Upoważnienie niektórych ośrodków transportu leśnego do legalizacji drogomierzy i szybkościomierzy pojazdów.

ZARZĄDZENIE
PREZESA CENTRALNEGO URZĘDU JAKOŚCI I MIAR
z dnia 14 listopada 1967 r.
w sprawie upoważnienia niektórych ośrodków transportu leśnego do legalizacji drogomierzy i szybkościomierzy pojazdów.

Na podstawie art. 14 pkt 1 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o miarach i narzędziach pomiarowych (Dz. U. Nr 23, poz. 148) zarządza się, co następuje:
§  1.
Upoważnia się przedsiębiorstwa państwowe pod nazwą "ośrodki transportu leśnego", wymienione w załączniku do zarządzenia, zwane dalej "ośrodkami transportu", do legalizacji drogomierzy oraz użytkowych wskazujących i rejestrujących szybkościomierzy pojazdów (z wyjątkiem motocykli), wymienionych pod lp. 11 i 26 lit. a) wykazu narzędzi pomiarowych podlegających obowiązkowi legalizacji, stanowiącego załącznik nr 1 do zarządzenia Prezesa Centralnego Urzędu Jakości i Miar z dnia 5 października 1966 r. w sprawie określenia narzędzi pomiarowych podlegających obowiązkowi legalizacji oraz warunków zgłaszania tych narzędzi do legalizacji (Monitor Polski z 1966 r. Nr 58, poz. 282 i z 1967 r. Nr 28, poz. 133).
§  2.
1.
Ośrodki transportu upoważnione są do legalizacji:
1)
drogomierzy oraz użytkowych wskazujących i rejestrujących szybkościomierzy pojazdów stosowanych przy pojazdach należących do tych ośrodków,
2)
drogomierzy oraz użytkowych wskazujących i rejestrujących szybkościomierzy stosowanych przez inne jednostki organizacyjne resortu leśnictwa i przemysłu drzewnego.
2.
Zakres właściwości miejscowej ośrodków transportu w sprawach legalizacji drogomierzy i szybkościomierzy pojazdów określa załącznik do zarządzenia.
§  3.
Ośrodki transportu dokonywać będą legalizacji narzędzi pomiarowych w zakresie wynikającym z upoważnienia, w trybie i na zasadach określonych ustawą z dnia 17 czerwca 1966 r. o miarach i narzędziach pomiarowych oraz wydanymi na jej podstawie przepisami.
§  4.
Nadzór i kontrolę nad czynnościami legalizacyjnymi ośrodków transportu sprawuje Centralny Urząd Jakości i Miar.
§  5.
Od decyzji ośrodków transportu w sprawach związanych z legalizacją narzędzi pomiarowych przysługuje odwołanie do Centralnego Urzędu Jakości i Miar.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

OŚRODKI TRANSPORTU LEŚNEGO UPOWAŻNIONE DO LEGALIZACJI DROGOMIERZY I SZYBKOŚCIOMIERZY POJAZDÓW

Lp. Nazwa przedsiębiorstwa Zakres właściwości miejscowej ośrodków transportu leśnego Jednostka nadzorująca
1 Ośrodek Transportu Leśnego w Białymstoku woj. białostockie Ministerstwo Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego Naczelny Zarząd Lasów Państwowych
2 Ośrodek Transportu Leśnego w Toruniu woj. bydgoskie i gdańskie "
3 Ośrodek Transportu Leśnego w Bytomiu m. Kraków, woj. katowickie i krakowskie "
4 Ośrodek Transportu Leśnego w Kraśniku woj. lubelskie "
5 Ośrodek Transportu Leśnego w Giżycku powiaty: bartoszycki, biskupiecki, giżycki, kętrzyński, lidzbarski, mrągowski, piski, i węgorzewski województwa olsztyńskiego "
6 Ośrodek Transportu Leśnego w Olsztynku miasto Olsztyn oraz powiaty: braniewski, działdowski, iławski, morąski, nidzicki, nowomiejski, olsztyński, ostródzki, pasłęcki i szczycieński województwa olsztyńskiego "
7 Ośrodek Transportu Leśnego w Sanoku powiaty: brzozowski, dębicki, gorlicki, jasielski, krośnieński, leski, mielecki, sanocki i strzyżowski województwa

rzeszowskiego

"
8 Ośrodek Transportu Leśnego w Przemyślu miasta: Przemyśl, Rzeszów, Stalowa Wola oraz powiaty: jarosławski, kolbuszowski, leżajski, lubaczowski, łańcucki, niżański, przemyski, przeworski, ropczycki, rzeszowski, tarnobrzeski i ustrzycki województwa rzeszowskiego "
9 Ośrodek Transportu Leśnego w Zagnańsku

k. Kielc

m. Łódź oraz woj. kieleckie i łódzkie "
10 Ośrodek Transportu Leśnego w Siedlcach m. st. Warszawa oraz woj. warszawskie "
11 Ośrodek Transportu Leśnego

w Szczecinie

woj. szczecińskie "
12 Ośrodek Transportu Leśnego w Trzciance m. Poznań oraz woj. koszalińskie i poznańskie "
13 Ośrodek Transportu Leśnego

w Sobieszowie

miasto Jelenia Góra oraz powiaty: bolesławiecki, jaworski, jeleniogórski, kamiennogórski, lwówecki i zgorzelecki województwa wrocławskiego oraz powiat szprotawski województwa zielonogórskiego "
14 Ośrodek Transportu Leśnego

we Wrocławiu

m. Wrocław, miasta: Legnica, Świdnica, Wałbrzych i powiaty: bystrzycki, dzierżoniowski, górowski, kłodzki, legnicki, lubański, lubiński, milicki, noworudzki, oleśnicki, oławski, strzeliński, sycowski, średzki, świdnicki, trzebnicki, wałbrzyski, wołowski, wrocławski, ząbkowicki i złotoryjski województwa wrocławskiego oraz woj. opolskie "
15 Ośrodek Transportu Leśnego

w Gorzowie Wlkp.

woj. zielonogórskie z wyłączeniem powiatu szprotawskiego "

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1967.63.302

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Upoważnienie niektórych ośrodków transportu leśnego do legalizacji drogomierzy i szybkościomierzy pojazdów.
Data aktu: 14/11/1967
Data ogłoszenia: 24/11/1967
Data wejścia w życie: 24/11/1967