Zasady i tryb udzielania urlopów okolicznościowych funkcjonariuszom Służby Więziennej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 27 lutego 1962 r.
w sprawie zasad i trybu udzielania urlopów okolicznościowych funkcjonariuszom Służby Więziennej.

Na podstawie art. 33 ust. 2 i art. 64 ust. 3 ustawy z dnia 10 grudnia 1959 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. Nr 69, poz. 436) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Płatny urlop okolicznościowy przysługuje funkcjonariuszowi Służby Więziennej, zwanemu dalej "funkcjonariuszem", w przypadkach:
1)
ślubu funkcjonariusza – przez 2 dni,
2)
urodzenia się dziecka funkcjonariusza – przez 2 dni,
3)
ślubu dziecka – przez jeden dzień,
4)
zgonu i pogrzebu małżonka, dziecka, ojca lub matki – przez 2 dni,
5)
zgonu i pogrzebu siostry lub brata – przez jeden dzień,
6)
przeniesienia służbowego połączonego z przesiedleniem się do innej miejscowości – od 3 do 5 dni.
2.
Jeżeli zachodzi konieczność osobistej opieki funkcjonariusza nad chorym członkiem rodziny, Minister Sprawiedliwości może udzielić funkcjonariuszowi płatnego częściowo lub całkowicie urlopu okolicznościowego w łącznym wymiarze do jednego miesiąca w ciągu roku.
§  2.
1.
Funkcjonariuszowi można udzielić płatnego urlopu okolicznościowego dla załatwienia innych ważnych spraw osobistych lub rodzinnych niż wymienione w § 1 ust. 1 w łącznym wymiarze najwyżej do 3 dni w ciągu roku.
2.
Ponadto funkcjonariuszowi można udzielić bezpłatnego urlopu okolicznościowego dla załatwienia ważnych spraw osobistych lub rodzinnych.
§  3.
Funkcjonariuszowi skierowanemu do wykonywania prac społecznych przysługuje urlop okolicznościowy na zasadach ogólnie obowiązujących.
§  4.
1.
Minister Sprawiedliwości może przyznać funkcjonariuszowi bezpłatny urlop dla wykonania prac w dziedzinie naukowej albo dla odbywania studiów lub praktyki poza służbą więzienną.
2.
W przypadkach wyjątkowo uzasadnionych, jeżeli praca naukowa, studia lub praktyka związane są z zakresem działania Służby Więziennej, Minister Sprawiedliwości może przyznać funkcjonariuszowi przez okres trwania tego urlopu prawo do pobierania częściowego lub całkowitego uposażenia.
§  5.
Funkcjonariuszowi kształcącemu się w szkołach wyższych, średnich i podstawowych można udzielić urlopu dla przygotowania się do egzaminów i ich złożenia oraz dla wzięcia udziału w zajęciach konsultacyjnych – w rozmiarze i na zasadach przewidzianych w przepisach dla pracowników zatrudnionych w urzędach i instytucjach państwowych.
§  6.
1.
Funkcjonariuszowi kształcącemu się w Zaocznym Technikum Penitencjarnym można udzielić zwolnienia od zajęć służbowych na konferencje i zajęcia konsultacyjne w wymiarze do trzech dni w miesiącu.
2.
Funkcjonariuszowi wymienionemu w ust. 1 można ponadto udzielić 5-dniowego płatnego urlopu dla przygotowania się i złożenia egzaminów semestralnych i 14-dniowego płatnego urlopu dla przygotowania się i złożenia egzaminów dojrzałości.
§  7.
1.
Funkcjonariuszowi przystępującemu do zdawania eksternistycznego egzaminu dojrzałości można udzielić płatnego urlopu szkoleniowego w wymiarze do 14 dni.
2.
Funkcjonariuszowi przystępującemu do zdawania eksternistycznego egzaminu dojrzałości według grup przedmiotów można udzielić płatnego urlopu szkoleniowego w wymiarze do 14 dni dla złożenia każdego egzaminu (z jednej lub dwóch grup przedmiotów).
§  8.
Funkcjonariuszowi skierowanemu do szkół dla funkcjonariuszów Służby Więziennej lub na kursy zawodowe organizowane w tych szkołach, trwające dłużej niż 1 miesiąc, przysługuje w okresie szkolenia zwolnienie od zajęć na jeden dzień w miesiącu, poprzedzający dzień wolny od zajęć lub następujący po takim dniu, jeżeli codzienny powrót z zajęć w szkole lub na kursie do miejsca stałego zamieszkania jest niemożliwy.
§  9.
1.
Urlopów i zwolnień od zajęć służbowych przewidzianych w § 1 ust. 1, §§ 2, 3 i 5–8 udzielają przełożeni uprawnieni do udzielania urlopu wypoczynkowego.
2.
Funkcjonariuszom zatrudnionym w Centralnym Zarządzie Więziennictwa udziela urlopów szkoleniowych (§§ 5–7) i zwolnień od zajęć służbowych (§ 8) naczelnik Wydziału Kadr Centralnego Zarządu Więziennictwa, a urlopów okolicznościowych w rozmiarze jednego dnia – właściwi naczelnicy wydziałów i równorzędni.
3.
Urlopu okolicznościowego, o którym mowa w § 3, udziela w rozmiarze powyżej 1 tygodnia do 1 miesiąca dyrektor Centralnego Zarządu Więziennictwa, a powyżej 1 miesiąca – Minister Sprawiedliwości.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1962.28.119

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady i tryb udzielania urlopów okolicznościowych funkcjonariuszom Służby Więziennej.
Data aktu: 27/02/1962
Data ogłoszenia: 29/03/1962
Data wejścia w życie: 29/03/1962