Ustalenie wzoru odznaki "Zasłużony Pracownik Handlu", zasady i tryb jej nadawania oraz sposób noszenia.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 25 stycznia 1967 r.
w sprawie ustalenia wzoru odznaki "Zasłużony Pracownik Handlu", zasad i trybu jej nadawania oraz sposobu noszenia.

Na podstawie § 6 uchwały nr 359 Rady Ministrów z dnia 25 listopada 1966 r. w sprawie ustanowienia i nadawania odznaki "Zasłużony Pracownik Handlu" (Monitor Polski Nr 67, poz. 319) zarządza się, co następuje:
§  1.
Odznaka "Zasłużony Pracownik Handlu", zwana dalej "odznaką", jest zaszczytnym wyróżnieniem zawodowym i społecznym, nadawanym przez Ministra Handlu Wewnętrznego osobom zatrudnionym w przedsiębiorstwach (spółdzielniach) i innych jednostkach organizacyjnych handlu wewnętrznego oraz w organach administracji handlu wewnętrznego, wyróżniającym się szczególnie sumiennym wykonywaniem obowiązków w pracy zawodowej i społecznej lub wykazującym szczególną dbałość o mienie społeczne oraz odznaczającym się wysokim poziomem moralnym.
§  2.
Odznaka może być nadawana tej samej osobie wielokrotnie.
§  3.
1.
Odznaka wykonana jest z metalu koloru złotego w kształcie koła o średnicy 28 mm. Na stronie licowej w polu koła o średnicy 17 mm z nałożoną emalią koloru zielonego zamieszczony jest w kolorze złotym wizerunek kapelusza Merkurego ze skrzydłem; na obrzeżu z emalii koloru białego zamieszczony jest napis w kolorze złotym "Zasłużony Pracownik Handlu". Odwrotna strona odznaki jest gładka.
2.
Odznaka zawieszona jest na baretce metalowej koloru złotego, w kształcie prostokąta o wymiarach 28 x 6 mm, z dwoma paskami poziomymi z emalii koloru zielonego.
3.
Wzór odznaki łącznie z baretką zawiera załącznik nr 1 do zarządzenia.
§  4.
1.
Odznakę nosi się na prawej stronie piersi.
2.
Wskazane jest noszenie odznaki również w czasie pracy.
§  5.
1.
Odznakę nadaje Minister Handlu Wewnętrznego na wniosek:
1)
kierownika jednostki organizacyjnej zatrudniającej pracownika zasługującego na wyróżnienie - gdy chodzi o pracowników jednostek podległych lub nadzorowanych przez Ministra Handlu Wewnętrznego; wnioski składane są za pośrednictwem jednostki nadrzędnej nad jednostką wnioskującą i z opinią tej jednostki;
2)
właściwego ministra - gdy chodzi o pracowników zasługujących na wyróżnienie, zatrudnionych w jednostkach nadzorowanych przez innych ministrów niż Minister Handlu Wewnętrznego; minister występuje z wnioskiem na podstawie wniosku jednostki zatrudniającej pracownika zasługującego na wyróżnienie, zgłoszonego za pośrednictwem jednostki nadrzędnej nad jednostką wnioskującą i z opinią tej jednostki;
3)
właściwego centralnego związku spółdzielczego - gdy chodzi o pracowników zasługujących na wyróżnienie, zatrudnionych w jednostkach spółdzielczych; centralny związek występuje z wnioskiem na podstawie wniosku jednostki zatrudniającej pracownika zasługującego na wyróżnienie, zgłoszonego w trybie przewidzianym w pkt 2.
2.
Z wnioskami o nadanie odznaki mogą występować także zarządy główne właściwych związków zawodowych.
§  6.
1.
Wniosek o nadanie odznaki powinien zawierać następujące dane dotyczące osoby zgłaszającej do wyróżnienia: imię i nazwisko, nazwisko panieńskie - gdy chodzi o mężatki, imiona rodziców, datę i miejsce urodzenia, miejsce zamieszkania, miejsce pracy i stanowisko służbowe, wykształcenie, wyczerpujące uzasadnienie wniosku przez jednostkę zatrudniającą pracownika, opinię jednostki nadrzędnej nad tą jednostką, a gdy chodzi o pracowników wymienionych w § 5 ust. 1 pkt 2 i 3 - wniosek właściwego ministra lub centralnego związku spółdzielczego.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do wniosków zarządów głównych związków zawodowych, z tym że w wypadkach, gdy mowa jest o jednostce zatrudniającej pracownika i jednostce nadrzędnej, rozumie się przez to odpowiednie ogniwa organizacji związkowych.
§  7.
1.
Wręczenie odznaki obejmuje także wręczenie legitymacji stwierdzającej jej nadanie. Wzór legitymacji zawiera załącznik nr 2 do zarządzenia.
2.
Wręczanie odznaki odbywa się w sposób uroczysty.
3.
Wręczenia dokonuje Minister Handlu Wewnętrznego lub upoważniona przez niego osoba.
§  8.
1.
Ewidencję nadanych odznak prowadzi Ministerstwo Handlu Wewnętrznego.
2.
Fakt nadania, utraty lub pozbawienia odznaki odnotowuje się w aktach personalnych pracownika.
§  9.
Przepisy zarządzenia dotyczące ministrów odnoszą się także do kierowników urzędów centralnych.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK Nr 1

WIZERUNEK ODZNAKI

ZAŁĄCZNIK Nr 2

WZÓR LEGITYMACJI ODZNAKI

"ZASŁUŻONY PRACOWNIK HANDLU"

grafika

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1967.7.35

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ustalenie wzoru odznaki "Zasłużony Pracownik Handlu", zasady i tryb jej nadawania oraz sposób noszenia.
Data aktu: 25/01/1967
Data ogłoszenia: 01/02/1967
Data wejścia w życie: 01/02/1967