Powołanie oraz zakres działania uczelnianych komisji opiniujących w sprawach zatrudniania absolwentów akademii medycznych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 14 stycznia 1965 r.
w sprawie powołania oraz zakresu działania uczelnianych komisji opiniujących w sprawach zatrudniania absolwentów akademii medycznych.

Na podstawie art. 6 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. o zatrudnianiu absolwentów szkół wyższych (Dz. U. Nr 8, poz. 48) oraz § 19 ust. 6 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 1964 r. w sprawie zatrudniania absolwentów szkół wyższych oraz orzekania o obowiązku zwrotu kosztów wykształcenia (Dz. U. Nr 22, poz. 146) zarządza się, co następuje:
§  1.
W akademiach medycznych powołuje się uczelniane komisje opiniujące w sprawach zatrudniania absolwentów, zwane w dalszym ciągu "komisjami".
§  2.
1.
Zadaniem komisji jest udzielanie działającym w akademiach medycznych pełnomocnikom Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac opinii o studentach (absolwentach), którzy mają być zatrudnieni w trybie ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. o zatrudnianiu absolwentów szkół wyższych (Dz. U. Nr 8, poz. 48).
2.
Do zadań komisji w szczególności należy:
1)
udzielanie opinii co do charakteru pracy najbardziej odpowiadającej studentowi lub absolwentowi akademii medycznej ze względu na jego uzdolnienia i zainteresowania,
2)
udzielanie opinii, czy studenci, którzy uzyskali zaliczenie ostatniego roku studiów, nie złożyli w obowiązujących terminach egzaminów wymaganych do otrzymania dyplomu z przyczyn przez nich zawinionych, czy też nie zawinionych,
3)
opiniowanie na wniosek pełnomocnika Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac odwołań absolwentów akademii medycznych od decyzji o skierowaniu do pracy,
4)
opiniowanie przedstawionych przez pełnomocnika Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac spraw dotyczących zwolnienia absolwentów akademii medycznych od obowiązku pracy.
3.
Rektorzy akademii medycznych ustalą zasady współdziałania komisji z pełnomocnikami Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac w sprawach, o których mowa w zarządzeniu.
4.
Skierowania do pracy wydają absolwentom pełnomocnicy Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac na podstawie opinii komisji.
5.
Na prośbę pełnomocnika Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac komisja udziela opinii o studentach mających zawrzeć umowy przedwstępne oraz w sprawie zarejestrowania umów.
§  3.
W skład komisji wchodzą:
1)
rektor lub wyznaczony przez rektora prorektor - jako przewodniczący komisji oraz
2)
dziekan (prodziekan) właściwego wydziału (oddziału) i
3)
przedstawiciel rady uczelnianej Zrzeszenia Studentów Polskich

- jako członkowie komisji.

§  4.
1.
W posiedzeniach komisji bierze udział pełnomocnik Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac oraz przedstawiciel zainteresowanego resortu (prezydium rady narodowej).
2.
Przewodniczący komisji może zaprosić na posiedzenie również zainteresowanego studenta lub inne osoby.
3.
Posiedzenie komisji zwołuje jej przewodniczący z inicjatywy własnej lub na wniosek pełnomocnika Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac.
4.
Z posiedzenia komisji sporządza się protokół.
§  5.
Opinie, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1, powinny być przekazane pełnomocnikowi Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac w terminach uzgodnionych z rektorem.
§  6.
Przewodniczący komisji może ustalić szczegółowy regulamin działania komisji.
§  7.
Sekretariat komisji prowadzą pracownicy akademii medycznej wyznaczeni przez dziekanów właściwych wydziałów.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1965.3.11

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Powołanie oraz zakres działania uczelnianych komisji opiniujących w sprawach zatrudniania absolwentów akademii medycznych.
Data aktu: 14/01/1965
Data ogłoszenia: 21/01/1965
Data wejścia w życie: 21/01/1965