Wykorzystywanie wpisów w pracowniczych legitymacjach ubezpieczeniowych przez wydziały zatrudnienia prezydiów rad narodowych i zakłady pracy oraz tryb postępowania w razie zagubienia legitymacji ubezpieczeniowej.

PISMO OKÓLNE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU PRACY I PŁAC
z dnia 21 stycznia 1970 r.
w sprawie wykorzystywania wpisów w pracowniczych legitymacjach ubezpieczeniowych przez wydziały zatrudnienia prezydiów rad narodowych i zakłady pracy oraz trybu postępowania w razie zagubienia legitymacji ubezpieczeniowej.

W wykonaniu przepisu ust. 7 pisma okólnego nr 8 Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 stycznia 1968 r. w sprawie właściwego wykorzystywania pracowniczych legitymacji ubezpieczeniowych (Monitor Polski Nr 7, poz. 41) ustala się, co następuje:
1.
Wydziały zatrudnienia prezydiów rad narodowych i zakłady pracy wykorzystują wpisy w legitymacjach ubezpieczeniowych, w szczególności dotyczące przebiegu pracy zawodowej i rodzaju wykonywanej pracy (stanowisko, specjalność, grupa zaszeregowania), w celu właściwego doboru pracy dla osoby poszukującej pracy oraz ustalenia, czy osoba ta posiada kwalifikacje przewidziane dla proponowanego stanowiska pracy.
2.
Wydziały zatrudnienia prezydiów rad narodowych przy kierowaniu do pracy osób poszukujących pracy, a zakłady pracy przy przyjmowaniu do pracy obowiązane są żądać okazania legitymacji ubezpieczeniowej w celu sprawdzenia, czy dokonany został w poprzednim miejscu pracy wpis dotyczący rodzaju wykonywanej pracy (stanowisko, specjalność, grupa zaszeregowania), wysokości zarobków oraz ustania zatrudnienia. Jednocześnie należy sprawdzić, czy ostatni wpis w legitymacji ubezpieczeniowej, dotyczący ustania zatrudnienia, jest zgodny z takim wpisem w dowodzie osobistym osoby poszukującej pracy.
3.
Przepisy ust. 2 nie dotyczą osób, które nie posiadają legitymacji ubezpieczeniowej z następujących przyczyn:
1)
podejmują pracę po raz pierwszy,
2)
nie były objęte przepisami o ubezpieczeniu społecznym ze względu na charakter poprzedniej pracy (np. niektóre osoby wykonujące pracę nakładczą),
3)
nie ubiegały się o wydanie legitymacji ubezpieczeniowej w zakładzie pracy przed 1 stycznia 1968 r.
4.
W wypadkach określonych w ust. 3 wydział zatrudnienia prezydium rady narodowej lub zakład pracy powinien żądać złożenia odpowiedniego oświadczenia. Nie należy żądać oświadczenia, jeżeli przyczyny nieposiadania legitymacji ubezpieczeniowej określone w ust. 3 wynikają z przedstawionych dokumentów.
5.
W razie stwierdzenia, że w legitymacji ubezpieczeniowej osoby poszukującej pracy brak jest wpisu, o którym mowa w ust. 2, wydział zatrudnienia prezydium rady narodowej uzależnia wydanie skierowania do pracy od uprzedniego uzyskania wpisu w legitymacji ubezpieczeniowej.
6.
Jeżeli osoba poszukująca pracy nie posiada wpisu, o którym mowa w ust. 2, a zakład ostatniego miejsca pracy mieści się poza miejscowością będącą siedzibą wydziału zatrudnienia, wydział ten może wydać skierowanie do pracy, jeżeli osoba ta udokumentuje rozwiązanie ostatniego stosunku pracy.
7.
Jeżeli osoba poszukująca pracy nie posiada legitymacji ubezpieczeniowej z powodu zagubienia lub zniszczenia, wydział zatrudnienia prezydium rady narodowej może wydać jej skierowanie do pracy, a zakład pracy może ją przyjąć do pracy po przedstawieniu przez nią zaświadczenia odpowiedniego zakładu pracy (oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych), ustalającego datę wystawienia, serię i numer poprzednio wydanej legitymacji ubezpieczeniowej oraz datę ustania zatrudnienia. Jeżeli zaświadczenie jest wydane przez zakład pracy nie będący ostatnim miejscem pracy osoby poszukującej pracy, należy żądać ponadto przedłożenia zaświadczenia z ostatniego miejsca pracy o rozwiązaniu stosunku pracy.
8.
W wyjątkowych wypadkach, uzasadnionych pilną potrzebą obsadzenia danego stanowiska pracy bądź warunkami materialnymi lub rodzinnymi osoby poszukującej pracy, wydział zatrudnienia prezydium rady narodowej może wydać skierowanie do pracy, a zakład pracy przyjąć do pracy osobę, która nie posiada legitymacji ubezpieczeniowej z powodu zagubienia lub zniszczenia, bez żądania przedstawienia zaświadczenia, o którym mowa w ust. 7.
9.
Wydział zatrudnienia prezydium rady narodowej powinien umieścić na tablicy ogłoszeń w widocznym miejscu zawiadomienie, że oprócz innych dokumentów wymaganych przy kierowaniu do pracy niezbędne jest okazywanie przez poszukującą pracy osobę, która uprzednio pozostawała w stosunku pracy, legitymacji ubezpieczeniowej zawierającej wpis, o którym mowa w ust. 2.
10.
Wydział zatrudnienia prezydium rady narodowej, udzielając zakładom pracy zezwolenia na przyjmowanie pracowników we własnym zakresie, zobowiązany jest każdorazowo zwracać uwagę na obowiązek przestrzegania przepisów niniejszego pisma okólnego. Jeżeli wydział zatrudnienia stwierdzi, że zakład nie przestrzega przepisów niniejszego pisma okólnego, zobowiązany jest cofnąć udzielone zezwolenie.
11.
Wydziały zatrudnienia prezydiów rad narodowych, przeprowadzając kontrole zakładów pracy, obowiązane są wnikliwie kontrolować wykonanie przepisów niniejszego pisma okólnego.
12.
Traci moc pismo okólne Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac z dnia 16 kwietnia 1968 r. w sprawie wykorzystywania wpisów w pracowniczych legitymacjach ubezpieczeniowych przez wydziały zatrudnienia prezydiów rad narodowych i zakłady pracy oraz trybu postępowania w razie zagubienia legitymacji ubezpieczeniowej (Monitor Polski Nr 18, poz. 118).
13.
Niniejsze pismo okólne stosuje się od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1970.4.40

Rodzaj: Pismo okólne
Tytuł: Wykorzystywanie wpisów w pracowniczych legitymacjach ubezpieczeniowych przez wydziały zatrudnienia prezydiów rad narodowych i zakłady pracy oraz tryb postępowania w razie zagubienia legitymacji ubezpieczeniowej.
Data aktu: 21/01/1970
Data ogłoszenia: 12/02/1970
Data wejścia w życie: 12/02/1970