Zawieranie umów najmu lub dzierżawy lokali, budynków i terenów pod budowę z cudzoziemcami dewizowymi w kraju.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 9 listopada 1961 r.
w sprawie zawierania umów najmu lub dzierżawy lokali, budynków i terenów pod budowę z cudzoziemcami dewizowymi w kraju.

Na podstawie art. 9 ust. 1 i art. 10 ust. 1 ustawy dewizowej z dnia 28 marca 1952 r. (Dz. U. Nr 21, poz. 133) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zezwala się jednostkom gospodarki uspołecznionej oraz innym wykonawcom narodowych planów gospodarczych na zawieranie z przedstawicielstwami dyplomatycznymi i urzędami konsularnymi państw obcych lub osobami i międzynarodowymi instytucjami w Polsce, korzystającymi z przywilejów dyplomatycznych, umów najmu i dzierżawy lokali, budynków i terenów pod budowę, pod warunkiem zastrzeżenia w umowie, że czynsz najmu lub dzierżawy oraz inne należności z tych umów wynikające będą regulowane:
1)
w ciężar rachunku dyplomatycznego "W" prowadzonego dla danego najemcy (dzierżawcy) na podstawie zarządzenia Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 1958 r. w sprawie prowadzenia specjalnych rachunków zagranicznych dla przedstawicielstw obcych i pracowników tych przedstawicielstw, bodących cudzoziemcami dewizowymi (Monitor Polski Nr 38, poz. 222) albo
2)
w ciężar innego zagranicznego rachunku specjalnego, jeżeli posiadacz rachunku jest uprawniony przez władze dewizowe do pokrywania wydatków z tytułu najmu lub dzierżawy kwotami z tego rachunku, albo
3)
w złotych pochodzących z odprzedaży na ten cel zagranicznych środków płatniczych (przekazów, czeków, pieniędzy itp.), udokumentowanej złożeniem jednostce wynajmującej oryginalnego imiennego pokwitowania, rachunku lub zaświadczenia Narodowego Banku Polskiego lub innego banku albo instytucji posiadającej uprawnienia dewizowe, stwierdzającego odprzedaż tych środków płatniczych na równowartość w złotych wystarczającą na pokrycie płaconej kwoty należności.
§  2.
Zaspokojenie należności z umów wymienionych w § 1 może nastąpić tylko z zachowaniem warunku określonego w tym paragrafie.
§  3.
Szczegółowe warunki dotyczące realizowania należności z tytułu najmu lub dzierżawy (§§ 1 i 2) uregulują w granicach swojej kompetencji Narodowy Bank Polski oraz organy sprawujące nadzór nad jednostkami oddającymi budynki, lokale i grunty w najem lub dzierżawę.
§  4.
Zawieranie umów najmu lub dzierżawy lokali, budynków i terenów pod budowę przez jednostki gospodarki uspołecznionej oraz innych wykonawców narodowych planów gospodarczych z cudzoziemcami dewizowymi nie wymienionymi w § 1, jak również zawieranie tych umów z cudzoziemcami dewizowymi przez osoby fizyczne i prawne nie będące jednostkami gospodarki uspołecznionej lub innymi wykonawcami narodowych planów gospodarczych wymaga osobnego zezwolenia dewizowego.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1961.86.367

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zawieranie umów najmu lub dzierżawy lokali, budynków i terenów pod budowę z cudzoziemcami dewizowymi w kraju.
Data aktu: 09/11/1961
Data ogłoszenia: 21/11/1961
Data wejścia w życie: 21/11/1961