Kolegia rektorskie.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW OŚWIATY I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO, ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ, KULTURY I SZTUKI ORAZ PRZEWODNICZĄCEGO GŁÓWNEGO KOMITETU KULTURY FIZYCZNEJ I TURYSTYKI
z dnia 23 lutego 1968 r.
w sprawie kolegiów rektorskich. *

Na podstawie art. 7 ust. 2 i 7 ustawy z dnia 5 listopada 1958 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1965 r. Nr 16, poz. 114), art. 1 i art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 29 marca 1962 r. o wyższych szkołach artystycznych (Dz. U. z 1967 r. Nr 15, poz. 71) i art. 37 ustawy z dnia 15 lipca 1961 r. o rozwoju systemu oświaty i wychowania (Dz. U. Nr 32, poz. 160) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W województwach (miastach wyłączonych z województw), na których terenie znajdują się co najmniej 2 szkoły wyższe, wyższe szkoły artystyczne lub wyższe szkoły zawodowe - zwane w dalszych przepisach "szkołami wyższymi" - działać będą kolegia rektorskie.
2.
Siedzibą kolegium jest szkoła wyższa, której rektor wybrany został przewodniczącym kolegium.
§  2.
1.
W skład kolegium wchodzą rektorzy znajdujących się na terenie województwa (miasta wyłączonego z województwa) szkół wyższych, kurator właściwego okręgu szkolnego oraz kierownik wydziału kultury prezydium rady narodowej stopnia wojewódzkiego, jeżeli na terenie działania kolegium znajduje się wyższa szkoła artystyczna.
2.
Ponadto w skład kolegium z głosem doradczym wchodzą: przedstawiciel prezydium rady narodowej stopnia wojewódzkiego, prezes zarządu okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz przewodniczący rady okręgowej Zrzeszenia Studentów Polskich.
3.
Przewodniczącym kolegium jest jeden z rektorów wybrany na pierwszym zebraniu kolegium. Kadencja przewodniczącego trwa przez okres pełnienia przez niego funkcji rektora.
4.
Przewodniczący kolegium może zapraszać do udziału w pracach kolegium kierowników właściwych terenowo placówek naukowych Polskiej Akademii Nauk i placówek zaplecza naukowo-technicznego, przedstawicieli organizacji politycznych i społecznych oraz inne osoby, których udział w tych pracach uzna za wskazany.
§  3.
1.
Do zadań kolegium należy ustalanie zasad współdziałania szkół wyższych w dziedzinie rozwiązywania wspólnych problemów, a w szczególności koordynacja działalności w sprawach:
1)
ideologiczno-wychowawczych, dydaktycznych oraz zdrowotnych młodzieży studenckiej i pracowników szkół wyższych, a także organizacji studenckich,
2)
przygotowania i rekrutacji młodzieży do szkół wyższych,
3)
rozwoju bazy materialnej szkół wyższych i wspólnego wykorzystania istniejącego zaplecza naukowo-technicznego oraz domów i stołówek studenckich,
4)
prowadzenia badań naukowych międzyuczelnianych bądź w powiązaniu z terenowymi placówkami naukowymi Polskiej Akademii Nauk lub placówkami zaplecza naukowo-technicznego,
5)
wspólnej organizacji staży zawodowych i naukowych, sympozjów i sesji naukowych, wydawnictw itp.,
6)
podejmowania inicjatywy w zakresie nowych form organizacji nauki i nauczania.
2.
Do zadań kolegium należy również ustalanie zasad współdziałania szkół wyższych przy rozwiązywaniu problemów związanych z zatrudnianiem absolwentów tych szkół.
3.
Ponadto do zadań kolegium należy reprezentowanie szkół wyższych i przekazywanie ich postulatów terenowym i centralnym organom władzy i administracji państwowej.
§  4.
Uchwały kolegium mają charakter opinii dla kierownictwa szkół wyższych w sprawach objętych zakresem działania kolegium.
§  5.
Obsługę administracyjno-biurową kolegium sprawuje szkoła wyższa, w której znajduje się siedziba kolegium.
§  6.
Pierwsze zebranie kolegium zwoła rektor najstarszej na terenie województwa (miasta wyłączonego z województwa) szkoły wyższej.
* Z dniem 26 października 1984 r. zarządzenie utraciło częściowo podstawę prawną na skutek zmiany art. 37 ustawy z dnia 15 lipca 1961 r. o rozwoju systemu oświaty i wychowania (Dz.U.61.32.160) przez art. 1 pkt 14 ustawy z dnia 10 października 1984 r. o zmianie ustawy o rozwoju systemu oświaty i wychowania (Dz.U.84.49.253).

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1968.14.93

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Kolegia rektorskie.
Data aktu: 23/02/1968
Data ogłoszenia: 06/04/1968
Data wejścia w życie: 06/04/1968