Określenie zakresu czynności radców do spraw kolegiów karno-administracyjnych przy prezydiach rad narodowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 17 września 1966 r.
w sprawie określenia zakresu czynności radców do spraw kolegiów karno-administracyjnych przy prezydiach rad narodowych.

Na podstawie art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o orzecznictwie karno-administracyjnym (Dz. U. z 1966 r. Nr 39, poz. 233) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Obsługę organizacyjno-prawną i biurową kolegiów karno-administracyjnych upoważnionych do orzekania w sprawach o wykroczenia określone w art. 1-10 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o przekazaniu niektórych drobnych przestępstw jako wykroczeń do orzecznictwa karno-administracyjnego (Dz. U. Nr 23, poz. 149) oraz inne funkcje związane z pracami kolegiów sprawuje radca do spraw kolegium karno-administracyjnego.
2.
Radca do spraw kolegium karno-administracyjnego w zakresie powierzonych mu czynności podlega kierownikowi właściwego do spraw wewnętrznych organu prezydium rady narodowej.
§  2.
1.
Do zakresu czynności radcy do spraw kolegium powiatowego w szczególności należy:
1)
udzielanie osobom wchodzącym w skład kolegium pomocy w rozstrzyganiu wątpliwości prawnych oraz omawianie przed rozprawą z członkami kolegiów przepisów, mogących mieć zastosowanie przy rozpatrywaniu spraw wyznaczanych na dany termin,
2)
zapoznawanie się z rozstrzygnięciami kolegium,
3)
omawianie dostrzeżonych uchybień z członkami kolegium, którzy brali udział w wydaniu rozstrzygnięcia,
4)
przedstawianie sprawy przewodniczącemu kolegium lub kierownikowi wydziału spraw wewnętrznych w razie stwierdzenia uchybień w rozstrzygnięciu kolegium w celu ewentualnego wystąpienia z wnioskiem o uchylenie w trybie nadzoru prawomocnego orzeczenia (nakazu karnego, postanowienia),
5)
przedstawianie przewodniczącemu kolegium wniosków o ukaranie - wraz ze swoją opinią prawną co do wszczęcia, odmowy wszczęcia, umorzenia lub zaniechania wszczęcia postępowania, przekazania sprawy kierownikowi zakładu pracy w wypadkach określonych w art. 19 ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o orzecznictwie karno-administracyjnym (Dz. U. z 1966 r. Nr 39, poz. 233) albo co do zwrotu (przekazania) wniosku o ukaranie do uzupełnienia (wyjaśnienia określonych okoliczności) lub co do przekazania sprawy do postępowania sądowego,
6)
organizowanie i prowadzenie szkolenia członków kolegium i protokolantów w zakresie przepisów karno-administracyjnych,
7)
organizowanie rozpraw kolegium (w siedzibie i poza siedzibą kolegium),
8)
sporządzanie analiz i opracowywanie informacji dotyczących orzecznictwa karno-administracyjnego,
9)
udzielanie pomocy prawnej kolegiom gromadzkim i instruowanie osób sprawujących ich obsługę organizacyjną,
10)
prowadzenie zbioru przepisów i kompletowanie literatury fachowej, pomocnych w pracy kolegium,
11)
szkolenie pracowników referatu karno-administracyjnego,
12)
kierowanie pracą referatu karno-administracyjnego w wydziale spraw wewnętrznych.
2.
Czynności wymienione w ust. 1 pkt 1, 3, 6 i 7 radca do spraw kolegium wykonuje na zlecenie przewodniczącego kolegium.
3.
W prezydiach miejskich rad narodowych w miastach nie stanowiących powiatów i w prezydiach rad narodowych osiedli oraz w tych prezydiach powiatowych (miejskich) rad narodowych, w których dla spraw karno-administracyjnych jest tylko jednoosobowe stanowisko pracy, do zakresu czynności radcy do spraw kolegium powiatowego należą czynności wymienione w ust. 1 pkt 1-10 oraz całokształt czynności z zakresu działania referatu karno-administracyjnego.
§  3.
1.
Przepisy § 2 ust. 1, z wyjątkiem pkt 5, 9 i 12 oraz ust. 2 mają odpowiednie zastosowanie do radcy do spraw kolegium wojewódzkiego.
2.
Ponadto do zakresu czynności radcy do spraw kolegium wojewódzkiego należy:
1)
sprawowanie nadzoru nad pracą radców do spraw kolegiów powiatowych oraz udzielanie im pomocy, zwłaszcza w organizowaniu i prowadzeniu szkolenia (tematyka i metoda jego prowadzenia, zapewnienie pomocy naukowych wykładowcom i osobom szkolonym),
2)
zapoznawanie się z wpływającymi do kolegium wojewódzkiego odwołaniami i przedstawianie ich przewodniczącemu kolegium wraz ze swoją opinią prawną - co do nadania sprawom właściwego biegu,
3)
organizacyjno-prawna obsługa prezydium wojewódzkiej lub miejskiej w mieście podzielonym na dzielnice rady narodowej albo powołanej przez nie komisji (art. 53 ust. 2 ustawy o orzecznictwie karno-administracyjnym) - w zakresie rozpoznawania w trybie nadzoru wniosków o uchylenie prawomocnych orzeczeń (nakazów karnych, postanowień) kolegium,
4)
kierowanie pracą oddziału karno-administracyjnego w urzędzie spraw wewnętrznych prezydium wojewódzkiej (miejskiej) rady narodowej lub referatu karno-administracyjnego w wydziale spraw wewnętrznych prezydium miejskiej rady narodowej miasta podzielonego na dzielnice, a nie wyłączonego z województwa.
§  4.
Do czasu obsadzenia stanowiska radcy do spraw kolegium karno-administracyjnego obsługę organizacyjno-prawną i biurową kolegium upoważnionego do orzekania w sprawach o wykroczenia określone w art. 1-10 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o przekazaniu niektórych drobnych przestępstw jako wykroczeń do orzecznictwa karno-administracyjnego sprawuje na dotychczasowych zasadach organ do spraw wewnętrznych prezydium właściwej rady narodowej.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1966.51.251

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Określenie zakresu czynności radców do spraw kolegiów karno-administracyjnych przy prezydiach rad narodowych.
Data aktu: 17/09/1966
Data ogłoszenia: 24/09/1966
Data wejścia w życie: 24/09/1966