Roboty i czynności, których wykonywanie jest zabronione w pobliżu obiektów budowlanych gospodarki wodnej.

ZARZĄDZENIE
PREZESA CENTRALNEGO URZĘDU GOSPODARKI WODNEJ
z dnia 17 marca 1964 r.
w sprawie robót i czynności, których wykonywanie jest zabronione w pobliżu obiektów budowlanych gospodarki wodnej.

Na podstawie art. 73 ust. 2 ustawy z dnia 30 maja 1962 r. - Prawo wodne (Dz. U. Nr 34, poz. 158) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Robotami, których wykonywanie w pobliżu istniejących lub będących w budowie obiektów budowlanych gospodarki wodnej jest zabronione, są roboty mogące spowodować:
1)
nieprawidłowe osiadanie obiektów budowlanych gospodarki wodnej lub ich części,
2)
pojawianie się szczelin, rys lub pęknięć w betonach, koronie zapory, okładzinach betonowych, szybach, sztolniach, przepławkach dla ryb itp.,
3)
nadmierną filtrację wody,
4)
uszkodzenie budowli regulacyjnych, ochronnych lub ich umocnień, jak np. uszkodzenie bruków, oskarpowań, umocnień faszynowych lub betonowych, darniny itp.,
5)
unieruchomienie zamknięć na jazach, zaporach i upustach,
6)
erozję powyżej lub poniżej obiektów budowlanych gospodarki wodnej,
7)
obsuwanie się ziemi na stokach terenu przy obiektach budowlanych gospodarki wodnej,
8)
zmniejszenie wytrzymałości obiektu i jego przydatności gospodarczej,
9)
awarie w oczyszczalniach ścieków i w ujęciach wody,
10)
uszkodzenie wylotów kanałów zrzutowych do odbiorników.
2.
Zabrania się wykonywania robót określonych w ust. 1 w odległości mniejszej niż:
1)
500 m od obiektów budowlanych gospodarki wodnej, służących do piętrzenia wody powyżej 15 m,
2)
100 m od pozostałych obiektów budowlanych gospodarki wodnej, służących do piętrzenia wody,
3)
5 m od stopy wałów przeciwpowodziowych w przypadkach nie przewidzianych w art. 98 Prawa wodnego.
3.
W indywidualnych przypadkach organ administracji wodnej właściwy do wydania pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie danego obiektu budowlanego gospodarki wodnej może w zależności od rodzaju robót ustalić inne odległości niż wymienione w ust. 2.
§  2.
1.
Organ administracji wodnej prezydium powiatowej (miejskiej w mieście stanowiącym powiat, dzielnicowej w mieście wyłączonym z województwa) rady narodowej ustala na wniosek użytkownika obiektu gospodarki wodnej czynności, mogące spowodować skutki określone w § 1 ust. 1, i obszar, na którym jest zabronione wykonywanie tych czynności oraz łowienie ryb.
2.
Użytkownik obiektu budowlanego gospodarki wodnej obowiązany jest umieścić przy danym obiekcie ogłoszenie w formie tablic ostrzegawczych, określające rodzaj czynności, których wykonywanie zabronione jest na obszarze ustalonym zgodnie z ust. 1. Ogłoszenie powinno zawierać ostrzeżenie o sankcjach karnych przewidzianych w art. 157 pkt 1 i art. 158 Prawa wodnego.
§  3.
W przypadkach wskazanych w § 1 ust. 3 i § 2 ust. 1 organy administracji wodnej obowiązane są zawiadamiać o wydanych decyzjach organy do spraw planowania przestrzennego prezydiów właściwych rad narodowych.
§  4.
1.
Przepisów zarządzenia nie stosuje się do podlegających przepisom Prawa górniczego robót górniczych i prac geologicznych związanych z ruchem zakładu górniczego i wykonywanych na podstawie zatwierdzonego planu ruchu tego zakładu.
2.
Przepisów § 1 ust. 2 i § 2 ust. 1 nie stosuje się do robót i czynności związanych z akcją bezpośredniej ochrony przed powodzią.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1964.20.90

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Roboty i czynności, których wykonywanie jest zabronione w pobliżu obiektów budowlanych gospodarki wodnej.
Data aktu: 17/03/1964
Data ogłoszenia: 27/03/1964
Data wejścia w życie: 27/03/1964