Pomoc Państwa dla budownictwa mieszkaniowego ze środków własnych funkcjonariuszów Służby Więziennej.

UCHWAŁA Nr 174
RADY MINISTRÓW
z dnia 21 czerwca 1966 r.
w sprawie pomocy Państwa dla budownictwa mieszkaniowego ze środków własnych funkcjonariuszów Służby Więziennej.

Na podstawie art. 28 ust. 1 i 2 oraz art. 35 ustawy z dnia 10 grudnia 1959 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. Nr 69, poz. 436) oraz art. 33 ust. 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszów Milicji Obywatelskiej oraz ich rodzin (Dz. U. Nr 12, poz. 70) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Funkcjonariuszom Służby Więziennej i funkcjonariuszom zwolnionym ze Służby Więziennej otrzymującym zaopatrzenie emerytalne na podstawie przepisów normujących zaopatrzenie emerytalne funkcjonariuszów Służby Więziennej zapewnia się pomoc Państwa w budownictwie mieszkaniowym na zasadach określonych w uchwale nr 122 Rady Ministrów z dnia 22 maja 1965 r. w sprawie zapewnienia warunków dalszego rozwoju spółdzielczego budownictwa mieszkaniowego (Monitor Polski Nr 27, poz. 133) oraz w uchwale nr 129 Rady Ministrów z dnia 22 maja 1965 r. w sprawie pomocy Państwa przy budowie przez osoby fizyczne domów jednorodzinnych i lokali w małych domach mieszkalnych (Monitor Polski Nr 27, poz. 140) ze zmianami wynikającymi z niniejszej uchwały.
§  2.
1.
Pomoc Państwa na zasadach niniejszej uchwały jest realizowana z funduszu utworzonego rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 21 czerwca 1966 r. w sprawie utworzenia funduszu mieszkaniowego Ministerstwa Sprawiedliwości (Dz. U. Nr 26, poz. 155).
2.
Fundusz, o którym mowa w ust. 1, może być użyty na:
1)
budowę przez jednostki organizacyjne więziennictwa domów wielomieszkaniowych, przeznaczonych na sprzedaż spółdzielniom mieszkaniowym i budowlano-mieszkaniowym,
2)
udzielanie kredytu długoterminowego na zasadach określonych w uchwałach, o których mowa w § 1:
a)
spółdzielniom budownictwa mieszkaniowego na budowę mieszkań łącznie z podstawowymi urządzeniami towarzyszącymi, których finansowanie zgodnie z odrębnymi przepisami należy do obowiązków inwestorów budownictwa mieszkaniowego,
b)
osobom wymienionym w § 1 w razie budowy domu jednorodzinnego lub lokalu w małym domu mieszkalnym we własnym zakresie,
3)
przyznawanie osobom wymienionym w § 1 dodatkowych ulg:
a)
w formie pomocy finansowej zwrotnej lub bezzwrotnej na uzupełnienie wkładu mieszkaniowego (budowlanego) do spółdzielni budownictwa mieszkaniowego lub wkładu własnego przy budowie domu jednorodzinnego (lokalu w małym domu mieszkalnym) - we własnym zakresie,
b)
w spłacie należności na rzecz spółdzielni budownictwa mieszkaniowego z tytułu wyposażenia mieszkań w meble wbudowane i urządzenia sanitarne, które nie zostały ujęte kosztami inwestycyjnymi, jednakże tylko w tych wypadkach, gdy uzupełnienie wymaganego wkładu przewidziane pod lit. a) nie wyczerpuje ulgi dodatkowej, określonej w § 3 ust. 1,
c)
w spłacie należności z tytułu kredytu udzielonego na budownictwo mieszkaniowe albo z tytułu nabycia od Państwa domu jednorodzinnego lub lokalu w małym domu mieszkalnym.
3.
Użycie, funduszu na cele określone w ust. 2 pkt 1 i 2 lit. a) może nastąpić pod warunkiem, że spółdzielnie budownictwa mieszkaniowego zapewnią przydział lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych osobom wymienionym w § 1, będącym członkami tych spółdzielni.
§  3.
1.
Ulgi określone w § 2 ust. 2 pkt 3 przyznaje się w wysokości do 20% wartości mieszkania służbowego należnego funkcjonariuszowi Służby Więziennej.
2.
Wartość mieszkania oblicza się według zasad określonych dla przeliczeń wkładów na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych Powszechnej Kasy Oszczędności.
3.
Sposób ustalania wielkości mieszkania służbowego w metrach kwadratowych przysługującej osobom wymienionym w § 1 określa Minister Sprawiedliwości.
4.
Pomoc finansowa określona w § 2 ust. 2 pkt 3 lit. a) może być przyznana jeszcze przed opróżnieniem mieszkania służbowego.
§  4.
1.
Osoba wymieniona w § 1, która nie opróżniła dobrowolnie zajmowanego mieszkania służbowego w ciągu miesiąca od dnia uzyskania lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, traci prawo do ulg dodatkowych przewidzianych w § 2 ust. 2 pkt 3 i obowiązana jest do zwrotu kwot przyznanych w ramach tych ulg.
2.
Funkcjonariusz, który został zwolniony ze Służby Więziennej wskutek ukarania karą dyscyplinarną wydalenia ze służby albo skazania prawomocnym wyrokiem sądu na karę pozbawienia wolności, a nie nabył prawa do zaopatrzenia emerytalnego z tytułu wysługi lat stosownie do przepisów normujących zaopatrzenie emerytalne funkcjonariuszów Służby Więziennej, traci prawo do dalszego korzystania z ulg przewidzianych w § 2 ust. 2 pkt 3.
§  5.
1.
Pomocy finansowej na uzupełnienie własnego wkładu mieszkaniowego (§ 2 ust. 2 pkt 3 lit. a) można udzielić pod warunkiem nagromadzenia własnych wkładów:
1)
w spółdzielni mieszkaniowej - w wysokości co najmniej 5% kosztów budowy lub ceny nabycia lokalu mieszkalnego,
2)
w spółdzielni budowlano-mieszkaniowej - w wysokości co najmniej 20% kosztów budowy lub ceny nabycia lokalu mieszkalnego,
3)
w spółdzielczych zrzeszeniach budowy domów jednorodzinnych i w budownictwie indywidualnym - w wysokości co najmniej 20% kosztów budowy albo ceny nabycia domu jednorodzinnego lub lokalu w małym domu mieszkalnym.
2.
Kwoty z tytułu pomocy finansowej przekazuje się do Banku Inwestycyjnego na właściwe konto.
§  6.
1.
O przyznaniu kredytu i ulg dodatkowych orzekają właściwe organy Ministerstwa Sprawiedliwości.
2.
Właściwość organów w sprawach określonych w ust. 1 oraz zasady i tryb postępowania w tych sprawach, jak również w sprawach zwrotu kwot z tytułu udzielonej pomocy finansowej (§ 4 ust. 1) określa Minister Sprawiedliwości.
§  7.
1.
Spółdzielniom budownictwa mieszkaniowego lub osobom wymienionym w § 1 mogą być odpłatnie odstępowane zbędne dla resortu sprawiedliwości materiały budowlane oraz wypożyczane środki transportu dla celów budownictwa mieszkaniowego.
2.
Minister Sprawiedliwości określi zasady odstępowania zbędnych materiałów budowlanych i wypożyczania środków transportu.
§  8.
1.
Funkcjonariuszom Służby Więziennej oraz funkcjonariuszom zwolnionym ze Służby Więziennej posiadającym prawo do pełnej renty z tytułu wysługi lat lub z tytułu inwalidztwa pozostającego w związku ze służbą w więziennictwie, którzy uzyskali mieszkania w spółdzielni budownictwa mieszkaniowego lub z budownictwa indywidualnego w trybie przewidzianym w niniejszej uchwale, przysługuje równoważnik pieniężny za remont (odnawianie, drobne naprawy) tego mieszkania.
2.
Równoważnik pieniężny wypłaca się z kredytów budżetowych Ministerstwa Sprawiedliwości na zasadach i w wysokości określonych przez Ministra Sprawiedliwości w porozumieniu z Ministrem Finansów.
§  9.
Przepisy niniejszej uchwały dotyczące ulg dodatkowych stosuje się również do osób, które uzyskały przed dniem wejścia w życie niniejszej uchwały lokale mieszkalne w trybie przewidzianym w przepisach o pomocy Państwa dla budownictwa mieszkaniowego ze środków własnych ludności.
§  10.
Przepisy niniejszej uchwały stosuje się także do pracowników cywilnych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych więziennictwa, z tym że nie przysługują im ulgi dodatkowe określone w § 2 ust. 2 pkt 3.
§  11.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Sprawiedliwości.
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1966.31.162

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Pomoc Państwa dla budownictwa mieszkaniowego ze środków własnych funkcjonariuszów Służby Więziennej.
Data aktu: 21/06/1966
Data ogłoszenia: 08/07/1966
Data wejścia w życie: 08/07/1966