Ustalenie trybu i zasad opracowania łowieckiego planu hodowlanego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA I PRZEMYSŁU DRZEWNEGO
z dnia 28 września 1966 r.
w sprawie ustalenia trybu i zasad opracowania łowieckiego planu hodowlanego.

Na podstawie art. 21 ust. 5 ustawy z dnia 17 czerwca 1959 r. o hodowli, ochronie zwierząt łownych i prawie łowieckim (Dz. U. Nr 36, poz. 226) zarządza się, co następuje:
1.
Projekt łowieckiego planu hodowlanego dla obwodu łowieckiego lub terenu nie wchodzącego w skład obwodu łowieckiego, określonego w art. 13 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 17 czerwca 1959 r. o hodowli, ochronie zwierząt łownych i prawie łowieckim (Dz. U. Nr 36, poz. 226), zwanego dalej "terenem nie wchodzącym w skład obwodu łowickiego", sporządza się na okres roku gospodarczego, tj. na okres od dnia 1 kwietnia do dnia 31 marca roku następnego, na obowiązujących wzorach druków.
2.
Projekt łowieckiego planu hodowlanego opracowuje corocznie dzierżawca obwodu łowieckiego, a w obwodach nie wydzierżawionych, wyłączonych z wydzierżawienia oraz na terenach nie wchodzących w skład obwodu łowieckiego - zarządca obwodu łowieckiego lub terenu.
3.
Dla obwodów łowieckich wyłączonych z wydzierżawienia, pozostających pod zarządem przedsiębiorstw lasów państwowych, oraz dla obszarów leśnych zarządzanych przez te przedsiębiorstwa, na których hodowlę i ochronę zwierzyny prowadzą przedsiębiorstwa lasów państwowych, projekt łowieckiego planu hodowlanego opracowują nadleśnictwa państwowe zgodnie z zasadami obowiązującymi w przedsiębiorstwach lasów państwowych.
§  2.
1.
Dzierżawca obwodu łowieckiego opracowuje projekt łowieckiego planu hodowlanego dla części polnej obwodu łowieckiego oraz dla obszarów leśnych o powierzchni do 200 ha, włączając do tego planu dane dotyczące pozyskania zwierzyny na obszarach leśnych o powierzchni przekraczającej 200 ha, wchodzącej w skład obwodu, które otrzymuje od właściwych terenowo nadleśnictw państwowych. Jeżeli hodowla i ochrona zwierzyny na obszarach lasów przekraczających powierzchnię 200 ha została przekazana dzierżawcy obwodu łowieckiego, dzierżawca opracowuje projekt łowieckiego planu hodowlanego dla całego obwodu łowieckiego w uzgodnieniu z właściwym nadleśnictwem państwowym.
2.
Jeżeli w skład obwodu łowieckiego lub terenu nie wchodzącego w skład obwodu łowieckiego wchodzą obszary zarządzane przez przedsiębiorstwa lasów państwowych, projekt łowieckiego planu hodowlanego powinien być uzgodniony z właściwym terenowo nadleśnictwem państwowym w odniesieniu do tych obszarów.
§  3.
Polski Związek Łowiecki zorganizuje instruktaż i zapewni niezbędną pomoc kołom łowieckim, zmierzającą do realnego opracowania projektów łowieckich planów hodowlanych, oraz ustali dla nich wytyczne, dotyczące zasad i rozmiaru zabiegów hodowlanych w wydzierżawionych obwodach łowieckich.
§  4.
1.
Projekty łowieckich planów hodowlanych zatwierdza w terminie do dnia 1 kwietnia każdego roku:
1)
dla obwodów łowieckich wydzierżawionych oraz terenów nie wchodzących w skład obwodu łowieckiego - właściwe ze względu na położenie obwodu łowieckiego lub terenu nie wchodzącego w skład obwodu łowieckiego prezydium powiatowej rady narodowej po zasięgnięciu opinii powiatowej komisji łowieckiej, a w odniesieniu do obszarów leśnych wchodzących w skład obwodu łowieckiego - w porozumieniu z właściwym przedsiębiorstwem lasów państwowych, w odniesieniu zaś do terenów państwowych gospodarstw rolnych - w porozumieniu z właściwym zarządem państwowych gospodarstw rolnych,
2)
dla obwodów łowieckich wyłączonych z wydzierżawienia lub nie wydzierżawionych, a pozostających w zarządzie przedsiębiorstw lasów państwowych - właściwy okręgowy zarząd lasów państwowych,
3)
dla obwodów łowieckich wyłączonych z wydzierżawienia lub nie wydzierżawionych, a pozostających w zarządzie jednostek organizacyjnych resortu rolnictwa - jednostka wyznaczona przez Ministra Rolnictwa,
4)
dla obwodów łowieckich nie wydzierżawionych, a pozostających w zarządzie właściwych do spraw rolnictwa i leśnictwa organów prezydiów powiatowych rad narodowych - prezydium powiatowej rady narodowej,
5)
dla obwodów łowieckich wyłączonych z wydzierżawienia, a pozostających w zarządzie Polskiego Związku Łowieckiego - Naczelna Rada Łowiecka Polskiego Związku Łowieckiego.
2.
Zestawienie zbiorcze zatwierdzonych łowieckich planów hodowlanych, obejmujących również sprawozdania z wykonania planów dotyczących poprzedniego okresu planowania, jednostka zatwierdzająca plany dla obwodów łowieckich określonych w ust. 1 przesyła na ustalonych wzorach druków w 2 egzemplarzach w terminie do dnia 1 maja każdego roku do właściwego do spraw rolnictwa i leśnictwa organu prezydium wojewódzkiej rady narodowej. Organ do spraw rolnictwa i leśnictwa prezydium wojewódzkiej rady narodowej sporządza zestawienie zbiorcze tych planów dla całego województwa i przesyła je w terminie do dnia 15 maja każdego roku Ministerstwu Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego, załączając po 1 egzemplarzu zestawień zbiorczych nadesłanych przez jednostki określone w ust. 1.
§  5.
Dane dotyczące wykonania łowieckich planów hodowlanych w roku poprzedzającym rok gospodarczy, dla którego sporządza się te plany, są jednocześnie podstawą do opracowania przez Ministerstwo Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego zbiorczych sprawozdań statystycznych w zakresie ustalonym przez Główny Urząd Statystyczny.
§  6.
Szczegółowe zasady opracowania łowieckiego planu hodowlanego oraz sprawozdania z jego wykonania ustala instrukcja.
§  7.
Łowiecki plan hodowlany na rok 1966/1967 należy opracować w terminie do dnia 31 października 1966 r.
§  8.
Przepisy zarządzenia dotyczące prezydiów powiatowych i wojewódzkich rad narodowych stosuje się odpowiednio do prezydiów rad narodowych miast stanowiących powiaty miejskie, do prezydiów dzielnicowych rad narodowych w miastach wyłączonych z województw oraz do prezydiów rad narodowych miast wyłączonych z województw.
§  9.
Traci moc zarządzenie Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 4 listopada 1963 r. w sprawie ustalenia zasad i trybu opracowania łowieckiego planu hodowlanego (Monitor Polski Nr 85, poz. 413).
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1966.55.265

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ustalenie trybu i zasad opracowania łowieckiego planu hodowlanego.
Data aktu: 28/09/1966
Data ogłoszenia: 11/10/1966
Data wejścia w życie: 11/10/1966