Egzamin na rzecznika patentowego.

ZARZĄDZENIE
PREZESA URZĘDU PATENTOWEGO POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ
z dnia 7 listopada 1966 r.
w sprawie egzaminu na rzecznika patentowego.

Na podstawie art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 kwietnia 1966 r. o rzecznikach patentowych (Dz. U. Nr 14, poz. 86) zarządza się, co następuje:
§  1.
Do egzaminu na stanowisko rzecznika patentowego może być dopuszczona osoba, która odpowiada wymaganiom określonym w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 21 kwietnia 1966 r. o rzecznikach patentowych (Dz. U. Nr 14, poz. 86) lub uzyskała w drodze wyjątku, na zasadach określonych w § 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 lipca 1966 r. w sprawie zadań i organizacji pracy rzeczników patentowych, wpisu na listę rzeczników patentowych oraz zasad ich wynagradzania (Dz. U. Nr 32, poz. 194), zwolnienie od niektórych z tych wymagań.
§  2.
1.
Decyzję o dopuszczeniu do egzaminu wydaje Prezes Urzędu Patentowego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, zwanego dalej Urzędem Patentowym, na wniosek ministerstwa (organu równorzędnego) lub prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) właściwego ze względu na zakład pracy, w którym kandydat jest lub będzie zatrudniony:
2.
Do wniosku o dopuszczenie kandydata do egzaminu dołącza się teczkę akt osobowych zawierającą:
1)
życiorys kandydata;
2)
kwestionariusz osobowy, poświadczony przez zakład pracy;
3)
odpis lub fotokopię 1 i 2 strony dowodu osobistego;
4)
zaświadczenie o niekaralności;
5)
dokument stwierdzający posiadanie wymaganego wykształcenia;
6)
dokument stwierdzający ukończenie szkolenia kandydatów na rzeczników patentowych, uznanego przez Urząd Patentowy;
7)
3 fotografie legitymacyjne.
§  3.
Egzamin na rzecznika patentowego składa się przed Komisją Egzaminacyjną w Urzędzie Patentowym.
§  4.
1.
Komisja Egzaminacyjna, o której mowa w § 3, składa się z Prezesa Urzędu Patentowego jako przewodniczącego, jego zastępcy i co najmniej czterech członków.
2.
Zastępcę przewodniczącego oraz członków Komisji Egzaminacyjnej wyznacza Prezes Urzędu Patentowego.
§  5.
Kandydat na rzecznika patentowego składa przed Komisją Egzaminacyjną o której mowa w § 4, egzamin pisemny i ustny. Egzamin ustny odbywa się najpóźniej w ciągu trzech dni po egzaminie pisemnym.
§  6.
1.
Egzamin pisemny składa się z dwóch części.
2.
Przedmiotem pierwszej części egzaminu pisemnego jest opracowanie typowego zgłoszenia patentowego lub opinii co do prawdziwości przedstawionego zgłoszenia patentowego albo zgłoszenia wzoru użytkowego pod względem treści i formy tego zgłoszenia.
3.
Przedmiotem drugiej części egzaminu pisemnego jest opracowanie tematów z zakresu ochrony prawnej w Polsce wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów zdobniczych i znaków towarowych.
4.
Tematy zadań egzaminacyjnych określa Komisja Egzaminacyjna i odpowiednio je zabezpiecza. Komisja ta w razie potrzeby przygotowuje również materiały, na których podstawie mają być wykonane zadania egzaminacyjne.
5.
Egzamin pisemny trwa najdłużej pięć godzin. W tym czasie osoba składająca egzamin powinna oddać opracowania bez względu na stan ich ukończenia.
6.
Egzamin pisemny odbywa się w godzinach służbowych pod nadzorem członków Komisji Egzaminacyjnej, wyznaczonych przez przewodniczącego tej Komisji.
7.
W czasie opracowywania zadań egzaminacyjnych Komisja Egzaminacyjna może zezwolić osobie składającej egzamin na korzystanie z tekstów przepisów prawnych.
8.
Komisja Egzaminacyjna ocenia wyniki egzaminu pisemnego i na podstawie dokonanej oceny podejmuje uchwałę o dopuszczeniu kandydata do egzaminu ustnego.
§  7.
1.
Przedmiotem egzaminu ustnego jest znajomość wszystkich zagadnień związanych z działalnością rzecznika patentowego.
2.
Przepisy § 6 ust. 4 i 7 mają tu odpowiednie zastosowanie.
§  8.
Uchwały Komisji Egzaminacyjnej zapadają zwykłą większością głosów. Przewodniczący Komisji głosuje ostatni. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
§  9. 1
Wyniki egzaminu pisemnego i ustnego oceniane są łącznie.
§  10.
1.
Z przebiegu egzaminu sporządza się protokół.
2.
Protokół egzaminacyjny podpisują przewodniczący i wszyscy biorący udział w egzaminie członkowie Komisji Egzaminacyjnej.
§  11. 2
Osoba, która złożyła egzamin, otrzymuje świadectwo złożenia egzaminu. Wzór świadectwa ustala Prezes Urzędu Patentowego.
§  12.
W razie niedopuszczenia do egzaminu ustnego z powodu uzyskania złej oceny z egzaminu pisemnego lub niedostatecznej łącznej oceny egzaminu (§ 9), Komisja Egzaminacyjna może wyznaczyć termin powtórnego ostatecznego egzaminu. Termin ten nie może być krótszy niż trzy miesiące i dłuższy niż jeden rok.
§  13.
Urząd Patentowy informuje o wyniku egzaminu organ, który zgłosił kandydata do egzaminu.
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 17 kwietnia 1970 r. (M.P.70.13.114) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 maja 1970 r.
2 § 11 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 17 kwietnia 1970 r. (M.P.70.13.114) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 maja 1970 r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1966.73.343

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Egzamin na rzecznika patentowego.
Data aktu: 07/11/1966
Data ogłoszenia: 23/12/1966
Data wejścia w życie: 23/12/1966