Wytyczne stosowania obniżki stawek czynszu za dzierżawę terenów w miastach i osiedlach.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 14 marca 1964 r.
w sprawie wytycznych stosowania obniżki stawek czynszu za dzierżawę terenów w miastach i osiedlach.

Na podstawie art. 9 ustawy z dnia 14 lipca 1961 r. o gospodarce terenami w miastach i osiedlach (Dz. U. Nr 32, poz. 159) oraz § 6 ust. 6 uchwały nr 393 Rady Ministrów z dnia 13 grudnia 1962 r. w sprawie wytycznych dla ustalenia stawek czynszu za dzierżawę terenów w miastach i osiedlach (Monitor Polski z 1963 r. Nr 4, poz. 14) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Obniżkę stawek czynszu dzierżawnego za tereny państwowe oddawane w dzierżawę jednostkom państwowym i organizacjom społecznym w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 14 lipca 1961 r. o gospodarce terenami w miastach i osiedlach (Dz. U. Nr 32, poz. 159) należy stosować:
1)
za tereny wydzierżawione pod uprawy sadownicze, warzywnicze i drobne uprawy kwiatów w wysokości 50% ramowych stawek wymienionych w tabeli stawek czynszowych, stanowiącej załącznik nr 2 do uchwały nr 393 Rady Ministrów z dnia 13 grudnia 1962 r. w sprawie wytycznych dla ustalenia stawek czynszu za dzierżawę terenów w miastach i osiedlach (Monitor Polski z 1963 r. Nr 4, poz. 14), zwanej dalej "uchwałą",
2)
za tereny wydzierżawione na inne cele niż wymienione w pkt 1, w przypadkach uzasadnionych szczególnymi okolicznościami, w wysokości nie przekraczającej 50%, a w razie wydzierżawienia terenu organizacjom politycznym lub związkom zawodowym - 80% ramowych stawek wymienionych we właściwych tabelach stawek czynszowych załączonych do uchwały.
2.
Za tereny wymienione w ust. 1, z wyłączeniem działek przydomowych, oddawane w dzierżawę spółdzielniom mieszkaniowym (lokatorskim) na cele ogrodnicze, związane z utrzymaniem zieleni osiedlowej, należy stosować obniżki czynszu w wysokości 50% ramowych stawek wymienionych w tabeli stawek czynszowych stanowiącej załącznik nr 2 do uchwały.
§  2.
1.
Na obszarach wymienionych w § 6 ust. 2 uchwały obniżki stawek czynszu za dzierżawę terenów państwowych, wydzierżawionych innym osobom prawnym niż wymienione w § 1, powinny być stosowane w granicach do 50% ramowych stawek wymienionych we właściwych tabelach stawek czynszowych załączonych do uchwały w zależności od znaczenia gospodarczego i społecznego działalności tych osób dla ogólnej aktywizacji i zaspokajania potrzeb ludności danego terenu.
2.
Wprowadzenie obniżki stawek czynszu za dzierżawę terenu w stosunku do osób fizycznych (na obszarach i w granicach określonych w ust. 1) powinno objąć:
1)
żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR, żołnierzy wchodzących w skład Odrodzonego Wojska Polskiego w okresie przed 9 maja 1945 r., uczestników kampanii wrześniowej 1939 r., żołnierzy polskich formacji przy armiach sojuszniczych z okresu od września 1939 r. do 9 maja 1945 r., żołnierzy Armii Radzieckiej z okresu od 22 czerwca 1941 r. do 9 maja 1945 r. posiadających obywatelstwo polskie, uczestników walk partyzanckich z Niemcami oraz ich sprzymierzeńcami, o ile nie występowali przeciwko Polsce Demokratycznej, a wchodzili w skład Gwardii Ludowej, Armii Ludowej, Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, Polskiej Armii Ludowej i Korpusu Bezpieczeństwa, członków partyzantek radzieckich i jugosłowiańskich posiadających obywatelstwo polskie, inwalidów wojennych i wojskowych, rencistów, a także więźniów politycznych z okresu od września 1939 r. do 9 maja 1945 r. oraz wdowy i sieroty po wymienionych żołnierzach, uczestnikach walk partyzanckich i więźniach politycznych,
2)
inne osoby fizyczne, jeżeli obniżka czynszu za dzierżawę terenów państwowych uzasadniona jest warunkami materialnymi dzierżawcy.
§  2a. 1
1.
Na obszarach nie wymienionych w § 6 ust. 2 uchwały prezydia właściwych rad narodowych mogą w przypadkach określonych w § 2 wprowadzić obniżkę stawek czynszu za tereny państwowe wydzierżawione innym osobom prawnym niż wymienione w § 1 lub osobom fizycznym na cele rolne, warzywnicze lub sadownicze, jeżeli:
1)
terenów tych nie można przeznaczyć pod pracownicze ogrody działkowe,
2)
wydzierżawione tereny zaliczane są do gleb klasy IV-VI.
2.
Obniżka stawek czynszu nie może przekraczać 50% ramowych stawek, wymienionych w tabeli stawek czynszowych stanowiącej załącznik nr 2 do uchwały.
§  3.
Za będące własnością Państwa działki przydomowe, odpowiadające normatywom, położone na obszarach wymienionych w § 6 ust. 2 uchwały, oddane w dzierżawę osobom wymienionym w § 2 ust. 2 niniejszego zarządzenia na cele rolne, warzywnicze lub sadownicze, należy stosować obniżki czynszu dzierżawnego w wysokości 75% ramowych stawek określonych tabelą stanowiącą załącznik nr 2 do uchwały.
§  4.
Za działki przydomowe wydzierżawione wraz z budynkiem (§ 6 ust. 5 uchwały) osobom prawnym lub fizycznym pod uprawy warzywnicze, sadownicze i drobne uprawy kwiatów, prezydium właściwej rady narodowej może wprowadzić obniżki w granicach do 75% ustalonych stawek w zależności od znaczenia gospodarczego i społecznego tych osób prawnych lub sytuacji materialnej osób fizycznych.
§  5.
W granicach określonych przez prezydium właściwej rady narodowej decyzje o obniżeniu stawek czynszu dzierżawnego za tereny państwowe wydzierżawione poszczególnym jednostkom państwowym, organizacjom społecznym, innym osobom prawnym lub osobom fizycznym wydaje organ gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydium właściwej rady narodowej miasta (dzielnicy lub osiedla).
§  6.
1.
Organ gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydium właściwej rady narodowej, wydając decyzje o obniżeniu czynszu dzierżawnego, powinien wskazywać w tych decyzjach na indywidualny charakter obniżki przyznanej określonemu dzierżawcy.
2.
Jeżeli prezydium właściwej rady narodowej wprowadzi obniżkę stawek przez ustalenie minimalnej i maksymalnej granicy obniżki, organ gospodarki komunalnej i mieszkaniowej, ustalając w tych granicach obniżkę dla poszczególnego dzierżawcy, weźmie pod uwagę znaczenie gospodarcze i społeczne działalności osoby prawnej lub sytuację materialną osoby fizycznej.
§  7.
Obniżki stawek czynszu dzierżawnego ustalone na podstawie niniejszych wytycznych mogą być stosowane również do czynszów należnych za okres od dnia wejścia w życie uchwały.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2a dodany przez § 1 zarządzenia z dnia 21 kwietnia 1964 r. (M.P.64.29.127) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 maja 1964 r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1964.19.84

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wytyczne stosowania obniżki stawek czynszu za dzierżawę terenów w miastach i osiedlach.
Data aktu: 14/03/1964
Data ogłoszenia: 21/03/1964
Data wejścia w życie: 21/03/1964