Przekazanie spraw zaopatrywania ludności w wodę na terenie gromad do zakresu działania Ministra Rolnictwa.

UCHWAŁA Nr 349
RADY MINISTRÓW
z dnia 22 października 1963 r.
o przekazaniu spraw zaopatrywania ludności w wodę na terenie gromad do zakresu działania Ministra Rolnictwa.

W celu stworzenia warunków do koordynacji rozwoju rolnictwa oraz ścisłego powiązania realizacji inwestycji w zakresie urządzeń zaopatrujących wieś w wodę na potrzeby ludności i na potrzeby produkcji rolnej, Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Zaopatrywanie ludności w wodę na terenie gromad, w szczególności sprawy budowy (rozbudowy, odbudowy), utrzymania i eksploatacji urządzeń służących do tego celu, należące dotychczas do zakresu działania Ministra Gospodarki Komunalnej, przechodzą do zakresu działania Ministra Rolnictwa, w drodze odrębnego rozporządzenia Rady Ministrów.
2.
W zakresie działania Ministra Gospodarki Komunalnej pozostają nadal sprawy zaopatrywania ludności gromad w wodę z urządzeń zbiorowych i grupowych w przypadku, gdy:
1)
urządzenia te służą równocześnie do zaopatrywania w wodę ludności miast i osiedli,
2)
uchwała Rady Ministrów nakłada obowiązek budowy, trzymania i eksploatacji danego urządzenia na organy gospodarki komunalnej.
3.
W zakresie spraw objętych ust. 2 do zadań Ministra Rolnictwa należy jednakże:
1)
opracowywanie założeń programowych dotyczących potrzeb wodnych ludności gromad i rolnictwa,
2)
zapewnienie środków na budowę urządzeń w wysokości odpowiadającej ilości wody, przewidywanej dla potrzeb ludności gromad i rolnictwa,
3)
zapewnienie wykonawstwa dla celów budowy urządzeń w odpowiednim stosunku do potrzeb ludności gromad i rolnictwa.
§  2.
1.
Minister Gospodarki Komunalnej i właściwe do spraw gospodarki komunalnej organy prezydiów rad narodowych przekażą w terminie do dnia 31 grudnia 1963 r. Ministrowi Rolnictwa i właściwym do spraw rolnych organom prezydiów rad narodowych całość spraw dotyczących budowy, rozbudowy, odbudowy, utrzymania i eksploatacji urządzeń wymienionych w § 1 ust. 1, w szczególności limity inwestycyjne oraz środki i etaty (w wielkościach przewidzianych w projektach budżetów i planów gospodarczych dla realizacji przechodzących do zakresu działania Ministra Rolnictwa zadań w zakresie zaopatrywania w wodę ludności gromad), projekty, dokumenty i akta dotyczące programowania i planowania oraz przygotowania techniczno-organizacyjnego inwestycji, realizacji zadań inwestycyjnych, środków finansowych, danych w zakresie technicznego utrzymania istniejących urządzeń i ich eksploatacji oraz środki przeznaczone na budowę urządzeń wymienionych w § 1 ust. 1.
2.
Przygotowanie planów na rok 1964 w zakresie przejętych zadań należy do organów resortu gospodarki komunalnej w uzgodnieniu z organami resortu rolnictwa.
3.
Przekazanie spraw, wymienionych w ust. 1, powinno nastąpić komisyjnie na podstawie protokołów zdawczo-odbiorczych w trybie określonym szczegółowo przez Ministrów Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa.
4.
Pracownicy organów gospodarki komunalnej, którzy dotychczas zajmowali się przede wszystkim sprawami zaopatrzenia w wodę ludności gromad, przejdą z dniem 1 stycznia 1964 r. do odpowiednich organów administracji rolnej.
§  3.
Biura projektowe oraz przedsiębiorstwa i inne jednostki organizacyjne wykonawstwa budowlanego i remontowego podległe lub nadzorowane przez Ministra Gospodarki Komunalnej, wykonujące opracowania i roboty związane z budową, rozbudową, odbudową i utrzymaniem urządzeń do zaopatrywania ludności w wodę, będą prowadzić w miarę potrzeby i możliwości prace w zakresie dotyczącym urządzeń do zaopatrywania w wodę na terenie gromad na podstawie zleceń jednostek organizacyjnych resortu rolnictwa.
§  4.
Właściwość Ministra Gospodarki Komunalnej i organów gospodarki komunalnej prezydiów rad narodowych w zakresie określonym w § 1 ust. 1, wynikająca z przepisów uchwały nr 83 Rady Ministrów z dnia 15 marca 1962 r. w sprawie urządzeń do zbiorowego zaopatrywania ludności w wodę na terenie gromad (Monitor Polski Nr 27, poz. 113), przechodzi odpowiednio na Ministra Rolnictwa i właściwe do spraw rolnych organy prezydiów rad narodowych.
§  5.
1.
Zakres zadań Zjednoczenia Przedsiębiorstw Zaopatrzenia Rolnictwa w Wodę, określony w § 1 ust. 3 uchwały nr 98 Rady Ministrów z dnia 7 marca 1961 r. w sprawie utworzenia Zjednoczenia Przedsiębiorstw Zaopatrzenia Rolnictwa w Wodę, rozszerza się o zadania określone w § 1 ust. 1, należące dotychczas do zakresu działania Ministra Gospodarki Komunalnej.
2.
Zobowiązuje się Ministra Rolnictwa do dostosowania struktury organizacyjnej Zjednoczenia Przedsiębiorstw Zaopatrzenia Rolnictwa w Wodę, do przejętych zadań (ze szczególnym uwzględnieniem zadań w zakresie polityki inwestycyjnej, planowania i przygotowania inwestycji oraz utrzymania i eksploatacji urządzeń) oraz do przedstawienia Prezesowi Rady Ministrów do zatwierdzenia zmian statutu Zjednoczenia w terminie 1 miesiąca od dnia ogłoszenia uchwały.
3.
Minister Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Finansów opracuje zasady finansowania inwestycji w zakresie objętym niniejszą uchwałą.
4. 1
Zobowiązuje się prezydia rad narodowych do powołania na podstawie wytycznych Ministra Rolnictwa jednostek organizacyjnych do spraw zaopatrzenia rolnictwa i wsi w wodę, podporządkowanych wydziałom rolnictwa i leśnictwa.
5.
Minister Rolnictwa udzieli dyrektorowi Zjednoczenia Przedsiębiorstw Zaopatrzenia Rolnictwa w Wodę pełnomocnictw niezbędnych do wykonania zadań wynikających z niniejszej uchwały.
§  6.
1.
Przy programowaniu rozwoju budowy urządzeń, o których mowa w § 1 ust. 1, właściwe do spraw rolnych organy prezydiów rad narodowych współdziałają z komisjami terenowo-branżowymi, powołanymi przy przedsiębiorstwach zaopatrzenia rolnictwa w wodę.
2.
Przy Ministrze Rolnictwa tworzy się Radę Zaopatrzenia Rolnictwa w Wodę, jako organ doradczo-opiniodawczy Ministra. Zakres i tryb działania Rady, w skład której wchodzą przedstawiciele zainteresowanych resortów, ustali Minister Rolnictwa.
§  7.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, Ministrom Finansów, Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa oraz prezydiom rad narodowych.
§  8.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 5 ust. 4 zmieniony przez § 1 uchwały nr 73 z dnia 22 kwietnia 1969 r. (M.P.69.17.140) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1969 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1963.85.409

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Przekazanie spraw zaopatrywania ludności w wodę na terenie gromad do zakresu działania Ministra Rolnictwa.
Data aktu: 22/10/1963
Data ogłoszenia: 15/11/1963
Data wejścia w życie: 15/11/1963