Fundowane stypendia doktoranckie.

UCHWAŁA Nr 294
RADY MINISTRÓW
z dnia 23 września 1968 r.
w sprawie fundowanych stypendiów doktoranckich.

Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Przepisy uchwały dotyczą uczestników studiów doktoranckich, odbywanych z oderwaniem od pracy w trybie i na zasadach przewidzianych w rozporządzeniu Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego z dnia 15 lutego 1968 r. w sprawie zasad odbywania studiów doktoranckich (Dz. U. Nr 6, poz. 38), z wyłączeniem osób określonych w § 12 ust. 1 tego rozporządzenia.
§  2.
1.
Instytuty naukowo-badawcze, powołane w trybie i na zasadach ustawy z dnia 17 lutego 1961 r. o instytutach naukowo-badawczych (Dz. U. z 1965 r. Nr 19, poz. 129), oraz centralne laboratoria, biura konstrukcyjne i technologiczne, biura projektów, zakłady badań i doświadczeń, jak również przedsiębiorstwa, w których skład wchodzą placówki o charakterze i zakresie prac wymienionych wyżej placówek - mogą fundować dla uczestników studiów doktoranckich stypendia doktoranckie.
2.
Stypendia doktoranckie funduje się za zgodą jednostki nadrzędnej na okresy nie dłuższe niż 3 lata.
3.
Fundowane stypendia doktoranckie należy przyznawać osobom wyróżniającym się kwalifikacjami, uzdolnieniami i zamiłowaniem do pracy badawczej oraz postawą polityczno-społeczną. Należy również brać pod uwagę ewentualne zaawansowanie kandydata w opracowywaniu tematu badawczego, który mógłby prowadzić do uzyskania stopnia naukowego doktora.
§  3.
1.
Fundowane stypendium doktoranckie, zwane dalej "stypendium", przyznawane jest w wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia netto, pobieranego przez stypendystę w ciągu 12 miesięcy poprzedzających przyjęcie go na studia doktoranckie, nie mniejszej jednak niż 2.500 zł miesięcznie.
2.
Stypendium wypłacane jest przez 12 miesięcy w ciągu roku, jest płatne z góry i nie podlega podatkowi od wynagrodzeń.
3.
Stypendium przyznaje fundator w porozumieniu z jednostką prowadzącą studia doktoranckie osobie wskazanej przez siebie lub przez jednostkę prowadzącą studia doktoranckie.
4.
Temat rozprawy doktorskiej powinien być uzgodniony z fundatorem.
§  4.
1.
Uczestnik studiów doktoranckich pobierający stypendium obowiązany jest najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od ukończenia studiów podjąć pracę u fundatora i wykonywać ją przez okres nie krótszy od okresu pobierania stypendium.
2.
Fundator zawiera z uczestnikiem studiów doktoranckich, któremu przyznano stypendium, umowę, której ramowy wzór stanowi załącznik do uchwały.
3.
Przewidywany termin rozpoczęcia pracy u fundatora przez stypendystę - ustalony w umowie, o której mowa w ust. 2 - może być przesunięty na wniosek stypendysty, zaopiniowany przez jednostkę prowadzącą studia doktoranckie, gdy przesunięcie to jest wskazane ze względu na zakończenie przewodu doktorskiego; w okresie tym stypendysta nie może podjąć zajęć zarobkowych na podstawie umowy o pracę.
4.
O konieczności przesunięcia terminu rozpoczęcia pracy u fundatora stypendysta obowiązany jest zawiadomić fundatora i rozpocząć pracę u niego w uzgodnionym z nim nowym terminie.
§  5.
1.
Uczestnik studiów doktoranckich, któremu przyznano stypendium, obowiązany jest do rozwiązania stosunku pracy z dotychczasowym zakładem pracy. Rozwiązanie stosunku pracy uważa się za dokonane na mocy wzajemnego porozumienia stron.
2.
Jeżeli stypendium zostało przyznane przez fundatora pracownikowi własnemu, fundator jest obowiązany do udzielenia pracownikowi bezpłatnego urlopu na czas odbywania studiów doktoranckich.
3.
Uczestnik studiów doktoranckich (ust. 1 i 2) zachowuje w okresie tych studiów prawo do dodatków do stypendium na członków rodziny w wysokości i na zasadach przewidzianych dla zasiłków rodzinnych dla pracowników oraz do świadczeń zakładów społecznych służby zdrowia dla siebie i członków rodziny w zakresie przewidzianym dla pracowników i członków ich rodzin, a po podjęciu pracy przysługują mu wszelkie uprawnienia związane z zachowaniem ciągłości pracy. Ponadto uczestnik studiów doktoranckich, o którym mowa w ust. 2, zachowuje w okresie studiów doktoranckich prawo do mieszkania służbowego.
§  6.
Fundator może zażądać od kandydata ubiegającego się o stypendium przedstawienia świadectwa stanu zdrowia stwierdzającego możliwość podjęcia pracy u fundatora.
§  7.
1.
Stypendium podlega zwrotowi w całości w razie niespełnienia przez absolwenta studiów doktoranckich warunku, o którym mowa w § 4 ust. 1, lub w razie skreślenia stypendysty z jego winy z listy uczestników studiów.
2.
Jednostka nadrzędna nad fundatorem na wniosek stypendysty może zwolnić go od zwrotu pobranego stypendium w razie:
1)
przedstawienia przez stypendystę zaświadczenia stwierdzającego inwalidztwo pierwszej lub drugiej grupy, nabyte w okresie od zawarcia umowy do wyznaczonego terminu podjęcia pracy u fundatora,
2)
powołania do zawodowej służby wojskowej,
3)
powołania do okresowej służby wojskowej w czasie trwania studiów doktoranckich.
3.
W razie powołania stypendysty w trakcie studiów doktoranckich na ćwiczenia wojskowe, stypendium jest w dalszym ciągu wypłacane, z tym że okres pracy, który stypendysta obowiązany jest przepracować u fundatora, przedłuża się o opłacony przez fundatora okres ćwiczeń wojskowych.
4.
W razie powołania absolwenta studiów doktoranckich wykonującego obowiązek, o którym mowa w § 4 ust. 1, do okresowej służby wojskowej lub na ćwiczenia wojskowe, okres tej służby lub ćwiczeń zalicza się do okresu pracy u fundatora.
5.
Na wniosek stypendysty uzasadniony ważnymi okolicznościami, nie pozwalającymi na wykonanie w pełni przez stypendystę obowiązku, o którym mowa w § 4 ust. 1, fundator może wyrazić zgodę na częściowy zwrot pobranego stypendium fundowanego, proporcjonalnie do okresu przepracowanego u fundatora.
6.
Od decyzji fundatora, o której mowa w ust. 5, przysługuje stypendyście odwołanie do jednostki nadrzędnej nad fundatorem.
§  8.
1.
Minister sprawujący nadzór nad fundatorem może w trakcie studiów doktoranckich zmienić, za zgodą stypendysty i w porozumieniu z fundatorem, jednostkę fundującą stypendium.
2.
Minister sprawujący nadzór nad fundatorem może, za zgodą absolwenta studiów doktoranckich i w porozumieniu z fundatorem, zmienić zakład pracy, w którym absolwent wykona obowiązek, o którym mowa w § 4 ust. 1.
3.
W wyjątkowych wypadkach, na wniosek zainteresowanego ministra, minister sprawujący nadzór nad fundatorem może, za zgodą stypendysty i w porozumieniu z fundatorem, wyrazić zgodę na zmianę fundatora.
4.
Zmiana fundatora albo miejsca wykonania przez stypendystę obowiązku pracy u fundatora (ust. 1-3) następuje w drodze porozumienia, które rozstrzyga sprawę zwrotu dotychczasowemu fundatorowi wypłaconych kwot stypendium przez jednostkę przejmującą prawa i obowiązki fundatora lub też zwolnienia od zwrotu tych kwot.
5.
Fundator obowiązany jest wyrazić zgodę na przejęcie jego praw i obowiązków przez inną jednostkę (ust. 4) w razie niemożności wykonywania przez stypendystę pracy u fundatora z powodu złego stanu zdrowia stwierdzonego orzeczeniem zakładu społecznego służby zdrowia.
§  9.
1.
Do osób, o których mowa w niniejszej uchwale, w zakresie uprawnień do uzyskania mieszkania, mają odpowiednio zastosowanie przepisy §§ 24-28, § 29 ust. 1 i 3 oraz § 30 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 1964 r. w sprawie zatrudniania absolwentów szkół wyższych oraz orzekania o obowiązku zwrotu kosztów wykształcenia (Dz. U. Nr 22, poz. 146).
2.
Niewywiązanie się fundatora z zobowiązania przydzielenia mieszkania stypendyście zwalnia stypendystę od wypełnienia obowiązku, o którym mowa w § 4 ust. 1, w danym zakładzie, z tym jednak że dalszy obowiązek stypendysty powinien być realizowany w zakładzie pracy ustalonym zgodnie z § 8 ust. 2.
§  10.
Absolwentom studiów wyższych przyjętym na studia doktoranckie, którzy wykonują obowiązki wynikające z umowy o stypendium fundowane, zawartej w trakcie odbywania studiów wyższych, może być przyznane fundowane stypendium doktoranckie tylko za zgodą poprzedniego fundatora.
§  11.
Minister Finansów w porozumieniu z ministrami, którym podlegają szkoły wyższe, określi zasady finansowania i wypłacania fundowanych stypendiów doktoranckich oraz tryb poboru kwot stypendiów podlegających zwrotowi (§ 7).
§  12.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Finansów oraz innym zainteresowanym ministrom.
§  13.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

RAMOWY WZÓR UMOWY O FUNDOWANE STYPENDIUM DOKTORANCKIE

W dniu ............................... 19 ...... r. pomiędzy

.........................................., zwanym w dalszym

(nazwa zakładu pracy - fundator)

ciągu niniejszej umowy "fundatorem", reprezentowanym przez

............................................................

(stanowisko oraz imię i nazwisko)

z jednej strony, a Ob. .....................................

zamieszkałym w .................... przy ul. ...............

uczestnikiem studiów doktoranckich .........................

...........................................................,

(nazwa studiów oraz nazwa jednostki organizującej studia)

zwanym w dalszym ciągu "stypendystą", z drugiej strony - zawarta zostaje następująca umowa w przedmiocie warunków przyznania stypendium fundowanego:

§ 1. 1. Stypendysta otrzymywać będzie przez 12 miesięcy w

roku począwszy od dnia ......... 19 ... r. fundowane stypendium

doktoranckie do końca studiów doktoranckich w wysokości .......

zł miesięcznie, nie dłużej jednak niż przez 3 lata.

2. Oprócz stypendium, o którym mowa w ust. 1, stypendysta

otrzymywać będzie:

- dodatek na członków rodziny w wysokości i na zasadach

przewidzianych dla zasiłków rodzinnych dla pracujących,

- dodatek ze względu na warunki szkodliwe dla zdrowia na

zasadach obowiązujących w jednostce organizującej studia

doktoranckie, o ile rodzaj zajęć na studiach uzasadnia

przyznanie dodatku.

§ 2. 1. Stypendysta zobowiązuje się po ukończeniu studiów

doktoranckich podjąć pracę u fundatora i wykonywać ją przez

okres nie krótszy od okresu pobierania fundowanego stypendium

doktoranckiego.

2. Stypendysta zobowiązuje się nie wykonywać żadnych zajęć

zarobkowych na podstawie umowy o pracę.

§ 3. Stypendysta zobowiązuje się do:

1) systematycznej pracy naukowej związanej z opracowaniem

rozprawy doktorskiej i przygotowaniem się do egzaminów

doktorskich,

2) uczestniczenia w zajęciach obowiązkowych ustalonych w

programie studiów oraz w tych zajęciach nieobowiązkowych,

które sobie wybierze,

3) brania udziału w zebraniach naukowych wskazanych przez

kierownika naukowego,

4) składania w wyznaczonych terminach sprawozdań z przebiegu

swojej pracy naukowej.

§ 4. Fundator zobowiązuje się zatrudniać u siebie

stypendystę po ukończeniu studiów doktoranckich przez okres nie

krótszy od okresu, o którym mowa w § 2 niniejszej umowy, jako

...............................................................

zgodnie z nabytymi kwalifikacjami doktora nauk

...............................................................

(nazwa stopnia i określenie specjalności naukowej i studium)

§ 5. Wynagrodzenie stypendysty ustalone zostanie zgodnie z

obowiązującymi przepisami z chwilą podjęcia pracy.

§ 6. Fundator zobowiązuje się zapewnić stypendyście

zamiejscowemu, po podjęciu przez niego pracy u fundatora,

mieszkanie lub pomieszczenie zastępcze, zgodnie z zasadami

zawartymi w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 13 czerwca

1964 r. w sprawie zatrudniania absolwentów szkół wyższych oraz

orzekania o obowiązku zwrotu kosztów wykształcenia (Dz. U. Nr

22, poz. 146).

§ 7. 1. Przewidywany termin podjęcia pracy przez stypendystę

u fundatora ustala się na ................... 19 ... r.

(miesiąc)

2. W razie konieczności przedłużenia terminu stawienia się

do pracy stypendysta obowiązany jest zawiadomić fundatora i

rozpocząć pracę w uzgodnionym z nim terminie.

3. Podjęcie pracy nie powinno nastąpić później niż w ciągu

trzech miesięcy od ukończenia przez stypendystę studiów

doktoranckich.

§ 8. 1. Stypendysta obowiązany jest do zwrotu fundatorowi

pobranego stypendium w razie niepodjęcia pracy u fundatora lub

w razie skreślenia go z własnej winy z listy uczestników

studiów doktoranckich.

2. Postanowienia ust. 1 stosuje się odpowiednio w razie

rozwiązania umowy o pracę przez stypendystę przed upływem

terminu, o którym mowa w § 2 ust. 1 niniejszej umowy.

3. Stypendium podlegające zwrotowi będzie dochodzone w

trybie egzekucji administracyjnej zgodnie z przepisem § 1 ust.

1 pkt 16 i ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27

września 1966 r. w sprawie wykonania ustawy o postępowaniu

egzekucyjnym w administracji (Dz. U. Nr 45, poz. 279).

§ 9. Umowa niniejsza sporządzona zostaje w trzech

jednobrzmiących egzemplarzach. Fundator przekazuje jednostce

prowadzącej studia doktoranckie 2 egzemplarze umowy, z których

jeden egzemplarz jednostka prowadząca studia zachowuje w swoich

aktach, a drugi wręcza stypendyście.

.................... ..................................

(podpis stypendysty) (podpis przedstawiciela fundatora)

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1968.41.288

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Fundowane stypendia doktoranckie.
Data aktu: 23/09/1968
Data ogłoszenia: 01/10/1968
Data wejścia w życie: 01/10/1968