Zm.: zarządzenie w sprawie gospodarki finansowej przedsiębiorstw obrotu zaopatrzeniowego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 6 kwietnia 1971 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie gospodarki finansowej przedsiębiorstw obrotu zaopatrzeniowego.

Na podstawie § 75 pkt 2 uchwały nr 176 Rady Ministrów z dnia 9 listopada 1970 r. w sprawie gospodarki finansowej państwowych przedsiębiorstw, kombinatów i zjednoczeń przemysłowych oraz budowlano-montażowych, objętych planowaniem centralnym (Monitor Polski Nr 40, poz. 293) zarządza się, co następuje:
§  1.
W zarządzeniu Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 1970 r. w sprawie gospodarki finansowej przedsiębiorstw obrotu zaopatrzeniowego (Monitor Polski Nr 43, poz. 348), wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 5 ust. 1 wyraz "zmniejszoną" zastępuje się wyrazem "zmniejszona";
2)
§ 6 otrzymuje brzmienie:

"§ 6. 1. Zysk przedsiębiorstwa podlega w pierwszej kolejności zmniejszeniu o wpłatę do budżetu, dokonywaną za pośrednictwem jednostki nadrzędnej, w wysokości 80% nadwyżki zysków nadzwyczajnych nad stratami nadzwyczajnymi. Wpłata ta powinna być dokonana nawet wtedy, gdy 80% nadwyżki zysków nadzwyczajnych nad stratami nadzwyczajnymi jest większe od osiągniętego zysku oraz gdy przedsiębiorstwo wykazuje stratę.

2. Zysk przedsiębiorstwa, pozostały po dokonaniu wpłaty do budżetu, zwany dalej "zyskiem", podlega podziałowi na niżej określone cele:

1) odpis na fundusz zakładowy dokonywany na podstawie odrębnych przepisów;

2) oprocentowanie środków trwałych;

3) wpłatę z zysku do jednostki nadrzędnej na rzecz budżetu według obowiązującej normy;

4) spłatę kredytu zaciągniętego na inwestycje branżowe wraz z odsetkami w części nie podlegającej spłacie z funduszu inwestycyjnego jednostki nadrzędnej; spłata kredytu z zysku następuje w wysokości i w ratach określonych w umowie kredytowej między inwestorem a bankiem; szczegółowe zasady spłaty kredytu regulują odrębne przepisy.

3. Odpisy wymienione w ust. 2 pkt 1-3 są obowiązkowe; jeżeli zysk nie wystarcza na całkowite ich pokrycie, brakującą kwotą przedsiębiorstwo obciąża fundusz statutowy; jeżeli zysk nie wystarcza na spłatę kredytu na inwestycje branżowe, nie spłacony w terminie kredyt uznaje się za kredyt przeterminowany, podlegający spłacie z zysku roku następnego. Jeżeli bank dokona spłaty kredytu przeterminowanego ze środków obrotowych przedsiębiorstwa, to równowartość tej spłaty obciąża fundusz statutowy.

4. Przedsiębiorstwom mogą być przyznane ulgi w zakresie wpłat z zysku do budżetu na okres spłaty z zysku kredytu bankowego na inwestycje branżowe.

5. Część zysku pozostałą po potrąceniu odpisów i wpłat przewidzianych w ust. 1 i 2 przedsiębiorstwo przeznacza w dowolnej kolejności na następujące cele;

1) odpis na fundusz inwestycyjny lub inwestycyjno-remontowy,

2) odpisy na inne cele, przewidziane w odrębnych przepisach.

6. Z pozostałości zysku przedsiębiorstwa, po pokryciu potrzeb przewidzianych w ust. 1, 2 i 4, co najmniej 10% podlega wpłacie na rzecz jednostki nadrzędnej według normy określonej przez tę jednostkę. Reszta zysku pozostaje do dyspozycji przedsiębiorstwa i może być przeznaczona na:

1) finansowanie wzrostu środków obrotowych,

2) wcześniejszą spłatę kredytu zaciągniętego na inwestycje branżowe,

3) dodatkowe zasilenie funduszu inwestycyjnego lub inwestycyjno-remontowego, z tym że powyższe dodatkowe zasilenie nie może być wyższe od odpisu, o którym mowa w ust. 5 pkt 1 i w § 7 ust. 3.";

3)
w § 7:
a)
w ust. 1 wyrazy "pkt 1" skreśla się;
b)
w ust. 2 wyrazy "pkt 4" zastępuje się wyrazami "pkt 3";
c)
ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Przedsiębiorstwo dokonuje odpisu na fundusz inwestycyjny lub inwestycyjno-remontowy według wieloletniego procentowego wskaźnika, obliczanego od wartości brutto środków trwałych zaliczanych do grupy 3-7 klasyfikacji środków trwałych, ulegającego odpowiedniemu zwiększeniu w należności od stopnia umorzenia tych środków. Procentowe wskaźniki w stosunku do wartości środków trwałych grupy 3-7, uwzględniające stopień ich umorzenia, określa jednostka nadrzędna w granicach ustalonego dla niej wskaźnika.";

4)
w § 9 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Zysk niezależny od działalności przedsiębiorstwa podlega przekazaniu:

1) w wysokości 15% na rachunek funduszu rezerwowego (funduszu środków obrotowych) jednostki nadrzędnej, jeżeli zysk został ujawniony przez samo przedsiębiorstwo lub jednostkę nadrzędną, a w pozostałej wysokości do budżetu;

2) w wysokości 100% do budżetu, jeżeli zysk został ujawniony przez organ kontroli zewnętrznej, bank lub wydział finansowy prezydium rady narodowej.";

5)
w § 16 ust. 1 pkt 1 wyrazy "pkt 2" zastępuje się wyrazami "pkt 1";
6)
w § 23 wyrazy "ust. 7" zastępuje się wyrazami "ust. 6".
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do gospodarki finansowej przedsiębiorstw obrotu zaopatrzeniowego, począwszy od dnia 1 stycznia 1971 r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1971.22.142

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zm.: zarządzenie w sprawie gospodarki finansowej przedsiębiorstw obrotu zaopatrzeniowego.
Data aktu: 06/04/1971
Data ogłoszenia: 20/04/1971
Data wejścia w życie: 20/04/1971