Rejestracja ujęć wód podziemnych i przeprowadzenie w nich obserwacji.

ZARZĄDZENIE
PREZESA CENTRALNEGO URZĘDU GEOLOGII
z dnia 4 grudnia 1962 r.
w sprawie rejestracji ujęć wód podziemnych i przeprowadzania w nich obserwacji.

Na podstawie art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 16 listopada 1960 r. o prawie geologicznym (Dz. U. Nr 52, poz. 303) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
1.
Przepisy zarządzenia mają zastosowanie do wierconych ujęć wód podziemnych lub innych wyrobisk wykorzystywanych jako ujęcie (szyb kopany, trwale obudowane źródło itp.), zwanych dalej "studniami", będących w posiadaniu jednostek gospodarki uspołecznionej.
2.
Przepisów zarządzenia nie stosuje się do studni publicznych i pożarowych, studni posiadanych przez jednostki podległe Ministrowi Obrony Narodowej, studni eksploatujących wody lecznicze oraz studni na terenach zakładów eksploatujących kopaliny (w tym również ujęć wód kopalnianych).
§  2.
1.
Jednostka posiadająca studnię obowiązana jest:
1)
zarejestrować studnię we właściwym miejscowo ze względu na położenie studni organie do spraw geologii prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) przed przystąpieniem do jej eksploatacji,
2)
założyć książkę eksploatacji studni,
3) 2
przeprowadzać okresowe obserwacje (pomiary) poziomu zwierciadła wody w studni i wydajności studni, jeżeli pobór wody ze studni (zespołu studni) lub zatwierdzone zasoby eksploatacyjne w kategorii "B" przekraczają 200 m3/godz,
4) 3
w miarę możliwości przeprowadzać obserwacje innych studni (zespołów studni) niż określone w pkt 3.
2.
Studnie wybudowane przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia należy zarejestrować w terminie jednego roku od dnia ogłoszenia zarządzenia.
3.
Zarejestrowanie studni w trybie niniejszego zarządzenia nie zwalnia od obowiązku uzyskania pozwolenia wodno-prawnego na korzystanie z wody stosownie do przepisów prawa wodnego.
4. 4
Organ do spraw geologii prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) w uzasadnionych wypadkach może polecić prowadzenie obserwacji w studniach (zespole studni), określając sposób i zakres tych obserwacji.
§  3.
1. 5
Rejestracji studni dokonuje się przez złożenie w organie do spraw geologii prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) wypełnionej karty rejestracyjnej studni i książki eksploatacji studni według wzorów ustalonych przez Centralny Urząd Geologii.
2.
Organ do spraw geologii prezydium wojewódzkiej rady narodowej sprawdza zgodność wpisów dokonanych w karcie rejestracyjnej z odpowiednimi wpisami w książce eksploatacji studni, parafuje książkę, stwierdza w niej dokonanie rejestracji studni i zwraca książkę posiadaczowi studni.
3.
Organ do spraw geologii prezydium wojewódzkiej rady narodowej może uzależnić zarejestrowanie studni od przedstawienia dokumentacji geologicznej zawierającej ustalenie zasobów wody podziemnej w studni, jeżeli dokumentacja taka była sporządzona, lub nakazać sporządzenie dokumentacji w odpowiednim terminie, jeżeli obowiązek sporządzenia dokumentacji wynika z przepisów o ustalaniu zasobów wód podziemnych.
4. 6
Organ administracji wodnej może uzależnić wydanie pozwolenia wodnoprawnego na korzystanie z wody od uprzedniego zarejestrowania studni w trybie niniejszego zarządzenia.
§  4.
1.
Książkę eksploatacji studni zakłada się oddzielnie dla każdej studni.
2. 7
(skreślony).
3.
Książka eksploatacji studni powinna być sporządzona w formacie A-4, zszyta i zabezpieczona w sztywnej okładce oraz zawierać ilość stron, przeznaczonych do zapisu pomiarów w studni, wystarczającą co najmniej na dziesięć lat.
4.
Zapisów w książce eksploatacji studni należy dokonywać czytelnie, atramentem. Dokonanych zapisów nie wolno niszczyć; koniecznych poprawek należy dokonać w ten sposób, aby tekst pierwotny można było odczytać. Poprawki i przekreślenia powinny być omówione i podpisane przez osobę prowadzącą książkę.
5. 8
Dla studni eksploatowanych lewarowo sporządza się karty rejestracyjne dla każdej studni (otworu), a książkę eksploatacji zakłada się tylko dla studni zbiorczej, nie zamieszczając w niej danych technicznych.
§  5.
1.
Książkę eksploatacji studni zakłada na zlecenie jednostki posiadającej studnię przedsiębiorstwo geologiczne, które studnię tę wykonało. Zawarte w książce dane techniczne studni, dane z próbnego pompowania w okresie budowy i dane eksploatacyjne studni stwierdza swoim podpisem osoba, która sporządziła dokumentację geologiczną, zawierającą ustalenie zasobów wody podziemnej studni.
2.
Jeżeli w chwili zakładania książki eksploatacji studni przedsiębiorstwo, które wykonało studnię, nie istnieje, książkę zakłada we własnym zakresie jednostka posiadająca studnię.
3. 9
W razie braku danych dotyczących próbnego pompowania z okresu budowy studni dane takie wpisuje się na podstawie wyników pompowania przeprowadzonego w czasie eksploatacji przy zakładaniu książki eksploatacji.
§  6.
W razie dokonania renowacji studni dane dotyczące tej renowacji należy odnotować w książce eksploatacji studni.
§  7.
1.
Książkę eksploatacji studni prowadzi osoba odpowiedzialna za gospodarkę wodną w jednostce posiadającej studnię.
2.
Książkę eksploatacji studni należy starannie przechowywać w dziale odpowiedzialnym za gospodarkę wodną jednostki posiadającej studnię i okazywać ją na żądanie organów państwowej administracji geologicznej i wodnej.
3.
W razie zmiany posiadacza studni jednostka przekazująca studnię obowiązana jest przekazać protokolarnie książkę eksploatacji studni jednostce przejmującej, a ta ostatnia zawiadomić o dokonanym przekazaniu organ do spraw geologii prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).
§  8.
1.
Jednostka posiadająca studnię obowiązana jest co najmniej raz na dwa miesiące przeprowadzać pomiary poziomu zwierciadła wody w studni i pomiary wydajności studni.
2.
W razie stwierdzenia trwałego obniżania się poziomu zwierciadła wody w studni pomiary określone w ust. 1 należy przeprowadzać co miesiąc, chyba że organ do spraw geologii prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) zarządzi inaczej.
3.
Pomiary określone w ust. 1 przeprowadzać należy zawsze w tej samej dekadzie miesiąca przewidzianego na dokonanie pomiaru.
4.
W razie posiadania przez jedną jednostkę kilku studzien na tym samym terenie, pomiary powinny być przeprowadzone we wszystkich studniach możliwie w tym samym dniu.
5. 10
Organ do spraw geologii prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) sprawdza co najmniej raz w roku poprawność pomiarów i rejestracji wyników dokonywanych przez jednostkę posiadającą studnię (zespół studni).
§  9.
1.
Przez pomiar poziomu zwierciadła wody w studni rozumie się zmierzenie odległości zwierciadła wody od stałego znaku umieszczonego na obudowie studni, a przez pomiar wydajności rozumie się zmierzenie w metrach sześciennych wody eksploatowanej ze studni w ciągu jednej godziny.
2.
Pomiary zwierciadła wody przeprowadza się przy użyciu przyrządu przeznaczonego do tego celu, a pomiary wydajności studni - przy użyciu odpowiedniego wodomierza wmontowanego w przewód odprowadzający wodę ze studni lub - jeżeli studnia jest o małej wydajności - za pomocą specjalnie do tego celu przygotowanego i wycechowanego naczynia oraz zegarka sekundowego.
3.
Jednostka posiadająca studnię obowiązana jest posiadać odpowiednie przyrządy niezbędne do dokonania pomiarów, o których mowa w ust. 1, i przystosować obudowę studni do wmontowania wodomierza i opuszczenia przyrządu pomiarowego do określania położenia zwierciadła wody w studni.
§  10.
1.
Pomiary poziomu zwierciadła wody przeprowadza się zarówno w studniach eksploatowanych, jak i w studniach nieczynnych.
2.
W studniach posiadających wbudowane rurki piezometryczne (za filtrem) pomiar poziomu zwierciadła wody przeprowadza się w tych rurkach i w otworze studziennym.
§  11.
1.
Pomiar zwierciadła wody w studni eksploatowanej przeprowadza się w czasie ruchu pompy i podczas przerw w pompowaniu.
2.
Pomiar w czasie ruchu pompy należy przeprowadzić po możliwie najdłuższym okresie pracy pompy, a pomiar podczas przerwy w pompowaniu - po możliwie najdłuższej przerwie, przy czym należy podać czas trwania tej przerwy.
§  12.
W przypadku określonym w § 8 ust. 3 pomiar zwierciadła wody w studni nieczynnej należy przeprowadzić w czasie ruchu pompy w sąsiedniej studni eksploatowanej i w czasie przerwy w pompowaniu. Przepis § 11 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  13.
Pomiary wydajności studni przeprowadza się tylko w studniach eksploatowanych jednocześnie z przeprowadzeniem pomiarów poziomu zwierciadła wody.
§  14.
1.
Wyniki pomiarów powinny być wpisane do książki eksploatacji studni bezpośrednio po ich dokonaniu i poświadczone podpisem osoby prowadzącej książkę.
2.
Do książki eksploatacji studni należy załączyć wyniki przeprowadzonych badań jakości wody w studni.
§  15.
1.
Jednostka posiadająca studnię obowiązana jest bezzwłocznie zawiadomić organ do spraw geologii prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) o:
1)
zauważonych trwałych zmianach jakości wody, poziomu zwierciadła wody w studni lub wydajności studni,
2)
trwałym wyłączeniu studni z eksploatacji, spowodowanym względami technicznymi, a w szczególności o likwidacji studni,
3) 11
zmianach technicznych i eksploatacyjnych studni w wyniku przeprowadzonej renowacji.
2.
Jednocześnie z zawiadomieniem o likwidacji studni należy przekazać organowi do spraw geologii prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) książkę eksploatacji studni z dokonanymi w niej wpisami dotyczącymi likwidacji.
§  16.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1 12

(skreślony).

ZAŁĄCZNIK  Nr 2 13

(skreślony).

1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 30 lipca 1970 r. (M.P.70.26.220) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 sierpnia 1970 r.
2 § 2 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) zarządzenia z dnia 30 lipca 1970 r. (M.P.70.26.220) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 sierpnia 1970 r.
3 § 2 ust. 1 pkt 4 dodany przez § 1 pkt 2 lit. b) zarządzenia z dnia 30 lipca 1970 r. (M.P.70.26.220) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 sierpnia 1970 r.
4 § 2 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 2 lit. c) zarządzenia z dnia 30 lipca 1970 r. (M.P.70.26.220) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 sierpnia 1970 r.
5 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) zarządzenia z dnia 30 lipca 1970 r. (M.P.70.26.220) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 sierpnia 1970 r.
6 § 3 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 3 lit. b) zarządzenia z dnia 30 lipca 1970 r. (M.P.70.26.220) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 sierpnia 1970 r.
7 § 4 ust. 2 skreślony przez § 1 pkt 4 lit. a) zarządzenia z dnia 30 lipca 1970 r. (M.P.70.26.220) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 sierpnia 1970 r.
8 § 4 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 4 lit. b) zarządzenia z dnia 30 lipca 1970 r. (M.P.70.26.220) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 sierpnia 1970 r.
9 § 5 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 5 zarządzenia z dnia 30 lipca 1970 r. (M.P.70.26.220) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 sierpnia 1970 r.
10 § 8 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 6 zarządzenia z dnia 30 lipca 1970 r. (M.P.70.26.220) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 sierpnia 1970 r.
11 § 15 ust. 1 pkt 3 dodany przez § 1 pkt 7 zarządzenia z dnia 30 lipca 1970 r. (M.P.70.26.220) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 sierpnia 1970 r.
12 Załącznik nr 1 skreślony przez § 1 pkt 8 zarządzenia z dnia 30 lipca 1970 r. (M.P.70.26.220) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 sierpnia 1970 r.
13 Załącznik nr 2 skreślony przez § 1 pkt 8 zarządzenia z dnia 30 lipca 1970 r. (M.P.70.26.220) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 sierpnia 1970 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1962.87.411

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Rejestracja ujęć wód podziemnych i przeprowadzenie w nich obserwacji.
Data aktu: 04/12/1962
Data ogłoszenia: 21/12/1962
Data wejścia w życie: 21/12/1962