Organizacja i zakres działania rolniczych rejonowych zakładów doświadczalnych.

UCHWAŁA Nr 208
RADY MINISTRÓW
z dnia 21 grudnia 1970 r.
w sprawie organizacji i zakresu działania rolniczych rejonowych zakładów doświadczalnych.

Na podstawie art. 70 pkt 2 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. z 1963 r. Nr 29, poz. 172) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Rolniczy rejonowy zakład doświadczalny, zwany dalej "zakładem", jest przedsiębiorstwem państwowym tworzonym przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej w trybie przepisów dekretu z dnia 26 października 1950 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 1960 r. Nr 18, poz. 111) w uzgodnieniu z Ministrem Rolnictwa.
2.
Nadzór nad zakładem sprawuje kierownik właściwego do spraw rolnych organu prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
§  2.
Przedmiotem działania zakładu jest rozwijanie i wprowadzanie do praktyki rolniczej nowych postępowych metod produkcji w rejonie jego działania, realizowane w szczególności przez:
1)
adaptowanie i wdrażanie wyników prac naukowo-badawczych oraz wyników doświadczeń jednostek naukowo-badawczych, a także upowszechnianie osiągnięć nauki i praktyki,
2)
prowadzenie wzorowego gospodarstwa rolnego jako bazy zastosowania nowoczesnych technologii produkcji i naukowych zasad jej organizacji,
3) 1
dokształcanie i doskonalenie kwalifikacji zawodowych gminnej służby rolnej,
4) 2
udzielanie gminnej służbie rolnej fachowego instruktażu w zakresie wprowadzania postępu rolniczego,
5)
prowadzenie informacji naukowo-technicznej i ekonomicznej oraz współdziałanie w tym zakresie z resortowym, a także branżowymi ośrodkami informacji naukowo-technicznej i ekonomicznej,
6)
koordynowanie upowszechniania wiedzy rolniczej.
§  3.
Zakład za zgodą kierownika właściwego do spraw rolnych organu prezydium wojewódzkiej rady narodowej może prowadzić:
1)
prace badawcze w zakresie tematyki wynikającej z warunków i potrzeb województwa, jeżeli prace te nie są prowadzone przez inne placówki badawcze,
2)
prace naukowo-badawcze na zlecenie instytutów naukowo-badawczych.
§  4.
1.
Zakład prowadzony jest według zasad rozrachunku gospodarczego i rozlicza się z budżetem Państwa poprzez budżet terenowy.
2. 3
Działalność zakładu w zakresie wdrażania do produkcji rolnej wyników prac naukowo-badawczych, upowszechniania wiedzy i postępu rolniczego, prowadzenia prac badawczych i doskonalenia kadr rolniczych finansowana jest z dotacji budżetowych.
§  5.
1.
Na czele zakładu stoi dyrektor odpowiedzialny za całokształt jego działalności.
2.
Dyrektor, jego zastępcy oraz główny księgowy powoływani są w trybie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 marca 1970 r. w sprawie obsadzania i zmian na stanowiskach pracowniczych w radach narodowych oraz w przedsiębiorstwach, zakładach i instytucjach podporządkowanych radom narodowym (Dz. U. Nr 7, poz. 58).
§  6. 4
1.
Zasady wynagradzania pracowników zakładu, z wyjątkiem pracowników doradztwa specjalistycznego, określa układ zbiorowy pracy dla pracowników państwowych przedsiębiorstw rolnych.
2.
Minister Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych określi zasady wynagradzania pracowników doradztwa specjalistycznego.
§  7.
1.
Minister Rolnictwa wyda w porozumieniu z Ministrem Finansów wytyczne określające organizację i szczegółowy zakres działania zakładu oraz zasady finansowania prac badawczych.
2.
Organizację wewnętrzną zakładów ustala regulamin organizacyjny nadany przez jego dyrektora.
§  8.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych dostosują organizację zakładów działających na terenie poszczególnych województw do przepisów uchwały i wytycznych Ministra Rolnictwa, wymienionych w § 7 ust. 1.
§  9.
Tracą moc:
1)
uchwała nr 95 Prezydium Rządu z dnia 5 lutego 1955 r. o organizacji nauki i propagandy rolniczej w resorcie rolnictwa,
2)
uchwała nr 88 Prezydium Rządu z dnia 22 lutego 1956 r. w sprawie powołania rolniczych rejonowych zakładów doświadczalnych oraz rolniczych rad naukowo-technicznych przy prezydiach wojewódzkich rad narodowych (Monitor Polski Nr 25, poz. 358).
§  10.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrom Rolnictwa i Finansów oraz prezydiom wojewódzkich rad narodowych.
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 25 z dnia 5 lutego 1973 r. (M.P.73.7.44) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 16 lutego 1973 r.
2 § 2 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 25 z dnia 5 lutego 1973 r. (M.P.73.7.44) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 16 lutego 1973 r.
3 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 25 z dnia 5 lutego 1973 r. (M.P.73.7.44) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 16 lutego 1973 r.
4 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 3 uchwały nr 25 z dnia 5 lutego 1973 r. (M.P.73.7.44) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 16 lutego 1973 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1970.43.342

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Organizacja i zakres działania rolniczych rejonowych zakładów doświadczalnych.
Data aktu: 21/12/1970
Data ogłoszenia: 29/12/1970
Data wejścia w życie: 29/12/1970