Kolegia w naczelnych organach administracji państwowej i urzędach centralnych.

UCHWAŁA Nr 137
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 sierpnia 1970 r.
w sprawie kolegiów w naczelnych organach administracji państwowej i urzędach centralnych.

Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Kolegia powoływane są w naczelnych organach administracji państwowej i urzędach centralnych, których statuty przewidują utworzenie kolegiów.
2.
Przepisy uchwały dotyczące ministrów, ministerstw lub podsekretarzy stanu mają odpowiednie zastosowanie również do innych naczelnych organów administracji państwowej i urzędów centralnych, kierowników tych organów i urzędów oraz ich zastępców.
§  2.
Kolegium jest organem doradczym i opiniodawczym ministra.
§  3.
1.
W skład kolegium wchodzą:
1)
podsekretarze stanu i generalni dyrektorzy - z urzędu,
2)
członkowie powołani przez ministra spośród:
a)
pracowników ministerstwa zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych lub doradczych,
b)
kierowników (dyrektorów) niektórych jednostek organizacyjnych resortu (np. dyrektorów niektórych zjednoczeń, instytutów, instytucji, szkół itd.).
2.
Minister może zapraszać do stałego lub doraźnego udziału w posiedzeniach kolegium przedstawicieli zainteresowanych instytucji, organizacji politycznych, społecznych i związków zawodowych.
3.
Na posiedzenia kolegium mogą być zapraszani, w charakterze doradczym, specjaliści z zakresu spraw rozważanych na posiedzeniu.
§  4.
1.
Kolegium działa na:
1)
posiedzeniach plenarnych z udziałem osób wymienionych w § 3,
2)
posiedzeniach prezydium, w którego skład wchodzą osoby wymienione w § 3 ust. 1 pkt 1.
2.
W razie potrzeby mogą być organizowane posiedzenia kolegium z udziałem przedstawicieli organów właściwych rad narodowych, wspólne sesje wyjazdowe kolegium ministerstwa i kolegialnych organów zainteresowanych rad narodowych lub wspólne posiedzenia kolegiów zainteresowanych w danej sprawie ministerstw.
3.
Minister określa formę posiedzenia właściwą dla rozpatrzenia sprawy wnoszonej pod obrady kolegium oraz ustala skład osób, które powinny być zaproszone do wzięcia udziału w posiedzeniu kolegium lub jego prezydium z głosem doradczym.
4.
O tematach i terminach plenarnych posiedzeń kolegium zawiadamia się Najwyższą Izbę Kontroli oraz zainteresowane instancje związków zawodowych.
§  5.
1.
Tematy plenarnych obrad kolegium oraz terminy tych posiedzeń objęte są planem prac kolegium, ustalonym przez ministra.
2.
Programy i prognozy rozwojowe oraz plany perspektywiczne, wieloletnie i roczne resortu oraz sprawozdania z działalności resortu powinny być przedmiotem oceny plenarnych obrad kolegium.
3.
W razie potrzeby minister może zwołać plenarne posiedzenie kolegium w terminie nie objętym planem albo rozszerzyć porządek obrad posiedzenia zaplanowanego.
§  6.
1.
Na posiedzeniach kolegium przewodniczy minister lub wyznaczony przez niego podsekretarz stanu.
2.
Kolegium wyraża swoją opinię lub wnioski w formie uchwały, której treść należy zamieścić w protokole jego posiedzenia.
3.
Uchwała kolegium zapada większością głosów obecnych na posiedzeniu członków kolegium. Minister nie bierze udziału w głosowaniu.
4.
Odmienne od stanowiska większości zdania członków kolegium, przedstawicieli instytucji oraz organizacji, a także specjalistów zaproszonych na posiedzenie kolegium uwidaczniane są na ich życzenie w protokole posiedzenia kolegium.
5.
Protokół posiedzeń kolegium przesyła się do wiadomości wszystkich członków kolegium.
§  7.
Szczegółowe zasady i tryb pracy kolegium określa regulamin ustalony przez ministra.
§  8.
Przepisy niniejszej uchwały nie dotyczą Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
§  9.
1.
Traci moc uchwała nr 891 Rady Ministrów z dnia 19 listopada 1955 r. w sprawie kolegiów w naczelnych organach administracji państwowej (Monitor Polski z 1956 r. Nr 8, poz. 107) i wydane na jej podstawie akty.
2.
Do dnia 31 grudnia 1970 r. zainteresowani ministrowie:
1)
rozwiążą kolegia ministerstw działające według dotychczas obowiązujących zasad,
2)
opracują regulaminy kolegiów według zasad uchwały.
3.
Z dniem 1 stycznia 1971 r. zainteresowani ministrowie powołają członków kolegium w składzie przewidzianym w § 3 ust. 1.
§  10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1970.29.240

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Kolegia w naczelnych organach administracji państwowej i urzędach centralnych.
Data aktu: 18/08/1970
Data ogłoszenia: 11/09/1970
Data wejścia w życie: 11/09/1970