Usprawnienie obsługi rozliczeń pieniężnych ludności.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 7 września 1966 r.
w sprawie usprawnienia obsługi rozliczeń pieniężnych ludności. *

Na podstawie § 4 statutu Powszechnej Kasy Oszczędności, stanowiącego załącznik nr 12 do uchwały Rady Ministrów z dnia 3 stycznia 1961 r. w sprawie zatwierdzenia statutu Powszechnej Kasy Oszczędności (Monitor Polski Nr 9, poz. 52), § 13 ust. 2 uchwały nr 56 Rady Ministrów z dnia 1 marca 1966 r. w sprawie odsetek od kredytów udzielanych przez banki oraz od środków pieniężnych na rachunkach bankowych (Monitor Polski Nr 14, poz. 84) oraz § 1, 3 i 5 zarządzenia Nr 57 Prezesa Rady Ministrów z dnia 5 września 1966 r. w sprawie usprawnienia obsługi rozliczeń pieniężnych ludności (Monitor Polski Nr 49, poz. 240) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się odsetki w wysokości 2% od środków pieniężnych gromadzonych na rachunkach bieżących w Powszechnej Kasie Oszczędności (PKO) przez osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej. Właściciele tych rachunków nie ponoszą opłat prowizyjnych od operacji z wyjątkiem prowizji od przekazów czekowych; nie ponoszą oni również opłat za formularze i druki.
§  2.
1.
Wprowadza się we wszystkich oddziałach, ekspozyturach i ajencjach PKO przyjmowanie - w formie gotówkowej lub bezgotówkowej - wpłat ludności na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej za usługi i świadczenia o charakterze powszechnym (światło, gaz, najem lokali, telefon, wczasy, ubezpieczenia, świadczenia Obsługi Ratalnej Sprzedaży itp.) oraz z tytułu zobowiązań podatkowych.
2.
Wprowadza się we wszystkich placówkach pocztowych przyjmowanie w formie bezgotówkowej wpłat ludności, o których mowa w ust. 1.
3.
Właściciele książeczek oszczędnościowych PKO mogą regulować wszelkie zobowiązania, a właściciele oprocentowanych rachunków bieżących w PKO własne zobowiązania, z tytułów, o których mowa w ust. 1, w formie bezgotówkowej: odpisem z książeczki oszczędnościowej lub czekiem rozrachunkowym z rachunku bieżącego.
4.
Właściciele obiegowych książeczek oszczędnościowych PKO mogą regulować wszelkie zobowiązania z tytułów, o których mowa w ust. 1, do ustalonej granicy dziennych wypłat z książeczki.
5.
Właściciele umiejscowionych książeczek oszczędnościowych PKO i właściciele oprocentowanych rachunków bieżących w PKO mogą regulować wszelkie zobowiązania z tytułów, o których mowa w ust. 1, również w drodze korespondencyjnej, kierując do oddziału PKO prowadzącego rachunek bankowy polecenie wraz z formularzami wpłat należności.
6.
Właściciele rachunków bieżących w PKO (oprocentowanych i nie oprocentowanych) mogą regulować wszelkie zobowiązania z tytułów, o których mowa w ust. 1, w formie poleceń przelewów.
7.
Regulowanie przez właścicieli książeczek oszczędnościowych PKO i właścicieli rachunków bieżących w PKO zobowiązań z innych tytułów, niż wymienione w ust. 1, odbywa się na dotychczasowych zasadach.
§  3. 1
(skreślony).
§  4.
1.
Ajencje PKO i placówki pocztowe wykonują zlecenia właścicieli oprocentowanych rachunków bieżących w PKO w zakresie rozliczeń, o których mowa w § 2 ust. 1, przyjmując czeki bez sprawdzenia salda rachunku bieżącego.
2.
Powszechna Kasa Oszczędności rozliczać się będzie z placówkami pocztowymi za przyjęte przez nie czeki z oprocentowanych rachunków bieżących w PKO, jeśli placówki te dokonały przy odbiorze czeku czynności określonych w umowie zawartej między PKO a Państwowym Przedsiębiorstwem "Polska Poczta, Telegraf i Telefon".
3.
Tryb rozliczeń oraz wysokość opłat w stosunkach między Powszechną Kasą Oszczędności a Państwowym Przedsiębiorstwem "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" i innymi zainteresowanymi jednostkami gospodarki uspołecznionej z tytułu wykonywanych czynności określą umowy zawarte między PKO a tymi jednostkami.
§  5. 2
(skreślony).
§  6.
Zobowiązuje się Powszechną Kasę Oszczędności do:
1)
przeszkolenia kadr w zakresie usprawnienia obsługi rozliczeń pieniężnych ludności,
2)
szerokiej popularyzacji tych rozliczeń wśród ludności przez prasę, radio, telewizję, film, ulotki itp.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1967 r.
* Z dniem 1 stycznia 1970 r. nin. zarządzenie utraciło częściowo podstawę prawną na skutek zmiany § 13 ust. 2 uchwały nr 56 Rady Ministrów z dnia 1 marca 1966 r. w sprawie odsetek od kredytów udzielanych przez banki oraz od środków pieniężnych na rachunkach bankowych (M.P.66.14.84) przez § 17 uchwały Rady Ministrów nr 125 z dnia 15 lipca 1969 r. w sprawie odsetek od kredytów udzielanych przez banki oraz od środków pieniężnych na rachunkach bankowych (M.P.69.32.238).
1 § 3 skreślony przez § 1 zarządzenia z dnia 3 stycznia 1974 r. (M.P.74.4.27) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 24 stycznia 1974 r.
2 § 5 skreślony przez § 1 zarządzenia z dnia 3 stycznia 1974 r. (M.P.74.4.27) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 24 stycznia 1974 r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1966.49.243

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Usprawnienie obsługi rozliczeń pieniężnych ludności.
Data aktu: 07/09/1966
Data ogłoszenia: 20/09/1966
Data wejścia w życie: 01/01/1967