§  4.
Jednostka organizacyjna otrzymująca wystąpienie Najwyższej Izby Kontroli obowiązana jest:
a)
w myśl art. 25 ust. 2 ustawy z dnia 13 grudnia 1957 r. o Najwyższej Izbie Kontroli (Dz. U. Nr 61, poz. 330) w wyznaczonym terminie zawiadomić Najwyższą Izbę Kontroli o wykonaniu wniosków lub o uzasadnionych przyczynach ich niewykonania, z równoczesnym podaniem własnego programu wykorzystania wyników kontroli, zmierzającego do usunięcia nieprawidłowości ujawnionych przez kontrolę,
b)
w ustalonym terminie zawiadomić Najwyższą Izbę Kontroli o wykonaniu wniosków dotyczących wyciągnięcia konsekwencji służbowych, a także o wytoczeniu powództwa cywilnego przeciw osobom, które spowodowały szkodę gospodarczą. Odstąpienie od wykonania tych wniosków bądź ich zmiana może nastąpić - w myśl art. 25 ust. 3 powołanej ustawy o Najwyższej Izbie Kontroli - za zgodą Najwyższej Izby Kontroli.
§  5.
Ujawnione w toku kontroli nieprawidłowości w zakresie zabezpieczenia i ochrony mienia należy usuwać niezwłocznie.
§  6.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych), przewodniczący prezydiów rad narodowych, kierownicy i dyrektorzy instytucji, zjednoczeń, przedsiębiorstw i zakładów pracy obowiązani są do zapewnienia okresowej kontroli wykonania zaleceń zawartych w wystąpieniach Najwyższej Izby Kontroli i osiągniętych w tym zakresie wyników. W stosunku do osób odpowiedzialnych za niewykonanie zadań wynikających z wystąpień Najwyższej Izby Kontroli kierownicy właściwych jednostek obowiązani są stosować odpowiednie sankcje dyscyplinarne i służbowe. Informacje o wynikach przeprowadzonych kontroli należy przekazywać właściwym jednostkom nadrzędnym.
§  7.
Zadania wynikające z wystąpień Najwyższej Izby Kontroli i przebieg ich realizacji oraz osiągnięte wyniki powinny być okresowo omawiane na posiedzeniach kolegiów ministerstw, zjednoczeń, jednostek równorzędnych oraz posiedzeniach prezydiów rad narodowych.
§  8.
Zaleca się centralnym związkom spółdzielczym zastosowanie przepisów niniejszego zarządzenia.
 9.
Uchyla się zarządzanie nr 226 Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 1959 r. w sprawie zapewnienia wyczerpujących i terminowych wyjaśnień w związku z wystąpieniami pokontrolnymi Najwyższej Izby Kontroli (Monitor Polski Nr 104, poz. 561).
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1971.8.52

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Realizacja zadań wynikających z materiałów pokontrolnych Najwyższej Izby Kontroli.
Data aktu: 03/02/1971
Data ogłoszenia: 08/02/1971
Data wejścia w życie: 08/02/1971