Zasady i tryb udzielania zgody na wykonywanie stałych dodatkowych zajęć zarobkowych przez pracowników rad narodowych.

ZARZĄDZENIE Nr 98
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 3 grudnia 1968 r.
w sprawie zasad i trybu udzielania zgody na wykonywanie stałych dodatkowych zajęć zarobkowych przez pracowników rad narodowych.

Na podstawie art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 15 lipca 1968 r. o pracownikach rad narodowych (Dz. U. Nr 25, poz. 164) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Pracownik rady narodowej może wykonywać stałe dodatkowe zajęcie zarobkowe, zwane dalej "dodatkowym zajęciem", tylko po uzyskaniu zgody właściwego organu.
2.
Dodatkowe zajęcie nie może przekraczać czterech godzin dziennie.
3.
Zgody udziela się na wykonywanie jednego dodatkowego zajęcia.
4.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach zgoda może być udzielona na wykonywanie drugiego dodatkowego zajęcia, jeżeli zajęcia dodatkowe łącznie nie przekraczają czasu określonego w ust. 2.
§  2.
1.
Zgoda na dodatkowe zajęcie może być udzielona, jeżeli wykonywanie tego zajęcia nie będzie pozostawało w sprzeczności z obowiązkami pracownika ani nie będzie wywoływało uzasadnionych podejrzeń o stronniczość lub interesowność.
2.
Wyrażając zgodę właściwy organ określa rodzaj i miejsce pracy, wymiar czasu pracy, jej godziny oraz inne warunki, jakie uzna za wskazane (np. okres pracy).
§  3.
1.
Nie wymaga uzyskania zgody wykonywanie dodatkowego zajęcia na podstawie umowy zlecenia lub wykonywanie innego zajęcia zarobkowego, jeżeli zajęcia te nie przekraczają łącznie trzech miesięcy w ciągu roku.
2.
Nie wymaga uzyskania zgody wykonywanie dodatkowego zajęcia zarobkowego na podstawie umowy o dzieło, zawartej na zasadach prawa autorskiego.
3.
Wykonywanie zajęć określonych w ust. 1 i 2 nie może jednak pozostawać w sprzeczności z obowiązkami pracownika ani wywoływać uzasadnionych podejrzeń o stronniczość lub interesowność.
§  4.
Właściwy organ w uzasadnionych wypadkach może cofnąć zgodę na wykonywanie dodatkowego zajęcia. Jeżeli zajęcie takie jest wykonywane na podstawie umowy, cofnięcie zgody następuje z zachowaniem terminu wymaganego do rozwiązania umowy.
§  5.
1.
Zgody na wykonywanie dodatkowego zajęcia udzielają pracownikom zatrudnionym:
1)
w prezydiach wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) oraz powiatowych, miejskich i dzielnicowych rad narodowych - przewodniczący prezydiów tych rad narodowych,
2)
w prezydiach rad narodowych osiedli i gromadzkich rad narodowych - przewodniczący prezydiów powiatowych rad narodowych.
2.
Wniosek o udzielenie zgody powinien być zaopiniowany:
1)
w stosunku do pracowników zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych prezydiów rad narodowych wymienionych w ust. 1 pkt 1 - przez kierowników tych jednostek,
2)
w stosunku do pracowników zatrudnionych w prezydiach rad narodowych wymienionych w ust. 1 pkt 2 - odpowiednio przez przewodniczących prezydiów rad narodowych osiedli lub przewodniczących gromadzkich rad narodowych.
3.
Przewodniczący prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) mogą upoważnić kierowników swoich wydziałów do udzielania zgody na wykonywanie dodatkowych zajęć pracownikom tych wydziałów, z wyjątkiem zastępców kierowników wydziałów. Udzielenie zgody przez kierownika wydziału następuje w porozumieniu z kierownikiem komórki spraw osobowych.
§  6.
Ewidencję pracowników, którym udzielono zgody na wykonywanie dodatkowych zajęć, prowadzą komórki spraw osobowych właściwych prezydiów rad narodowych, a w stosunku do pracowników prezydiów rad narodowych osiedli i gromadzkich rad narodowych - komórki spraw osobowych prezydiów powiatowych rad narodowych. W ewidencji powinny być uwidocznione imię i nazwisko pracownika, któremu udzielono zgody na dodatkowe zajęcie, oraz inne dane wymienione w § 2 ust. 2.
§  7.
Właściwe organy (§ 5) w ciągu trzech miesięcy od dnia wejścia w życie zarządzenia poddadzą rewizji dotychczasowe zezwolenia na wykonywanie dodatkowych zajęć zarobkowych i na zasadach określonych w zarządzeniu wyrażą zgodę na dalsze wykonywanie takich zajęć lub je cofną.
§  8.
Przepisy zarządzenia nie naruszają przepisów szczególnych w zakresie udzielania zezwoleń na wykonywanie dodatkowych prac zarobkowych.
§  9.
Przepisy §§ 1-7 nie dotyczą pracowników zatrudnionych w prezydiach rad narodowych w niepełnym wymiarze czasu pracy. Pracownicy ci obowiązani są zawiadamiać właściwe organy (§ 5) o swoich innych stałych dodatkowych zajęciach zarobkowych.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1969 r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1968.52.357

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady i tryb udzielania zgody na wykonywanie stałych dodatkowych zajęć zarobkowych przez pracowników rad narodowych.
Data aktu: 03/12/1968
Data ogłoszenia: 13/12/1968
Data wejścia w życie: 01/01/1969