Postępowanie w sprawach tajnych projektów wynalazczych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW OBRONY NARODOWEJ I SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 24 września 1963 r.
o postępowaniu w sprawach tajnych projektów wynalazczych.

Na podstawie art. 66 ustawy z dnia 31 maja 1962 r. - Prawo wynalazcze (Dz. U. Nr 33, poz. 156) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Twórca tajnego projektu wynalazczego oraz wszystkie osoby pracujące przy tajnym projekcie wynalazczym obowiązane są do zabezpieczenia jego tajności. Przez tajny projekt wynalazczy rozumie się wynalazek, wzór użytkowy lub projekt racjonalizatorski mający cechy tajności.
2.
Przez zabezpieczenie tajności projektu wynalazczego rozumie się w szczególności:
1)
zabezpieczenie prac oraz dokumentacji projektu wynalazczego w taki sposób, aby nie miały do nich dostępu osoby nieuprawnione,
2)
nieuprawnianie wobec osób nieuprawnionych przebiegu i wyniku prowadzonych prac.
§  2.
Kierownik jednostki gospodarki uspołecznionej, w której są lub były prowadzone prace nad tajnym projektem wynalazczym, obowiązany jest do zabezpieczenia tajności tego projektu zgodnie z § 1 ust. 2 oraz obowiązującymi w tej jednostce przepisami o postępowaniu z dokumentami tajnymi.
§  3.
1.
Osoba prowadząca prace nad tajnym projektem wynalazczym, zatrudniona w jednostce gospodarki uspołecznionej, obowiązana jest zawiadomić kierownika tej jednostki o rozpoczęciu prac nad tym projektem oraz o ich przebiegu.
2.
Prace nad tajnym pracowniczym projektem wynalazczym mogą być prowadzone tylko w pomieszczeniach jednostki gospodarki uspołecznionej.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do tajnych niepracowniczych projektów wynalazczych zgłoszonych do zastosowania w gospodarce uspołecznionej.
§  4.
Jeżeli twórca niepracowniczego projektu wynalazczego nie ma możliwości zabezpieczenia tajności projektu (§ ust. 2), obowiązany jest dokumentację dotyczącą tego projektu przechowywać we właściwym do spraw wewnętrznych organie prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej do czasu zgłoszenia projektu wynalazczego do opatentowania lub przekazania go jednostce gospodarki uspołecznionej, jednak nie dłużej niż przez okres 6 miesięcy.
§  5.
1.
Kierownik jednostki gospodarki uspołecznionej po zbadaniu, czy zgłoszony tajny wynalazek lub wzór użytkowy może być przyjęty do zastosowania, obowiązany jest przekazać wstępne materiały dotyczące tego wynalazku lub wzoru użytkowego drogą służbową do Ministra Obrony Narodowej, jeżeli wynalazek lub wzór użytkowy wchodzi w zakres obrony Państwa, bądź do ministra (kierownika urzędu centralnego) właściwego ze względu na przedmiot wynalazku lub wzoru użytkowego, w celu wydania postanowienia o jego tajności.
2.
O tajności projektu racjonalizatorskiego zgłoszonego i mogącego znaleźć zastosowanie w jednostce gospodarki uspołecznionej postanawia kierownik tej jednostki.
§  6.
Twórca tajnego wynalazku lub wzoru użytkowego albo kierownik jednostki gospodarki uspołecznionej, zgłaszając wynalazek lub wzór użytkowy wchodący w zakres obrony Państwa do opatentowania w Urzędzie Patentowym Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, obowiązany jest wynalazek ten lub wzór użytkowy podać z zachowaniem tajności niezwłocznie do wiadomości Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
§  7.
Twórca tajnego niepracowniczego wynalazku lub wzoru użytkowego w razie zgłoszenia wynalazku lub wzoru użytkowego do opatentowania obowiązany jest wszelkie materiały dotyczące tego wynalazku lub wzoru użytkowego doręczyć osobiście lub przez pełnomocnika Urzędowi Patentowemu.
§  8.
1.
W razie zgłoszenia tajnego niepracowniczego wynalazku lub wzoru użytkowego jednostce gospodarki uspołecznionej na zasadach przewidzianych dla pracowniczych projektów wynalazczych, materiały dotyczące tego wynalazku lub wzoru użytkowego ich twórca doręcza osobiście lub przez pełnomocnika zainteresowanej jednostce, a w razie niemożności doręczenia tej jednostce - najbliższej wojskowej komendzie wojewódzkiej lub rejonowej.
2.
Jeżeli w miejscowości, w której twórca wynalazku lub wzoru użytkowego zamieszkuje lub przebywa, nie ma wojskowej komendy wojewódzkiej lub rejonowej, materiały określone w ust. 1 doręcza się właściwemu do spraw wewnętrznych organowi prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej.
§  9.
Urząd Patentowy, po zgłoszeniu przez twórcę tajnego niepracowniczego projektu wynalazku lub wzoru użytkowego, a przed wszczęciem dalszego postępowania, przekazuje ten projekt Ministrowi Obrony Narodowej, jeżeli projekt wchodzi w zakres obrony Państwa, lub ministrowi (kierownikowi urzędu centralnego) właściwemu ze względu na przedmiot wynalazku lub wzoru użytkowego w celu wydania postanowienia o tajności.
§  10.
Jednostka gospodarki uspołecznionej zainteresowana ze względu na przedmiot tajnego projektu wynalazczego, w razie konieczności porozumienia się z twórcą tego projektu nie będącym jego pracownikiem, deleguje do niego swego upoważnionego pracownika lub zaprasza go do osobistego przybycia za zwrotem kosztów przejazdu oraz innych należności według przepisów kodeksu postępowania administracyjnego o należnościach świadków i biegłych.
§  11.
W razie opracowania tajnego projektu wynalazczego lub wzoru użytkowego, który w myśl odrębnych przepisów może być uznany za wchodzący w zakres obrony Państwa, zainteresowane osoby i jednostki gospodarki uspołecznionej obowiązane są postępować zgodnie z przepisami niniejszego zarządzenia.
§  12.
Prace nad tajnym projektem wynalazczym w klubach techniki i racjonalizacji mogą być prowadzone tylko pod warunkiem należytego zabezpieczenia tajności tego projektu.
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie jednego miesiąca od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1963.76.375

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Postępowanie w sprawach tajnych projektów wynalazczych.
Data aktu: 24/09/1963
Data ogłoszenia: 12/10/1963
Data wejścia w życie: 13/11/1963