Organizacja sporządzania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

UCHWAŁA Nr 146
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 kwietnia 1963 r.
w sprawie organizacji sporządzania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

W celu unormowania organizacji sporządzania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego przez organy miejscowego planowania przestrzennego wymienione w art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1961 r. o planowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 7, poz. 47) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Prezydia rad narodowych: wojewódzkich, miast wyłączonych z województw, powiatowych, miast stanowiących powiaty oraz dzielnicowych w miastach wyłączonych z województw tworzą pracownie lub zespoły urbanistyczne dla opracowywania projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego i projektów wyznaczania terenów budowlanych na obszarach wsi.
2.
Pracownia może być utworzona, jeżeli w skład jej wchodzi co najmniej 7 pracowników zatrudnionych przy projektowaniu i składa się nie mniej niż z 2 zespołów.
3.
Zespół może być utworzony, jeżeli w skład jego ma wchodzić co najmniej 3 pracowników zatrudnionych przy projektowaniu.
4.
Pracownie (zespoły), o których mowa w ust. 1, są bezpośrednio podporządkowane kierownikom wydziałów budownictwa, urbanistyki i architektury prezydiów rad narodowych.
§  2.
Wytyczne co do zakresu działania oraz zasady organizacji wewnętrznej pracowni (zespołów) urbanistycznych określa Przewodniczący Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury.
§  3. 1
1.
Wydatki pracowni (zespołów) urbanistycznych powinny być ustalane w oparciu o zatwierdzone przez prezydia wojewódzkich i miejskich (miast wyłączonych z województw) rad narodowych zbiorcze roczne rzeczowe programy prac i pokrywane z budżetu terenowego - dział 1 - Finansowanie przedsiębiorstw i jednostek gospodarki narodowej.
2.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) mogą upoważnić wydziały budownictwa, urbanistyki i architektury do dokonywania zmian w zbiorczych rocznych rzeczowych programach prac pracowni urbanistycznych, o których mowa w ust. 1.
§  4.
Do stosunku pracy pracowników pracowni (zespołów) urbanistycznych mają zastosowanie przepisy ustawodawstwa pracy (o umowie o pracę, czasie pracy, urlopach i inne) obowiązujące w stosunku do pracowników zatrudnionych w przemyśle.
§  5.
1.
Organami opiniującymi projekty miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego zatwierdzane lub rozpatrywane na szczeblu wojewódzkim oraz projekty budowlane wskazane przez kierownika wydziału budownictwa, urbanistyki i architektury są wojewódzkie komisje urbanistyczno-architektoniczne (miejskie komisje urbanistyczno-architektoniczne w miastach wyłączonych z województw).
2.
Prezydia miejskich (miast stanowiących powiaty), powiatowych i dzielnicowych (w miastach wyłączonych z województw) rad narodowych mogą za zgodą prezydium wojewódzkiej (miejskiej w miastach wyłączonych z województw) rady narodowej powoływać miejskie (powiatowe) komisje urbanistyczno-architektoniczne opiniujące projekty miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego zatwierdzane lub rozpatrywane na szczeblu powiatowym oraz projekty budowlane wskazane przez kierownika wydziału budownictwa, urbanistyki i architektury.
3.
Przewodniczącym komisji urbanistyczno-architektonicznej jest z urzędu kierownik wydziału budownictwa, urbanistyki i architektury; członków komisji powołują prezydia właściwych rad narodowych na wniosek kierownika wydziału budownictwa, urbanistyki i architektury tychże prezydiów.
4.
Wytyczne w sprawie szczegółowych zasad powoływania, organizacji, trybu i zakresu działania komisji urbanistyczno-architektonicznych ustali Przewodniczący Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury.
§  6.
Traci moc uchwała nr 319 Rady Ministrów z dnia 18 maja 1954 r. w sprawie organizacji terenowej służby architektoniczno-budowlanej (Monitor Polski z 1954 r. Nr A-59, poz. 790 oraz z 1957 r. Nr 13, poz. 95 i Nr 97, poz. 561).
§  7.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 9 uchwały nr 39 z dnia 20 marca 1970 r. w sprawie zmian w zakresie działania prezydiów rad narodowych i ich wydziałów (M.P.70.10.85) z dniem 8 lipca 1970 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1963.40.197

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Organizacja sporządzania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
Data aktu: 12/04/1963
Data ogłoszenia: 15/05/1963
Data wejścia w życie: 15/05/1963