Zasady premiowania pracowników państwowych przedsiębiorstw przemysłowych za racjonalne i oszczędne użytkowanie energii elektrycznej.

UCHWAŁA Nr 285
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 listopada 1965 r.
w sprawie zasad premiowania pracowników państwowych przedsiębiorstw przemysłowych za racjonalne i oszczędne użytkowanie energii elektrycznej.

W celu dostosowania zasad premiowania pracowników państwowych przedsiębiorstw przemysłowych za racjonalne i oszczędne użytkowanie energii elektrycznej do obecnych warunków przedsiębiorstw i potrzeb gospodarki narodowej Rada Ministrów w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych uchwala, co następuje:
§  1.
1.
W państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych, w których w ramach planowania zatwierdzane są wskaźniki jednostkowego zużycia energii elektrycznej i które posiadają niezbędną do ich kontroli aparaturę pomiarową (zużycie energii elektrycznej i wytworzonego produktu), zezwala się dyrektorom (kierownikom) przedsiębiorstw na wprowadzenie w porozumieniu z radami robotniczymi i radami zakładowymi premiowania za racjonalne i oszczędne użytkowanie energii elektrycznej.
2.
Premiowaniem, o którym mowa w ust. 1, mogą być objęci wyłącznie pracownicy obsługujący i bezpośrednio nadzorujący energochłonne urządzenia produkcyjne oraz pracownicy zakładowych służb energetycznych.
§  2.
Przedsiębiorstwami w rozumieniu uchwały są państwowe przedsiębiorstwa (zakłady) przemysłowe, z wyjątkiem elektrowni (elektrociepłowni).
§  3.
1.
Premie indywidualne, wypłacane na podstawie niniejszej uchwały, łącznie z innymi premiami i nagrodami wypłacanymi poza planowanym funduszem płac (z wyjątkiem premii i nagród z funduszu zakładowego, z funduszu postępu techniczno-ekonomicznego, za racjonalizację i wynalazczość, za przyrost produkcji eksportowej w zakładach przemysłu maszynowego, za współzawodnictwo pracy) nie mogą przekroczyć trzymiesięcznej płacy zasadniczej w stosunku rocznym.
2.
Wypłaty premii, o których mowa w ust. 1, powinny być ujmowane listami płac w oparciu o instrukcje wydane przez Ministra Finansów.
§  4.
1.
W przedsiębiorstwach, w których wprowadzone zostanie premiowanie, tworzy się fundusz premiowy, na który przeznacza się od 5 do 12 groszy od każdej zaoszczędzonej kilowatogodziny energii elektrycznej, w zależności od rodzaju produkcji. Stawka ta wynosi:
1)
przy elektrolizie aluminium 5 gr/kWh,
2)
przy produkcji karbidu i ferrostopów 8 gr/kWh,
3)
przy produkcji stali elektrycznej, elektrolizie cynku i chloru 10 gr/kWh,
4)
przy pozostałej produkcji 12 gr/kWh.
2.
Jeżeli przedsiębiorstwo uiszcza w danym okresie rozliczeniowym dodatkowe opłaty za pobór energii elektrycznej biernej, fundusz premiowy ulega obniżeniu w takim stosunku procentowym, w jakim pozostają te opłaty do wartości pobranej energii elektrycznej czynnej (tylko opłaty za kWh).
§  5.
1.
Przez zaoszczędzone kilowatogodziny energii elektrycznej, o których mowa w § 4, rozumie się różnicę między liczbą kilowatogodzin energii elektrycznej, obliczonej na podstawie zatwierdzonych wskaźników zużycia dla określonych asortymentów produkcji, a liczbą kilowatogodzin energii elektrycznej rzeczywiście zużytej do produkcji tych asortymentów.
2.
Wskaźniki zużycia, o których mowa w ust. 1, nie mogą być wyższe od osiągniętych w analogicznym okresie roku ubiegłego. Odstępstwo od tej zasady może nastąpić w wypadkach uzasadnionych zmianą warunków produkcji za każdorazową zgodą jednostki nadrzędnej.
§  6.
Fundusz premiowy, o którym mowa w § 4, może być uruchomiony pod warunkiem:
1)
utrzymania procentowego stosunku zużycia energii elektrycznej nie stanowiącej podstawy do obliczania oszczędności do całkowitego zużycia na poziomie nie wyższym niż osiągnięty w analogicznym okresie roku ubiegłego,
2)
nieprzekroczenia planowanego rozchodu energii w innych postaciach przez urządzenia, którymi można zastępować odbiorniki energii elektrycznej, co musi być udowodnione dotrzymaniem lub polepszeniem jednostkowych wskaźników zużycia tych nośników energii lub też kompleksowego wskaźnika jednostkowego zużycia paliw i energii.
§  7.
1.
Premie za racjonalne i oszczędne użytkowanie energii elektrycznej rozlicza się i wypłaca za okresy roczne, z tym że po upływie I, II i III kwartału danego roku mogą być dokonywane zaliczkowo wypłaty tej premii. Na premie zaliczkowe przeznacza się 75% funduszu premiowego liczonego narastająco od początku roku.
2.
Z kwot przeznaczonych na premie potrąca się każdorazowo wypłacone zaliczkowo premie w okresach poprzednich.
§  8.
Przedsiębiorstwo przystępujące do premiowania obowiązane jest zawiadomić o tym właściwy terenowo okręgowy inspektorat gospodarki paliwowo-energetycznej.
§  9.
1.
Na podstawie ramowych zasad określonych w uchwale ministrowie sprawujący nadzór nad przedsiębiorstwami wydadzą w porozumieniu z zarządami głównymi właściwych związków zawodowych regulaminy premiowania pracowników zatrudnionych przy obsłudze i nadzorze energochłonnych urządzeń produkcyjnych oraz pracowników zakładowych służb energetycznych, ustalając między innymi:
1)
tryb wprowadzania premiowania,
2)
stanowiska pracy objęte premiowaniem,
3)
formę opracowywania wniosków premiowych i zatwierdzania premii,
4)
zasady podziału premii.
2.
Zainteresowani ministrowie mogą zlecić dyrektorom jednostek nadrzędnych nad przedsiębiorstwami ustalenie we własnym zakresie form i zasad, o których mowa w ust. 1 pkt 3 i 4.
§  10.
Państwowy Inspektorat Gospodarki Paliwowo-Energetycznej oraz jego organy terenowe mają prawo przeprowadzania kontroli prawidłowego ustalania wyników, stanowiących podstawę do premiowania pracowników za racjonalne i oszczędne użytkowanie energii elektrycznej.
§  11.
Tracą moc:
1)
zarządzenie Ministra Górnictwa i Energetyki z dnia 13 kwietnia 1959 r. w sprawie premiowania pracowników państwowych przedsiębiorstw za racjonalne i oszczędne użytkowanie energii elektrycznej (Monitor Polski Nr 43, poz. 200),
2)
zarządzenie Ministra Górnictwa i Energetyki z dnia 25 października 1960 r. w sprawie zasad premiowania pracowników niektórych państwowych przedsiębiorstw za racjonalne i oszczędne użytkowanie energii elektrycznej (Monitor Polski Nr 83, poz. 376).
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1966 r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1965.62.326

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zasady premiowania pracowników państwowych przedsiębiorstw przemysłowych za racjonalne i oszczędne użytkowanie energii elektrycznej.
Data aktu: 10/11/1965
Data ogłoszenia: 24/11/1965
Data wejścia w życie: 01/01/1966