Szczegółowe warunki produkcji i wprowadzania do obrotu dietetycznych środków spożywczych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 22 kwietnia 1971 r.
w sprawie szczegółowych warunków produkcji i wprowadzania do obrotu dietetycznych środków spożywczych.

Na podstawie art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 25 listopada 1970 r. o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia (Dz. U. Nr 29, poz. 245) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Dietetyczne środki spożywcze, odżywki i używki przeznaczone do celów dietetycznych wolno produkować w zakładach przeznaczonych wyłącznie do ich produkcji lub w wyodrębnionych oddziałach zakładów produkujących również inne środki spożywcze.
2.
W uzasadnionych wypadkach Główny Inspektor Sanitarny może zezwolić na produkcję dietetycznego środka spożywczego, odżywki lub używki przeznaczonej do celów dietetycznych w zakładzie (oddziale) produkującym inne środki spożywcze, pod warunkiem zastosowania odrębnego cyklu produkcyjnego w odpowiednich warunkach sanitarnych.
3.
Dietetyczne środki spożywcze, odżywki i używki przeznaczone do celów dietetycznych zwane są dalej "środkami dietetycznymi", a zakłady i oddziały określone w ust. 1 - "zakładami produkującymi środki dietetyczne".
§  2.
Pomieszczenia produkcyjne zakładu produkującego środki dietetyczne powinny być wyposażone w urządzenia i aparaty zapewniające ciąg procesów produkcyjnych bez krzyżowania się dróg poszczególnych faz produkcji.
§  3.
Komórka sprawująca kontrolę wewnętrzną jakości zdrowotnej w zakładzie produkującym środki dietetyczne powinna być wyposażona lub mieć możność bieżącego korzystania z laboratorium fizyko-chemicznego i mikrobiologicznego, dostosowanego do rodzaju produkowanych środków dietetycznych.
§  4.
1.
Kierownik zakładu produkującego środki dietetyczne jest obowiązany opracować dla każdego stanowiska pracy lub działu (oddziału) regulamin ustalający wymagania dotyczące:
1)
sanitarnych warunków, które powinny być przestrzegane przy pracach na poszczególnych stanowiskach lub w poszczególnych działach,
2)
higieny osobistej pracowników,
3)
zakresu czynności objętych samokontrolą jakości zdrowotnej.
2.
Regulaminy, o których mowa w ust. 1, powinny być uzgodnione z właściwym powiatowym (miejskim, dzielnicowym, portowym) inspektorem sanitarnym.
§  5.
Produkcja środków dietetycznych może się odbywać wyłącznie według ustanowionej Polskiej Normy lub normy branżowej.
§  6.
1.
Surowce używane do produkcji środków dietetycznych powinny odpowiadać wymaganiom ustalonym dla najwyższej jakości zdrowotnej danego surowca.
2.
Surowce używane do produkcji środków dietetycznych powinny być poddawane szczególnej kontroli, jeżeli odpowiednie wymagania zostaną ustalone w zezwoleniu na produkcję danego środka dietetycznego.
3.
Środki dietetyczne nie mogą zawierać pozostałości środków chemicznych stosowanych przy uprawie i ochronie roślin ponad ilość określoną jako dopuszczalną w zezwoleniu na produkcję danego środka dietetycznego.
§  7.
1.
Do produkcji środków dietetycznych nie wolno używać środków farmaceutycznych, chemicznych ani substancji dodatkowych dozwolonych, z wyjątkiem substancji przewidzianych w zezwoleniu na produkcję danego środka spożywczego.
2.
Środki dietetyczne nie powinny zawierać zanieczyszczeń technicznych innych pod względem rodzaju lub ilości niż określone w zezwoleniu. Środki dietetyczne nie mogą być napromieniane lub poddawane działaniu prądów o wysokiej częstotliwości.
3.
Środki dietetyczne w postaci konserw powinny być poddawane sterylizacji lub pasteryzacji.
§  8.
Środki dietetyczne powinny być wprowadzane do obrotu w jednostkowym opakowaniu fabrycznym, w ilościach dostosowanych do potrzeb nabywców indywidualnych oraz odbiorców zbiorowych.
§  9.
1.
Na jednostkowym opakowaniu fabrycznym środka dietetycznego powinien być umieszczony odpowiedni napis informacyjny "Dietetyczny środek spożywczy" lub "Odżywka" oraz oznaczenia wskazujące:
1)
nazwę środka, jego przeznaczenie i numer zezwolenia na produkcję,
2)
skład surowcowy z uwzględnieniem ilości substancji dodatkowych i składników, których zawartość jest ograniczona lub ma szczególne znaczenie,
3)
datę przydatności do spożycia i sposób przechowywania,
4)
nazwę i adres zakładu, który wyprodukował dany środek,
5)
w miarę potrzeby - sposób przygotowania do spożycia.
2.
Środek dietetyczny nie może być po upływie terminu przydatności do spożycia wprowadzany do obrotu ani używany do produkcji innych środków dietetycznych.
§  10.
1.
Zakłady, które wprowadzają do obrotu środki dietetyczne, powinny je przechowywać w warunkach podanych na jednostkowym opakowaniu fabrycznym.
2.
W zakładach, o których mowa w ust. 1, powinny być wydzielone stoiska lub półki dla środków dietetycznych.
§  11.
Odstępstwa od wymagań ustalonych w § 8 i 10 mogą być stosowane w zakresie i na warunkach określonych w zezwoleniu na produkcję danego środka spożywczego.
§  12.
1.
Zakłady, które w dniu wejścia w życie zarządzenia produkują środki dietetyczne, obowiązane są w ciągu roku od dnia wejścia w życie zarządzenia wprowadzić ustalone w nim wymagania lub wystąpić do powiatowego (miejskiego, dzielnicowego, portowego) inspektora sanitarnego o przedłużenie tego terminu.
2.
Inspektor sanitarny może przedłużyć termin przewidziany w ust. 1, nie dłużej jednak niż o 6 miesięcy.
3.
Zakłady produkujące w dniu wejścia w życie dietetyczne środki spożywcze i odżywki, w których nie ma wydzielonych oddziałów, obowiązane są zorganizować takie oddziały w ciągu roku od dnia wejścia w życie zarządzenia lub po upływie tego terminu zaniechać produkcji tych artykułów. Nie dotyczy to wypadków, o których mowa w § 1 ust. 2.
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1971.33.211

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Szczegółowe warunki produkcji i wprowadzania do obrotu dietetycznych środków spożywczych.
Data aktu: 22/04/1971
Data ogłoszenia: 21/06/1971
Data wejścia w życie: 21/06/1971