Upoważnienie Centralnego Laboratorium Akumulatorów i Ogniw do przyznawania prawa oznaczania znakiem jakości akumulatorów i baterii galwanicznych oraz do oceny i kontroli jakości tych wyrobów.

ZARZĄDZENIE
PREZESA POLSKIEGO KOMITETU NORMALIZACYJNEGO
z dnia 21 lutego 1963 r.
w sprawie upoważnienia Centralnego Laboratorium Akumulatorów i Ogniw do przyznawania prawa oznaczania znakiem jakości akumulatorów i baterii galwanicznych oraz do oceny i kontroli jakości tych wyrobów.

Na podstawie § 4 ust. 2 uchwały nr 426 Rady Ministrów z dnia 8 listopada 1958 r. w sprawie oznaczania wyrobów znakiem jakości (Monitor Polski Nr 97, poz. 531) oraz § 2 ust. 1 uchwały nr 532 Rady Ministrów z dnia 11 grudnia 1961 r. w sprawie rozwoju produkcji wyrobów oznaczanych znakiem jakości (Monitor Polski Nr 98, poz. 409) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Upoważnia się Centralne Laboratorium Akumulatorów i Ogniw z siedzibą w Poznaniu do:
1)
przyznawania prawa do oznaczania znakiem jakości akumulatorów i baterii galwanicznych,
2)
dokonywania w trybie § 2 uchwały nr 532 Rady Ministrów z dnia 11 grudnia 1961 r. w sprawie rozwoju produkcji wyrobów oznaczanych znakiem jakości (Monitor Polski Nr 98, poz. 409) oceny oraz kontroli jakości akumulatorów i ogniw galwanicznych.
2.
Biuro Znaku Jakości przy Polskim Komitecie Normalizacyjnym w terminie jednego miesiąca od dnia ogłoszenia zarządzenia przekaże Centralnemu Laboratorium Akumulatorów i Ogniw akta orzecznictwa dotyczące wyrobów, o których mowa w ust. 1.
§  2.
Zadania, o których mowa w § 1, Centralne Laboratorium Akumulatorów i Ogniw wykonywać będzie w trybie i na zasadach określonych uchwałą nr 426 Rady Ministrów z dnia 8 listopada 1958 r. w sprawie oznaczania wyrobów znakiem jakości (Monitor Polski Nr 97, poz. 531), uchwałą nr 532 Rady Ministrów z dnia 11 grudnia 1961 r. w sprawie rozwoju produkcji wyrobów oznaczanych znakiem jakości, w zarządzeniach Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacyjnego i właściwych ministrów, wydanych na podstawie powołanych uchwał, oraz wytycznych i instrukcji Biura Znaku Jakości przy Polskim Komitecie Normalizacyjnym.
§  3.
1.
Szczegółowe zasady i tryb postępowania przy ocenie i kontroli oraz oznaczania znakami jakości akumulatorów i baterii galwanicznych określa regulamin ustalony przez Centralne Laboratorium Akumulatorów i Ogniw i wydany za zgodą Ministerstwa Przemysłu Ciężkiego oraz Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacyjnego.
2.
Kryteria oceny akumulatorów i ogniw galwanicznych ustala Centralne Laboratorium Akumulatorów i Ogniw w porozumieniu z Biurem Znaku Jakości przy Polskim Komitecie Normalizacyjnym.
§  4.
1.
Komisje rzeczoznawców do oceny jakości wyrobów, o których mowa w § 14 ust. 2 uchwały nr 426 Rady Ministrów z dnia 8 listopada 1958 r. powołuje Centralne Laboratorium Akumulatorów i Ogniw w porozumieniu z Polskim Komitetem Normalizacyjnym.
2.
Zasady wynagradzania członków za udział w pracach komisji rzeczoznawców, o których mowa w ust. 1, określają przepisy § 1 ust. 1–4 zarządzenia nr 59 Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacyjnego z dnia 17 lipca 1962 r.
§  5.
Kontrolę prawidłowości stosowania znaku jakości sprawuje Centralne Laboratorium Akumulatorów i Ogniw. W razie stwierdzenia niedopełnienia przez producenta wyrobu warunków związanych z przyznaniem znaku Centralne Laboratorium ma obowiązek cofnąć prawo do oznaczania wyrobów.
§  6.
1.
Za przyznanie prawa do oznaczania znakiem jakości wnoszone są opłaty roczne w wysokości i na zasadach określonych obowiązującymi przepisami. Opłaty te w całości przekazywane są bieżąco na rachunek budżetu Państwa za pośrednictwem Biura Znaku Jakości przy Polskim Komitecie Normalizacyjnym.
2.
Centralne Laboratorium Akumulatorów i Ogniw opracuje w uzgodnieniu z Polskim Komitetem Normalizacyjnym cennik opłat za badania, ocenę i kontrolę wyrobów objętych oznaczaniem znakami jakości i uzyska w obowiązującym trybie zatwierdzenie tego cennika.
§  7.
1.
Centralne Laboratorium Akumulatorów i Ogniw zobowiązane jest do:
1)
prowadzenia rejestru wyrobów zgłaszanych do badań i oceny oraz w celu przyznania prawa do oznaczania znakiem jakości,
2)
prowadzenia rejestru wydanych zezwoleń na oznaczanie wyrobów,
3)
publikowania i przekazywania informacji o udzieleniu, wygaśnięciu oraz cofnięciu zezwolenia na oznaczanie wyrobów znakiem jakości,
4)
określenia zasad pobierania i postępowania z wzorcami badanych wyrobów,
5)
ustalenia wzoru zezwolenia na oznaczanie wyrobów znakiem jakości,
6)
sporządzania okresowych analiz i ocen stanu jakości badanych wyrobów, wyników przeprowadzonych kontroli oraz opracowywania wniosków dotyczących poprawy jakości wyrobów podlegających badaniom.
2.
Wytyczne w sprawach, o których mowa w ust. 1, ustali Biuro Znaku Jakości przy Polskim Komitecie Normalizacyjnym.
§  8.
1.
Nadzór i kontrolę nad przyznawaniem prawa do oznaczania znakiem jakości akumulatorów i baterii galwanicznych sprawuje Polski Komitet Normalizacyjny przez Biuro Znaku Jakości.
2.
W ramach uprawnień wynikających z przepisu ust. 1 Biuro Znaku Jakości przy Polskim Komitecie Normalizacyjnym upoważnione jest do przeprowadzania doraźnych kontroli działalności prowadzonej przez Centralne Laboratorium Akumulatorów i Ogniw w zakresie oznaczania wyrobów znakiem jakości.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1963.21.114

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Upoważnienie Centralnego Laboratorium Akumulatorów i Ogniw do przyznawania prawa oznaczania znakiem jakości akumulatorów i baterii galwanicznych oraz do oceny i kontroli jakości tych wyrobów.
Data aktu: 21/02/1963
Data ogłoszenia: 16/03/1963
Data wejścia w życie: 16/03/1963