Określenie wypadków, w których nie jest wymagane zezwolenie na prowadzenie niektórych rodzajów działalności handlowej przez rzemieślników oraz osoby wykonujące przemysł domowy i ludowy.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 5 maja 1965 r.
w sprawie określenia wypadków, w których nie jest wymagane zezwolenie na prowadzenie niektórych rodzajów działalności handlowej przez rzemieślników oraz osoby wykonujące przemysł domowy i ludowy.

Na podstawie art. 10 ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o zezwoleniach na wykonywanie przemysłu, rzemiosła, handlu i niektórych usług przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej (Dz. U. z 1958 r. Nr 45, poz. 224, z 1960 r. Nr 52, poz. 303 i z 1963 r. Nr 22, poz. 113) oraz § 2 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 maja 1964 r. w sprawie zezwoleń na prowadzenie przedsiębiorstw handlowych i wykonywanie usług handlowych oraz na prowadzenie zakładów przemysłu gastronomicznego przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej (Dz. U. Nr 20, poz. 120) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Nie wymaga zezwolenia sprzedaż wyrobów własnej produkcji rzemieślniczej oraz przemysłu domowego i ludowego, jeżeli prowadzona jest osobiście przez wytwórcę lub przy udziale nie więcej niż jednego członka rodziny stale zamieszkałego we wspólnym gospodarstwie domowym wytwórcy i dokonywana jest w dni targowe na targowiskach i na jarmarkach albo w jeden określony dzień tygodnia w czynnych codziennie halach targowych lub bazarach, poza stałym miejscem sprzedaży, jak kioski, boksy, stragany.
2.
Uprawnienie do dokonywania sprzedaży w warunkach określonych w ust. 1 stwierdza właściwy organ administracji do spraw przemysłu w formie zaświadczenia wydanego zainteresowanemu rzemieślnikowi (osobie wykonującej przemysł domowy lub ludowy).
3.
W uzasadnionych wypadkach organ administracji do spraw przemysłu może ograniczyć w zaświadczeniu (ust. 2) zasięg terytorialny uprawnienia do określonych powiatów lub województw.
§  2.
Nie wymaga zezwolenia sprzedaż przez rzemieślnicze zakłady usługowe wyrobów własnej lub obcej produkcji, związana z prowadzoną działalnością usługową, jeżeli wykonywana jest detalicznie, a rozmiar sprzedaży wyrobów obcej produkcji nie przekracza 10% rocznego obrotu osiąganego przez dany zakład, sama zaś ta sprzedaż dotyczy następujących wyrobów:

elektromechanika:

żarówki, baterie, sznury do żelazek;

kowalstwo:

podkowy, hufnale, hacele, drobne narzędzia rolnicze;

mechanika maszyn, mechanika maszyn biurowych, mechanika precyzyjna:

części zamienne do naprawianych maszyn;

mechanika pojazdowa:

drobne części zamienne i akcesoria do pojazdów mechanicznych;

optyka:

okulary przeciwsłoneczne, futerały, ściereczki do przecierania szkieł;

tele- i radiomechanika:

części zamienne do aparatów radiowych i telewizyjnych oraz sprzęt pomocniczy;

ślusarstwo:

zamki fabryczne, klucze, części do rowerów i wózków dziecięcych (łatki, kleje, wentyle);

zegarmistrzostwo:

paski i bransoletki do zegarków;

szklarstwo:

szyby przykrojone, kit, sztyfty, kółka do krojenia szkła;

szewstwo i szewstwo ortopedyczne:

sznurowadła, łyżki do butów, wkładki, korki, blaszki do obcasów, pasty do obuwia;

modniarstwo:

sprzedaż sztucznych kwiatów i innych przybrań;

wulkanizatorstwo:

łatki, klej, wentyle, imadełka;

instalatorstwo sanitarne i ogrzewania:

części wymienne;

instalatorstwo elektryczne:

żarówki, baterie i bateryjki, sznury do żelazek, wtyczki sieciowe;

chemiczne czyszczenie i garbowanie:

wywabiacze plam;

fotografowanie:

błony, chemikalia itp. dla amatorów;

fryzjerstwo:

zapinki do włosów, siatki do włosów, kosmetyki (woda kolońska, płyny i lakiery do włosów oraz paznokci, ołówki do brwi);

naprawa wiecznych piór i ołówków automatycznych:

stalówki, części do wiecznych piór, wkłady do długopisów i ołówków automatycznych.

§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1965.24.116

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Określenie wypadków, w których nie jest wymagane zezwolenie na prowadzenie niektórych rodzajów działalności handlowej przez rzemieślników oraz osoby wykonujące przemysł domowy i ludowy.
Data aktu: 05/05/1965
Data ogłoszenia: 20/05/1965
Data wejścia w życie: 20/05/1965