Stypendia fundowane dla studentów szkół wyższych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 22 maja 1962 r.
w sprawie stypendiów fundowanych dla studentów szkół wyższych.

Na podstawie § 5 uchwały nr 89 Rady Ministrów z dnia 16 marca 1962 r. w sprawie fundowania przez Ministra Obrony Narodowej stypendiów dla studentów szkół wyższych (Monitor Polski Nr 27, poz. 115) zarządza się, co następuje:
§  1.
Stypendia fundowane ze środków budżetowych Ministerstwa Obrony Narodowej, zwane dalej "stypendiami", mogą być przyznane studentom odbywającym studia na kierunkach przydatnych dla Sił Zbrojnych, którzy:
1)
wykazują się dobrymi postępami w nauce,
2)
wykazują właściwą postawę obywatelską i posiadają odpowiednie wartości polityczno-moralne,
3)
znajdują się w sytuacji materialnej uzasadniającej przyznanie stypendium.
§  2.
1.
Przez dobre postępy w nauce rozumie się uzyskanie przez studenta w terminach ustalonych w regulaminie studiów obowiązujących na danym roku lub semestrze studiów zaliczeń i złożenie z wynikiem pomyślnym wszystkich egzaminów, jak również spełnienie innych zadań i obowiązków określonych w regulaminie studiów oraz ustalonych wewnętrznymi przepisami szkoły.
2.
Przez właściwą postawę obywatelską i odpowiednie wartości polityczno-moralne studenta rozumie się jego stosunek do ustroju Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, sposób zachowania się względem przełożonych, personelu nauczającego lub innych pracowników szkoły wyższej i kolegów, zachowanie się poza uczelnią oraz stosunek studenta do mienia społecznego.
§  3.
1.
Stypendia przyznaje dziekan właściwego wydziału szkoły wyższej na wniosek komisji powołanej przez Ministra Obrony Narodowej, zwanej dalej "komisją".
2.
Skład komisji oraz tryb jej urzędowania określają odrębne przepisy.
§  4.
1.
Stypendia przyznaje się studentom II roku i wyższych lat studiów, jeżeli spełniają warunki określone w § 1.
2.
Stypendia mogą być przyznawane w drodze konkursu lub w drodze bezkonkursowej. Konkurs ogłasza szkoła wyższa na wniosek i według zasad określonych przez komisję.
§  5.
1.
Student ubiegający się o przyznanie stypendium składa do dziekanatu właściwej szkoły wyższej podanie wraz z życiorysem oraz odpowiednie dokumenty (zaświadczenia) o stanie materialnym rodziny pozostającej z nim we wspólnym gospodarstwie domowym. Komisja może zażądać złożenia przez studenta również innych dokumentów.
2.
Podanie opiniuje dziekan oraz rada uczelniana Zrzeszenia Studentów Polskich, po czym dziekanat właściwej szkoły wyższej przesyła podanie wraz z dokumentami do komisji.
3.
Komisja po rozpatrzeniu podania występuje do dziekana z wnioskiem w przedmiocie przyznania studentowi stypendium.
§  6.
W razie przyznania studentowi stypendium przewodniczący komisji zawiera z nim w imieniu Ministerstwa Obrony Narodowej umowę. Po podpisaniu trzech egzemplarzy umowy przez stypendystę dziekanat właściwej szkoły wyższej przesyła podpisane egzemplarze umowy do komisji.
§  7.
1.
Szczególnie wyróżniającym się w nauce stypendystom mogą być przyznawane nagrody pieniężne lub rzeczowe w wysokości lub wartości nie przekraczającej w ciągu roku kwoty półtoramiesięcznego stypendium fundowanego.
2.
Nagrody przyznaje oraz ich wysokość lub wartość ustala komisja.
§  8.
1.
Stypendystom może być przyznawany bezpłatny pobyt w wojskowych domach wypoczynkowych na okres nie przekraczający 28 dni w ciągu roku.
2.
Zasady korzystania przez stypendystów z wojskowych domów wypoczynkowych określają przepisy wojskowe.
3.
Stypendyści odbywają przejazdy do wojskowych domów wypoczynkowych i z powrotem do miejsca zamieszkania lub studiów na koszt wojska.
4.
Karty do wojskowych domów wypoczynkowych i zlecenia na przejazd przyznaje i wydaje stypendystom komisja.
§  9.
W sprawach nie unormowanych w zarządzeniu stosuje się odpowiednio przepisy wydane na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 stycznia 1959 r. w sprawie pomocy stypendialnej dla studentów szkół wyższych (Dz. U. z 1959 r. Nr 6, poz. 35, z 1960 r. Nr 2, poz. 9 i z 1961 r. Nr 28, poz. 137).
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1962.59.282

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Stypendia fundowane dla studentów szkół wyższych.
Data aktu: 22/05/1962
Data ogłoszenia: 31/07/1962
Data wejścia w życie: 31/07/1962