Ewidencja i kontrola wypłat z limitu funduszu płac na dopłaty za godziny nadliczbowe poza ruchem ciągłym, w państwowych i spółdzielczych przedsiębiorstwach przemysłowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 12 sierpnia 1964 r.
w sprawie ewidencji i kontroli wypłat z limitu funduszu płac na dopłaty za godziny nadliczbowe poza ruchem ciągłym w państwowych i spółdzielczych przedsiębiorstwach przemysłowych.

Na podstawie § 7 ust. 2 zarządzenia nr 20 Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 lutego 1964 r. w sprawie zasad dopuszczania pracy w godzinach nadliczbowych oraz gospodarowania limitem funduszu płac na dopłaty za godziny nadliczbowe poza ruchem ciągłym w państwowych i spółdzielczych przedsiębiorstwach przemysłowych w roku 1964 – zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie reguluje zasady ewidencji i kontroli wypłat z limitu funduszu płac na dopłaty za pracę w godzinach nadliczbowych poza ruchem ciągłym pracowników grupy przemysłowej, tj. robotników, personelu inżynieryjno-technicznego oraz administracyjno-biurowego.
2.
Za pracę w ruchu ciągłym uważa się pracę związaną z zabezpieczeniem prawidłowego procesu produkcyjnego oraz prawidłowej działalności urządzeń produkcyjnych (maszyn, aparatury i palenisk), jeżeli praca taka ze względu na istotę procesu produkcyjnego musi być wykonywana w okresie 24 godzin na dobę i przez 7 dni w tygodniu. W zależności od charakteru procesu produkcyjnego ruchem ciągłym mogą być objęte całe działy, linie produkcyjne lub tylko indywidualne stanowiska pracy. Nie uważa się za ruch ciągły trzyzmianowej organizacji pracy, jeżeli rodzaj wykonywanej pracy nie odpowiada kryteriom wyżej podanym.
3.
Określenie "dopłaty za godziny nadliczbowe" poza ruchem ciągłym oznacza wszelkie dopłaty za pracę wykonywaną poza normalnie obowiązującym czasem pracy, w tym także dopłaty za pracę wykonywaną w dni niedzielne i świąteczne, z wyjątkiem dopłat za pracę w godzinach nocnych. Do limitu dopłat za godziny nadliczbowe poza ruchem ciągłym zalicza się dopłaty 50 i 100-procentowe.
4.
Przepisy zarządzenia nie dotyczą czasu pracy, wykonywanej w godzinach nadliczbowych w ruchu ciągłym.
§  2.
Państwowe i spółdzielcze przedsiębiorstwa przemysłowe obowiązane są zorganizować system zlecania pracy w godzinach nadliczbowych poza ruchem ciągłym oraz ewidencję i kontrolę rzeczywistych dopłat za te godziny według zasad określonych niniejszym zarządzeniem.
§  3.
1.
Zlecanie pracy w godzinach nadliczbowych poza ruchem ciągłym może następować wyłącznie na podstawie imiennego polecenia, podpisanego przez dyrektora (kierownika) zakładu pracy lub upoważnione przez niego osoby.
2.
Polecenia, o których mowa w ust. 1, powinny zawierać:
1)
numer bieżący polecenia oraz nazwę przedsiębiorstwa,
2)
nazwisko i imię (nr ewidencyjny, kontrolny) oraz grupę zaszeregowania pracownika, któremu zlecono pracę,
3)
datę i czas trwania pracy objętej poleceniem oraz uzasadnienie konieczności pracy w godzinach nadliczbowych,
4)
powołanie się na decyzję podjęcia pracy w godzinach nadliczbowych oraz zezwolenie właściwego związku zawodowego na tę pracę,
5)
podpis i stanowisko służbowe osoby zlecającej oraz datę wystawienia polecenia.
3.
Ewidencję wydanych poleceń oraz narastającą ewidencję wykorzystania łącznego limitu funduszu płac na dopłaty za godziny nadliczbowe poza ruchem ciągłym prowadzą właściwe komórki przedsiębiorstwa.
§  4.
1.
Ewidencja rzeczywistego czasu pracy wykonywanej w godzinach nadliczbowych poza ruchem ciągłym oraz obliczanie należnych zarobków następują według ogólnych zasad obowiązujących dla ewidencji czasu pracy i wynagrodzeń z tego tytułu, a ustalonych instrukcjami branżowymi wydanymi na podstawie przepisów zarządzenia Ministra Finansów z dnia 4 sierpnia 1954 r. w sprawie dokumentacji płac i rozliczeń za płace z pracownikami w przedsiębiorstwach gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr A-79, poz. 927).
2.
Dla umożliwienia kontroli rzeczywistej wysokości dopłat za godziny nadliczbowe poza ruchem ciągłym należy łączną kwotę tych dopłat wykazywać w zbiorczych listach płac w odrębnej pozycji.
3.
W celu uzyskania danych, o których mowa w ust. 2, należy w szczegółowych listach płac bądź dokumentach stanowiących podstawę ich sporządzenia wyodrębnić dopłaty za godziny nadliczbowe poza ruchem ciągłym. Sposób powiązania danych, wykazanych w szczegółowych listach płac bądź dokumentach stanowiących podstawę ich sporządzenia, z łączną kwotą dopłat wykazaną w zbiorczej liście płac, powinien umożliwiać łatwą kontrolę prawidłowości obliczenia łącznej kwoty dopłat za godziny nadliczbowe poza ruchem ciągłym.
§  5.
Trzyzmianowa organizacja pracy (§ 1 ust. 2) może być w 1964 r. za zgodą właściwego ministra (przewodniczącego prezydium wojewódzkiej rady narodowej, centralnego związku spółdzielczego) zaliczona do ruchu ciągłego, jeżeli taki sposób kwalifikacji obowiązywał w 1963 r.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1964 r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1964.64.298

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ewidencja i kontrola wypłat z limitu funduszu płac na dopłaty za godziny nadliczbowe poza ruchem ciągłym, w państwowych i spółdzielczych przedsiębiorstwach przemysłowych.
Data aktu: 12/08/1964
Data ogłoszenia: 18/09/1964
Data wejścia w życie: 18/09/1964, 01/07/1964