Zasady i tryb ustalania premii gwarancyjnej oraz pomocy kredytowej dla posiadaczy budowlanych książeczek oszczędnościowych spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 4 marca 1965 r.
w sprawie zasad i trybu ustalania premii gwarancyjnej oraz pomocy kredytowej dla posiadaczy budowlanych książeczek oszczędnościowych spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowych. *

Na podstawie § 7 ust. 1 uchwały nr 363 Rady Ministrów z dnia 28 listopada 1964 r. w sprawie celowego oszczędzania na budowlanych książeczkach oszczędnościowych spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowych (Monitor Polski Nr 85, poz. 399) oraz § 9 uchwały nr 156 Rady Ministrów z dnia 13 kwietnia 1959 r. w sprawie emisji skarbowych bonów inwestycyjnych (Monitor Polski Nr 45, poz. 208) zarządza się, co następuje:
§  1.
Budowlane książeczki oszczędnościowe wystawiane przez spółdzielnie oszczędnościowo-pożyczkowe, zwane w skrócie "SOP", rolnikom oraz innym osobom wykonującym zawód związany z rolnictwem i zamierzającym budować budynki na terenie wsi.
§  2.
1.
Premia gwarancyjna, o której mowa w § 2 uchwały nr 363 Rady Ministrów z dnia 28 listopada 1964 r. w sprawie celowego oszczędzania na budowlanych książeczkach oszczędnościowych spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowych (Monitor Polski Nr 85, poz. 399), zwanej dalej "uchwałą nr 363", obliczana jest przez SOP na podstawie wskaźnika wzrostu cen materiałów budowlanych stosowanych w budownictwie wiejskim, ustalanego przez Ministra Rolnictwa.
2.
Za podstawę do obliczania premii przyjmuje się stan wkładu na 31 grudnia lub na inną datę, jeżeli wskaźnik ten został ustalony w ciągu roku w wyniku określonej podwyżki cen materiałów budowlanych.
3.
Premia gwarancyjna może być wypłacona po przedstawieniu SOP opłaconych i prawidłowo wystawionych rachunków z tytułu nabycia materiałów niezbędnych do wzniesienia budynku według projektu typowego przy zachowaniu warunków określonych w § 2 i § 3 uchwały nr 363.
4.
Wypłaty premii gwarancyjnej wkładcom w granicach określonych w § 2 uchwały nr 363 dokonuje właściwa SOP na rachunek Centralnego Związku Spółdzielni Oszczędnościowo-Pożyczkowych. Refundacja wypłaconej premii gwarancyjnej jest dokonywana Centralnemu Związkowi Spółdzielni Oszczędnościowo-Pożyczkowych przez Ministra Finansów.
§  3.
1.
Właścicielowi budowlanej książeczki oszczędnościowej przysługuje prawo uzyskania kredytu inwestycyjnego, określonego w § 5 uchwały nr 363, pod warunkiem że zgromadzony wkład oszczędnościowy wynosi przynajmniej:
1)
dla budownictwa mieszkaniowego - 40%,
2)
dla budownictwa gospodarczego - 20%

kosztu budowy w stanie surowym, nie mniej jednak niż 5.000 zł.

2.
Upoważnia się prezydia wojewódzkich rad narodowych do zastosowania w gospodarczo uzasadnionych wypadkach obniżki wskaźników ustalonych w ust. 1 w odniesieniu do poszczególnych rejonów lub grup pożyczkobiorców.
§  4.
Posiadacze skarbowych bonów inwestycyjnych, emitowanych na podstawie uchwały nr 156 Rady Ministrów z dnia 13 kwietnia 1959 r. w sprawie emisji skarbowych bonów inwestycyjnych (Monitor Polski Nr 45, poz. 208), uprawnieni są do wpłacania tymi bonami wkładu na budowlaną książeczkę oszczędnościową SOP, z zaliczeniem przewidzianego w § 6 tej uchwały czasu przechowywania bonów w depozycie do okresu gromadzenia i utrzymywania wkładu na książeczce przewidzianego w § 3 uchwały nr 363.
§  5.
W razie odstąpienia od zamierzonej budowy posiadacz budowlanej książeczki oszczędnościowej traci prawo do otrzymania premii gwarancyjnej i kredytu bankowego, przewidzianych uchwałą nr 363.
§  6.
Szczegółowe zasady obsługi budowlanych książeczek oszczędnościowych oraz udzielania kredytów bankowych określi Naczelny Dyrektor Banku Rolnego i Zarząd Centralnego Związku Spółdzielni Oszczędnościowo-Pożyczkowych, każdy we własnym zakresie.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 1 stycznia 1983 r. nin. zarządzenie utraciło częściowo podstawę prawną na skutek utraty mocy uchwały nr 363 z dnia 28 listopada 1964 r. w sprawie celowego oszczędzania na budowlanych książeczkach oszczędnościowych spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowych (M.P.64.85.399) przez uchwałę nr 268 z dnia 27 grudnia 1982 r. w sprawie zasad realizacji i finansowania budownictwa mieszkaniowego (M.P.83.4.24).

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1965.13.47

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady i tryb ustalania premii gwarancyjnej oraz pomocy kredytowej dla posiadaczy budowlanych książeczek oszczędnościowych spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowych.
Data aktu: 04/03/1965
Data ogłoszenia: 12/03/1965
Data wejścia w życie: 12/03/1965