Uprawnienia uczestników ochotniczych hufców pracy Związku Młodzieży Socjalistycznej i Związku Młodzieży Wiejskiej w zakresie odbywania służby wojskowej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 15 września 1966 r.
w sprawie uprawnień uczestników ochotniczych hufców pracy Związku Młodzieży Socjalistycznej i Związku Młodzieży Wiejskiej w zakresie odbywania służby wojskowej.

W związku z § 12 ust. 1 pkt 1 i 2 uchwały nr 55 Rady Ministrów z dnia 1 marca 1966 r. w sprawie dalszego rozwoju i działalności ochotniczych hufców pracy Związku Młodzieży Socjalistycznej i Związku Młodzieży Wiejskiej (Monitor Polski Nr 11, poz. 75) zarządza się, co następuje:
§  1.
Uczestnicy ochotniczych hufców pracy Związku Młodzieży Socjalistycznej i Związku Młodzieży Wiejskiej, zwanych dalej w skrócie "OHP", którzy przebywali w tych hufcach przez okres co najmniej 9 miesięcy, korzystają z prawa:
1)
wyboru rodzaju wojska lub służby podczas stawienia się do poboru, jeżeli posiadają odpowiednią zdolność fizyczną oraz inne kwalifikacje niezbędne do odbywania zasadniczej służby wojskowej w wybranym rodzaju wojska lub służby,
2)
pierwszeństwa przy werbunku do ochotniczej długoterminowej służby wojskowej, jeżeli są w wieku 17-20 lat życia, posiadają zdolność fizyczną i psychiczną do tej służby, wykształcenie w zakresie ukończonej szkoły podstawowej oraz odpowiednie wartości moralno-polityczne,
3)
pierwszeństwa przy werbunku do oficerskich szkół zawodowych, technicznych szkół chorążych oraz podoficerskich szkół zawodowych, jeżeli odpowiadają warunkom wymaganym od kandydatów ubiegających się o przyjęcie do tych szkół.
§  2.
1.
Warunkiem korzystania z uprawnień określonych w § 1 jest przedłożenie odpowiednim organom wojskowym zaświadczenia stwierdzającego odbycie przynajmniej 9-miesięcznego okresu pracy w OHP, wystawionego przez właściwą komendę OHP.
2.
Zaświadczenie określone w ust. 1 powinno być przez uczestników OHP, którzy zamierzają skorzystać z przysługującego im prawa wyboru rodzaju wojska lub służby (§ 1 pkt 1), przedłożone wojskowemu komendantowi rejonowemu podczas stawienia się do poboru.
3.
Uczestnicy OHP ubiegający się o przyjęcie do ochotniczej długoterminowej służby wojskowej albo do szkół wojskowych (§ 1 pkt 2 i 3) dołączają zaświadczenie określone w ust. 1 do podania wnoszonego przez nich w tej sprawie do właściwych organów wojskowych.
§  3.
1.
Wojskowi komendanci rejonowi, kierując się potrzebami wojska oraz uwzględniając kwalifikacje posiadane przez uczestników OHP, obowiązani są:
1)
przeznaczać poborowych do odbycia zasadniczej służby wojskowej w wybranych przez nich rodzajach wojsk i służb (§ 1 pkt 1),
2)
uwzględniać w pierwszej kolejności podania o przyjęcie do ochotniczej długoterminowej służby wojskowej wnoszone przez uczestników OHP (§ 1 pkt 2).
2.
Wojskowi komendanci rejonowi w stosunku do uczestników OHP będących poborowymi lub ochotnikami, dowódcy zaś jednostek wojskowych w stosunku do uczestników OHP będących żołnierzami zasadniczej służby wojskowej obowiązani są uwzględniać prawo pierwszeństwa uczestników OHP przy werbunku do oficerskich szkół zawodowych, technicznych szkół chorążych i podoficerskich szkół zawodowych (§ 1 pkt 3).
§  4.
Traci moc zarządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 5 lutego 1959 r. o uprawnieniach uczestników ochotniczych hufców pracy Związku Młodzieży Socjalistycznej w zakresie odbywania służby wojskowej (Monitor Polski Nr 18, poz. 80).
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Komisja senacka za zmianą obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej rekomenduje przyjęcie bez poprawek zmian w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 04.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1966.55.267

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Uprawnienia uczestników ochotniczych hufców pracy Związku Młodzieży Socjalistycznej i Związku Młodzieży Wiejskiej w zakresie odbywania służby wojskowej.
Data aktu: 15/09/1966
Data ogłoszenia: 11/10/1966
Data wejścia w życie: 11/10/1966