Zgłaszanie znaków towarowych do rejestracji za granicą i ich używanie oraz sposób opatrywania znakami towarowymi towarów przeznaczonych do obrotu zagranicznego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU ZAGRANICZNEGO
z dnia 4 lipca 1964 r.
w sprawie zgłaszania znaków towarowych do rejestracji za granicą i ich używania oraz w sprawie sposobu opatrywania znakami towarowymi towarów przeznaczonych do obrotu zagranicznego.

Na podstawie art. 57 ust. 2 ustawy z dnia 28 marca 1963 r. o znakach towarowych (Dz. U. Nr 14, poz. 73) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Znaki towarowe, którymi oznaczane są towary przeznaczone do obrotu zagranicznego, powinny być zarejestrowane w Polsce i w państwach, do których dokonywany jest eksport tych towarów.
2.
Minister Handlu Zagranicznego może zwolnić od obowiązku rejestracji znaku towarowego za granicą, jeżeli rejestracja taka nie byłaby celowa.
§  2. 1
Zgłoszeń do rejestracji za granicą znaków towarowych dla towarów przeznaczonych do obrotu zagranicznego dokonują na rzecz właścicieli tych znaków przedsiębiorstwa handlu zagranicznego właściwe ze względu na eksport towaru oznaczonego znakiem towarowym.
§  3.
1.
Znaki towarowe dla towarów przeznaczonych do obrotu zagranicznego oraz sposób umieszczania tych znaków na towarach i opakowaniu ustala przedsiębiorstwo handlu zagranicznego w porozumieniu z producentem towarów lub jednostką nadrzędną producenta.
2.
W wypadkach uzasadnionych interesem gospodarczym przeznaczone do obrotu zagranicznego towary tego samego rodzaju, a produkowane przez różnych producentów, powinny być oznaczane takim samym znakiem towarowym.
§  4.
1.
Znaki towarowe dla towarów przeznaczonych do obrotu zagranicznego powinny być estetyczne, możliwie dostosowane wielkością i kompozycją do właściwości towarów opatrywanych tymi znakami, charakterystyczne i łatwe do rozpoznania oraz w miarę możliwości uwzględniać upodobania istniejące w krajach, do których są eksportowane towary.
2.
Znaki towarowe nie powinny zawierać:
1)
wyrazów trudnych do wymówienia w językach używanych w krajach, do których są eksportowane towary, a w szczególności wyrazów złożonych z głosek właściwych dla języka polskiego, jak sz, cz, ś, ć itp.;
2)
wyrazów, rysunków, kolorów, które w krajach, do których są eksportowane towary, stanowiłyby naśladownictwo symboli kultu religijnego lub które w tych krajach mogłyby być uważane za nieprzyzwoite albo mogłyby obrażać uczucia narodowe.
§  5.
Rozbieżności w zakresie spraw objętych zarządzeniem rozstrzyga Minister Handlu Zagranicznego w porozumieniu z właściwym ministrem lub kierownikiem urzędu centralnego.
§  6.
Traci moc zarządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 17 listopada 1951 r. w sprawie rejestracji znaków towarowych dla towarów przeznaczonych na eksport (Monitor Polski Nr A-100, poz. 1471).
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 31 sierpnia 1971 r. (M.P.71.48.311) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 września 1971 r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1964.44.209

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zgłaszanie znaków towarowych do rejestracji za granicą i ich używanie oraz sposób opatrywania znakami towarowymi towarów przeznaczonych do obrotu zagranicznego.
Data aktu: 04/07/1964
Data ogłoszenia: 11/07/1964
Data wejścia w życie: 11/07/1964