Zasady zatrudniania absolwentów szkół zawodowych i ogólnokształcących.

UCHWAŁA Nr 58
RADY MINISTRÓW
z dnia 6 maja 1970 r.
w sprawie zasad zatrudniania absolwentów szkół zawodowych i ogólnokształcących.

W celu zapewnienia racjonalnego zatrudniania absolwentów szkół zawodowych i ogólnokształcących Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Zatrudnianie absolwentów szkół zawodowych: zasadniczych, średnich i pomaturalnych oraz szkół ogólnokształcących, nie podejmujących dalszej nauki, zwanych dalej "absolwentami", następuje na zasadach ustalonych w niniejszej uchwale.
§  2.
W celu zapewnienia dopływu do zakładów pracy o szczególnym znaczeniu gospodarczym wykwalifikowanych pracowników, zwłaszcza w zawodach deficytowych, i w celu wcześniejszego zapewnienia absolwentom miejsc pracy - wprowadza się zasadę zawierania przez zakłady pracy umów przedwstępnych z uczniami ostatnich klas szkół zawodowych dla nie pracujących.
§  3.
1.
Zakłady pracy zawierają z absolwentami, podejmującymi pierwszą po ukończeniu szkoły pracę, umowy o pracę tylko na podstawie:
1)
umowy przedwstępnej lub
2)
skierowania do pracy wydanego w trybie pośrednictwa pracy przez wydział zatrudnienia prezydium właściwej rady narodowej.
2.
Wydział zatrudnienia prezydium właściwej rady narodowej może udzielić zakładom pracy zezwoleń na przyjmowanie do pracy absolwentów bez skierowania.
§  4.
1.
Wydziały zatrudnienia prezydiów wojewódzkich rad narodowych ustalają corocznie:
1)
wykazy deficytowych zawodów występujących na terenie województwa oraz wykazy zakładów pracy uprawnionych do zatrudniania w tych zawodach absolwentów na podstawie umów przedwstępnych lub wydanych przez wydział zatrudnienia prezydium rady narodowej zezwoleń na przyjmowanie do pracy absolwentów bez skierowania,
2)
wykazy pozostałych, poza wymienionymi w pkt 1, zawodów występujących na terenie województwa oraz tryb kierowania absolwentów do pracy w tych zawodach (§ 3).
2.
Wykazy określone w ust. 1 powinny obejmować zawody, w których kształcą szkoły położone na terenie województwa.
§  5.
1.
Propozycje zawarcia umów przedwstępnych dla uczniów ostatnich klas szkół zawodowych zakłady pracy zgłaszają bezpośrednio do odpowiednich szkół zawodowych, a w odpisie do wydziałów zatrudnienia prezydiów rad narodowych właściwych ze względu na siedzibę zakładu pracy oraz siedzibę szkoły.
2.
Propozycje pracy dla absolwentów zakłady pracy zgłaszają bezpośrednio do wydziałów zatrudnienia prezydiów właściwych rad narodowych.
3.
W propozycjach zawarcia umów przedwstępnych oraz w propozycjach pracy dla absolwentów należy określić warunki pracy i wynagrodzenia.
§  6.
1.
Zakłady pracy są obowiązane do zatrudniania absolwentów w pierwszej kolejności przed innymi kandydatami.
2.
Wolne miejsca pracy dla pracowników wykwalifikowanych w zawodach, w których kształcą miejscowe szkoły zawodowe, wynikające z planowanego zwiększenia zatrudnienia oraz uzupełniania załóg w III i IV kwartale każdego roku, powinny być przeznaczone przede wszystkim dla absolwentów.
3.
Wydziały zatrudnienia prezydiów właściwych rad narodowych realizują zapotrzebowania zakładów pracy na pracowników wykwalifikowanych z uwzględnieniem przepisu ust. 2.
§  7.
1.
Zakłady pracy prowadzące przyzakładowe zasadnicze szkoły zawodowe dla pracujących oraz zakłady pracy zatrudniające w celu odbycia nauki zawodu uczniów uczęszczających do szkół dokształcających dla pracujących - zawierają z absolwentami tych szkół odpowiednio umowy o odbycie wstępnego stażu pracy lub umowy o pracę.
2.
Przyjęcie do pracy absolwentów szkół, o których mowa w ust. 1, przez inne zakłady pracy tego samego resortu może nastąpić wyłącznie za zgodą zakładu pracy prowadzącego szkołę lub zatrudniającego uczniów w celu odbycia nauki zawodu. Przyjęcie do pracy tych absolwentów przez zakłady pracy innych resortów wymaga ponadto uzgodnienia z wydziałem zatrudnienia prezydium właściwej rady narodowej.
§  8.
Po przystąpieniu do pracy absolwentowi przysługuje prawo do otrzymania zaliczki na poczet wynagrodzenia w wysokości przysługującego mu miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli zakład pracy wypłaca wynagrodzenie za pracę z dołu. Zaliczkę tę zakład pracy potrąca z wynagrodzenia absolwenta w 12 równych ratach miesięcznych.
§  9.
1.
W razie zatrudnienia absolwenta poza stałym miejscem jego zamieszkania, w miejscowości, z której niemożliwy jest codzienny dojazd do pracy, zakład pracy obowiązany jest zapewnić absolwentowi odpłatne zakwaterowanie w hotelu robotniczym lub w innych kwaterach.
2.
Zakład pracy pokrywa, na zasadach ogólnie obowiązujących, koszty przeniesienia absolwenta z miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejscowości, w której ma on zamieszkać w związku z podjęciem pracy.
§  10.
1.
Kuratoria okręgów szkolnych opracowują i przekazują wydziałom zatrudnienia prezydiów wojewódzkich rad narodowych informacje dotyczące przewidywanej liczby absolwentów kończących szkoły zawodowe i ogólnokształcące na terenie województwa.
2.
Wydziały zatrudnienia prezydiów wojewódzkich rad narodowych na podstawie informacji, o których mowa w ust. 1, opracowują dla potrzeb zakładów pracy informatory o absolwentach kończących szkoły zawodowe i ogólnokształcące na terenie województwa.
§  11.
Kuratoria okręgów szkolnych opracowują w porozumieniu z wydziałami zatrudnienia prezydiów wojewódzkich rad narodowych programy szkolenia zawodowego absolwentów szkół ogólnokształcących, którzy po ukończeniu szkoły ubiegać się będą o pracę.
§  12.
Przewodniczący Komitetu Pracy i Płac w porozumieniu z Ministrem Oświaty i Szkolnictwa Wyższego ustali szczegółowe zasady:
1)
zawierania i realizacji umów przedwstępnych,
2)
zgłaszania propozycji pracy przez zakłady pracy,
3)
przekazywania wydziałom zatrudnienia prezydiów rad narodowych informacji o przewidywanej liczbie absolwentów.
§  13.
Właściwi ministrowie oraz prezydia wojewódzkich rad narodowych sprawują nadzór nad wykonywaniem przez podległe im zakłady pracy przepisów niniejszej uchwały.
§  14.
1.
Przepisy uchwały nie dotyczą absolwentów szkół zawodowych: pedagogicznych, artystycznych, kształcenia kulturalno-oświatowego i bibliotekarskiego, medycznych, górniczych, kolejowych, leśnych, rolniczych, rybołówstwa morskiego, przetwórstwa rybnego, żeglugi morskiej i żeglugi śródlądowej.
2.
Ministrowie, którym podlegają szkoły wymienione w ust. 1, mogą ustalić wspólnie z Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac zasady zatrudniania absolwentów tych szkół przy odpowiednim zastosowaniu przepisów niniejszej uchwały.
§  15.
1.
Przepisy uchwały dotyczące ministrów stosuje się odpowiednio do kierowników urzędów centralnych, a przepisy dotyczące prezydiów wojewódzkich rad narodowych - do prezydiów rad narodowych miast wyłączonych z województw.
2.
Ilekroć w uchwale jest mowa o wydziale zatrudnienia prezydium właściwej rady narodowej, należy przez to rozumieć wydział zatrudnienia prezydium powiatowej lub miejskiej rady narodowej miasta stanowiącego powiat albo rady narodowej miasta wyłączonego z województwa - właściwej ze względu na siedzibę zakładu pracy.
§  16.
Zaleca się centralnym organizacjom spółdzielczym stosowanie w podległych im zakładach pracy zasad zatrudniania absolwentów, ustalonych w niniejszej uchwale.
§  17.
Tracą moc:
1)
uchwała nr 112 Rady Ministrów z dnia 25 marca 1957 r. w sprawie zasad zatrudniania absolwentów średnich szkół zawodowych (Monitor Polski z 1957 r. Nr 27, poz. 183, z 1958 r. Nr 47, poz. 272 i 273 oraz z 1969 r. Nr 19, poz. 156),
2)
zarządzenie nr 50 Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 lutego 1956 r. w sprawie kierowania do pracy absolwentów zasadniczych szkół zawodowych (Monitor Polski z 1956 r. Nr 16, poz. 236, z 1957 r. Nr 51, poz. 320 i z 1958 r. Nr 47, poz. 273).
§  18.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Komitetu Pracy i Płac, zainteresowanym ministrom oraz prezydiom wojewódzkich rad narodowych.
§  19.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1970.14.116

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zasady zatrudniania absolwentów szkół zawodowych i ogólnokształcących.
Data aktu: 06/05/1970
Data ogłoszenia: 16/05/1970
Data wejścia w życie: 16/05/1970