Zatwierdzanie i wprowadzanie programów produkcji wyrobów metalowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU CIĘŻKIEGO
z dnia 25 marca 1966 r.
w sprawie zatwierdzania i wprowadzania programów produkcji wyrobów metalowych.

Na podstawie art. 2 ustawy z dnia 22 marca 1957 r. o zmianach w organizacji i zakresie działania naczelnych organów administracji państwowej w niektórych gałęziach przemysłu, budownictwa i komunikacji (Dz. U. z 1957 r. Nr 17, poz. 86 i z 1964 r. Nr 8, poz. 49), w celu usprawnienia zaopatrzenia odbiorców w wyroby metalowe, zarządza się, co następuje:
§  1.
Upoważnia się Dyrektora Zjednoczenia Przemysłu Wyrobów Metalowych do ustalania programów produkcji następujących grup wyrobów:
1)
wyroby śrubowe,
2)
druty, liny, gwoździe, siatki druciane i łańcuchy,

zwanych dalej "wyrobami metalowymi", produkowanych przez nadzorowane przedsiębiorstwa i inne jednostki objęte koordynacją branżową Zjednoczenia Przemysłu Wyrobów Metalowych.

§  2.
1.
Programy produkcji wyrobów metalowych określają:
1)
asortymenty wyrobów przewidzianych do stałego programu produkcji,
2)
asortymenty wyrobów, których produkcja może być podjęta dopiero po uzyskaniu zamówień na dostawę określonej minimalnej ilości takiego wyrobu; wielkość minimalnej partii dopuszczonej do produkcji powinna być określona przy uwzględnieniu ekonomiczności produkcji.
2.
W programach produkcji powinny być uwidocznione podstawowe parametry techniczne wyrobów zgodnie z ich specyfiką i przeznaczeniem.
3.
Programy produkcji wyrobów metalowych powinny być ustalane z uwzględnieniem potrzeb odbiorców krajowych, wynikających z technicznych warunków wykonywanej przez nich produkcji finalnej, oraz potrzeb eksportu.
§  3.
1.
Produkcja wyrobów metalowych objętych programami powinna być wykonywana według norm ustalonych w trybie obowiązujących przepisów.
2.
Wyroby, na które brak jest norm, a które są objęte programami produkcji, produkuje się i dostarcza odbiorcom według warunków określonych w cennikach lub katalogach.
§  4.
Wyroby nie objęte programem produkcji mogą być zamawiane i produkowane tylko po uprzednim uzyskaniu zgody Komisji Opiniodawczej do Spraw Racjonalizacji Produkcji Wyrobów Metalowych, działającej przy Centrali Handlowej Przemysłu Wyrobów Metalowych w Bytomiu.
§  5.
Tryb składania i wykonywania zamówień na wyroby objęte programami produkcji regulują przepisy o dostawach między jednostkami gospodarki uspołecznionej.
§  6.
Traci moc zarządzenie Ministra Hutnictwa z dnia 7 grudnia 1955 r. w sprawie zatwierdzenia i wprowadzenia "Zracjonalizowanego programu produkcji wyrobów metalowych" (Monitor Polski Nr 124, poz. 1617).
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1966 r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1966.15.88

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zatwierdzanie i wprowadzanie programów produkcji wyrobów metalowych.
Data aktu: 25/03/1966
Data ogłoszenia: 05/04/1966
Data wejścia w życie: 05/04/1966, 01/01/1966