Uzgadnianie poczynań w zakresie inwestycji w dziedzinie gospodarki paliwowo-energetycznej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GÓRNICTWA I ENERGETYKI
z dnia 12 maja 1964 r.
w sprawie uzgadniania poczynań w zakresie inwestycji w dziedzinie gospodarki paliwowo-energetycznej.

§  1.
1.
Uzgodnienie projektów wieloletnich i rocznych planów gospodarczych w zakresie inwestycji w dziedzinie gospodarki paliwowo-energetycznej, dotyczących budowy obiektów wymienionych w § 2 uchwały nr 33 Rady Ministrów z dnia 17 stycznia 1963 r. w sprawie uzgadniania z Ministrem Górnictwa i Energetyki poczynań w sprawach dotyczących inwestycji w dziedzinie gospodarki paliwowo-energetycznej (Monitor Polski Nr 10, poz. 49), zwanej dalej "uchwałą", uważa się za dokonane, jeżeli projekty te zostaną uzgodnione z Państwowym Inspektoratem Gospodarki Paliwowo-Energetycznej.
2.
Uzgodnienie powinno być przeprowadzone w terminach ustalonych dla opracowywania projektów narodowych planów gospodarczych.
3.
Do uzgodnienia powinny być nadsyłane wycinki projektów wieloletnich i rocznych planów gospodarczych (ust. 1) zawierające:
1)
nazwę inwestora,
2)
nazwę planowanego obiektu,
3)
miejscowość budowy obiektu,
4)
wysokość rocznych nakładów inwestycyjnych na budowę obiektu,
5)
terminy realizacji budowy obiektu,
6)
dane dotyczące charakterystyki energetycznej planowanego obiektu, a w szczególności wielkość produkcji energii elektrycznej, cieplnej i paliw gazowych, zapotrzebowanie na paliwa i energię, zdolność przesyłową sieci cieplnych, gazowych i elektrycznych.
4.
Uzgodnienie, o którym mowa w ust. 1, nie jest równoznaczne z udzieleniem zapewnienia pokrycia przewidywanego zapotrzebowania na paliwa gazowe lub energię.
§  2.
1.
Uzgodnienie założeń inwestycji oraz projektów wstępnych lub - w razie braku projektu wstępnego - projektów podstawowych (techniczno-roboczych) inwestycji obiektów wymienionych w § 3 uchwały uważa się za dokonane, jeżeli założenia te lub projekty zostaną uzgodnione z właściwymi terenowo dla danego zamierzenia inwestycyjnego okręgowymi inspektoratami gospodarki paliwowo-energetycznej.
2.
Uzgodnienie założeń inwestycji powinno nastąpić przed wystąpieniem o zatwierdzenie tych założeń.
3.
Uzgodnienie projektu wstępnego lub - w razie braku projektu wstępnego - projektu podstawowego (techniczno-roboczego) powinno nastąpić przed wystąpieniem o jego zatwierdzenie.
§  3.
Do nadsyłanych w celu uzgodnienia założeń inwestycji powinny być dołączone:
1)
uzasadnienie ekonomiczne rozwiązań technicznych w zakresie gospodarki paliwowo-energetycznej i doboru właściwych paliw i energii,
2)
potwierdzenie zapewnienia pokrycia przewidywanego zapotrzebowania na paliwa gazowe lub energię oraz dostawy odpowiednich asortymentów i gatunków węgla udzielanego przez właściwe jednostki organizacyjne (jednostki zarządzające wspólną siecią elektryczną, cieplną lub gazową, Centralę Zbytu Węgla i inne),
3)
opinia prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej wydana stosownie do przepisów uchwały nr 67 Rady Ministrów z dnia 29 stycznia 1963 r. w sprawie terenowej koordynacji inwestycji (Monitor Polski Nr 19, poz. 104).
§  4.
1.
W celu uzgodnienia projektu wstępnego lub - w razie braku projektu wstępnego - projektu podstawowego (techniczno-roboczego) powinny być nadesłane:
1)
część energetyczna projektu wraz z uzasadnieniem ekonomicznym,
2)
ustalone przez jednostkę zarządzającą wspólną siecią elektryczną, cieplną lub gazową - ogólne i techniczne warunki przyłączenia urządzeń energetycznych do wspólnej sieci,
3)
opinia prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej wydana stosownie do przepisów uchwały nr 67 Rady Ministrów z dnia 29 stycznia 1963 r. w sprawie terenowej koordynacji inwestycji.
2.
Okręgowy inspektorat gospodarki paliwowo-energetycznej może domagać się nadesłania także innych części projektu wstępnego lub podstawowego (techniczno-roboczego) nie wymienionych w ust. 1, w razie gdy okaże się to niezbędne dla uzgodnienia projektu.
§  5.
Nadsyłane do uzgodnienia założenia inwestycji i projekty wstępne lub podstawowe (§ 2) powinny odpowiadać warunkom określonym w przepisach dotyczących sporządzania i zatwierdzania założeń i projektów inwestycji (założeń i dokumentacji projektowo-kosztorysowej).
§  6.
Jeżeli z analizy zgłoszonych do uzgodnienia założeń i projektów wstępnych lub podstawowych wynika możliwość scalenia niektórych inwestycji przez realizację inwestycji wspólnej o niższym relatywnie koszcie lub o wyższej ekonomicznie efektywności (wspólne kotłownie i elektrociepłownie, wspólne sieci energetyczne itp.), uzgodnienie przeprowadza się po wszczęciu postępowania określonego w § 6 uchwały nr 67 Rady Ministrów z dnia 29 stycznia 1963 r. w sprawie terenowej koordynacji inwestycji.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1964.34.149

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Uzgadnianie poczynań w zakresie inwestycji w dziedzinie gospodarki paliwowo-energetycznej.
Data aktu: 12/05/1964
Data ogłoszenia: 25/05/1964
Data wejścia w życie: 25/05/1964