Ogólne warunki umów komisu i umów agencyjnych związanych z obrotem z zagranicą pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 23 lutego 1971 r.
w sprawie ogólnych warunków umów komisu i umów agencyjnych związanych z obrotem z zagranicą pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej.

Na podstawie art. 384 § 1 Kodeksu cywilnego i § 1 ust. 1 pkt 1 uchwały nr 97 Rady Ministrów z dnia 27 kwietnia 1965 r. w sprawie upoważnienia naczelnych organów administracji państwowej do ustalania ogólnych warunków dla określonych kategorii umów (Monitor Polski z 1965 r. Nr 23, poz. 109 i z 1969 r. Nr 36, poz. 270) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Ustala się ogólne warunki umów komisu i umów agencyjnych związanych z obrotem z zagranicą pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej w brzmieniu podanym w załączniku, zwane dalej "Ogólnymi warunkami umów komisu".
§  2. 
Ogólne warunki umów, o których mowa w § 1, stosuje się, do umów:
1)
komisu pomiędzy przedsiębiorstwem handlu zagranicznego - zwanym dalej komisantem, a inną jednostką gospodarki uspołecznionej - zwaną dalej komitentem, w których komisant zobowiązuje się do sprzedaży lub zakupu towaru za granicą,
2)
agencyjnych, w których przedsiębiorstwo handlu zagranicznego zobowiązuje się do pośredniczenia przy zawieraniu z zagranicznym kontrahentem umowy sprzedaży na rzecz jednostki gospodarki uspołecznionej albo do zawarcia takiej umowy w imieniu tej jednostki.
§  3. 
Jednostki gospodarki uspołecznionej w umowach komisu i umowach agencyjnych mogą ustalać wzajemne prawa i obowiązki odmiennie niż to zostało przewidziane w Ogólnych warunkach umów komisu, chyba że z przepisu ustawy lub z treści Ogólnych warunków umów komisu wynika, że określone w nich prawa i obowiązki są wiążące dla stron.
§  4. 
1. 
Przedsiębiorstwo handlu zagranicznego może zawrzeć umowę komisu lub umowę agencyjną z jednostką gospodarki uspołecznionej, jeżeli uprawnione zostało zgodnie z odrębnymi przepisami do zawierania umów tego rodzaju.
2. 
Umowa agencyjna, w której przedsiębiorstwo handlu zagranicznego zobowiązuje się do pośredniczenia przy zawieraniu z kontrahentem zagranicznym umowy sprzedaży, może być zawarta z jednostką gospodarki uspołecznionej, która na podstawie odrębnych przepisów otrzymała zezwolenie na zawieranie umów z tymi kontrahentami.
§  5. 
Jednostka gospodarki uspołecznionej obowiązana jest do zawarcia umowy komisu lub umowy agencyjnej, jeżeli obowiązek taki wynika z uzgodnienia dostaw, o którym mowa w zarządzeniu Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 19 października 1959 r. w sprawie uzgodnień dostaw i ogólnych warunków dostaw związanych z obrotem z zagranicą pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 92, poz. 494), albo z decyzji jej jednostki nadrzędnej.
§  6. 
Jednostki gospodarki uspołecznionej zawierają umowy komisu i umowy agencyjne na dokonywanie transakcji jednorazowych lub stałych w okresach kwartalnych, rocznych i wieloletnich.
§  7. 
W sprawach nie uregulowanych w Ogólnych warunkach umów komisu stosuje się odpowiednio przepisy ogólnych warunków umów sprzedaży towarów przeznaczonych na eksport oraz ogólne warunki umów sprzedaży towarów pochodzących z importu, stanowiące załącznik do zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 13 lutego 1967 r. w sprawie ogólnych warunków umów sprzedaży oraz umów dostawy związanych z obrotem z zagranicą pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 12, poz. 64 i z 1970 r. Nr 29, poz. 242).
§  8. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

OGÓLNE WARUNKI UMÓW KOMISU I UMÓW AGENCYJNYCH ZWIĄZANYCH Z OBROTEM Z ZAGRANICĄ

Rozdział  1.

Ogólne warunki umów komisu w eksporcie.

§  1. 
1. 
Zobowiązanie komisanta do sprzedaży towaru za granicą na zlecenie komitenta powstaje z chwilą zawarcia umowy.
2. 
Zakres wzajemnych praw i obowiązków komisanta i komitenta ustala zawarta między nimi umowa. Umowa ta powinna w szczególności określać przedmiot sprzedaży, cenę i wysokość wynagrodzenia komisanta.
3. 
W razie nie ustalenia w umowie terminu wydania towaru przyjmuje się, że towar wydany zostanie w terminie wskazanym przez komisanta.
4. 
Jeżeli kierunek eksportu (grupa krajów lub kraj) nie wynika z odrębnych przepisów lub z umowy, oznaczenie kierunku eksportu należy do komisanta.
§  2. 
Cenę towaru określa się według obowiązujących przepisów. Jeżeli strony uprawnione są do uzgadniania wysokości ceny, określona w umowie cena jest ceną minimalną.
§  3. 
1. 
Wynagrodzenie komisanta może być ustalone w formie:
1)
prowizji w wysokości nie przekraczającej maksymalnych stawek przewidzianych w przepisach odrębnych,
2)
udziału w dodatkowo uzyskanej korzyści na danej transakcji (np. na skutek sprzedaży powyżej określonej w umowie ceny minimalnej, udziału w zysku operacyjnym komitenta na transakcji eksportowej).
2. 
W razie braku odmiennych postanowień umowy komisantowi przysługuje prowizja w wysokości maksymalnych stawek.
§  4. 
1. 
Komisant powinien wykazać szczególną staranność przy wyborze kontrahenta zagranicznego.
2. 
Przy zawarciu umowy z zagranicznym kontrahentem oraz przy jej wykonywaniu komisant powinien mieć na względzie nie tylko prawa i obowiązki stron umowy komisu, ale także osiągnięcie możliwie największych korzyści dla gospodarki narodowej.
3. 
Strony zobowiązane są do współdziałania przez informowanie się o okolicznościach, które mogą mieć wpływ na wyniki zawartej transakcji, jak również na kształtowanie się dalszych wzajemnych stosunków w zakresie obrotu z zagranicą.
4. 
Komisant obowiązany jest do sprzedaży towarów na rynkach zagranicznych na warunkach najkorzystniejszych dla komitenta, a w szczególności do uzyskania maksymalnie korzystnych cen, jak również warunków i terminów płatności.
5. 
Wynikające z umowy z zagranicznym kontrahentem uprawnienia komisanta, zwłaszcza odnoszące się do terminu zapłaty ceny, powinny być przez niego bez zwłoki realizowane.
6. 
W razie gdy postanowienia kontraktu zagranicznego przewidują szerszą odpowiedzialność komisanta w stosunku do kontrahenta zagranicznego od odpowiedzialności sprzedawcy towaru przewidzianej w obrocie krajowym, postanowienia te wiążą komitenta, jeżeli wyraził na to zgodę w umowie.
7. 
Komisantowi przysługuje zwrot prowizji agentów zagranicznych, jeżeli komitent wyraził zgodę na takie pośrednictwo.
§  5. 
Komisant obowiązany jest bezzwłocznie zawiadomić komitenta o zgłoszeniu przez zagranicznego kontrahenta zarzutów co do nienależytego wykonania umowy i współdziałać z nim przy ustosunkowaniu się do treści zarzutów. Gdy jednak interes komitenta tego wymaga, komisant zobowiązany jest działać samodzielnie z zachowaniem należytej staranności.
§  6. 
Komisant obowiązany jest przekazać komitentowi w terminie i na zasadach ustalonych odrębnymi przepisami cenę towaru otrzymaną od kontrahenta zagranicznego, a w każdym razie cenę nie niższą niż określona w umowie.
§  7. 
1. 
Komisant nabywa prawo do wynagrodzenia z chwilą przekazania komitentowi ceny towaru otrzymanej od kontrahenta zagranicznego.
2. 
W razie gdy cena przekazywana jest w częściach, komisant nabywa prawo do części wynagrodzenia proporcjonalnej do przekazywanej ceny.
3. 
Jeżeli umowa nie stanowi inaczej, z przekazywanej komitentowi ceny komisant może potrącić przysługujące mu wynagrodzenie i prowizje agentów zagranicznych.
§  8. 
1. 
Strony mogą w umowie zastrzec, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania umowy nastąpi przez zapłatę kary umownej.
2. 
Jeżeli strony miały obowiązek zawarcia umowy, powinny one w umowie tej ustalić stawki kar za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy; mają one również obowiązek dochodzenia zapłaty tych kar. Jeżeli jednak w umowie komisu strony nie ustaliły wysokości stawek kar, są one obowiązane do zapłaty i dochodzenia kar w wysokości przewidzianej w ogólnych warunkach umów sprzedaży towarów przeznaczonych na eksport.

Rozdział  2.

Ogólne warunki umów komisu w imporcie.

§  9. 
Jeżeli przepisy niniejszego rozdziału nie stanowią inaczej do zobowiązania komisanta do zakupu towaru za granicą na rachunek komitenta stosuje się odpowiednio przepisy rozdziału 1.
§  10. 
Cenę towaru ustala się według obowiązujących przepisów. Jeżeli przepisy nie stanowią inaczej, ustalona w umowie cena jest ceną maksymalną.
§  11. 
W razie braku odmiennego postanowienia umowy komisant odpowiada za wady zakupionego towaru w zakresie ustalonym w kontrakcie zagranicznym.
§  12. 
Komisant obowiązany jest podać do wiadomości komitenta postanowienia kontraktu zagranicznego, których wykonanie warunkuje dochodzenie przez komisanta roszczeń do zagranicznego kontrahenta.

Rozdział  3.

Ogólne warunki umów agencyjnych.

§  13. 
Do umów agencyjnych stosuje się odpowiednio przepisy rozdziału 1.
§  14. 
Jeżeli przepisy szczególne nie określają wysokości prowizji należnej przedsiębiorstwu handlu zagranicznego za wykonanie czynności agenta, strony ustalają wysokość prowizji w umowie.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1971.14.106

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ogólne warunki umów komisu i umów agencyjnych związanych z obrotem z zagranicą pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej.
Data aktu: 23/02/1971
Data ogłoszenia: 11/03/1971
Data wejścia w życie: 11/03/1971