Gospodarka formularzami.

ZARZĄDZENIE Nr 205
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 9 października 1961 r.
w sprawie gospodarki formularzami.

W celu zapewnienia oszczędnej gospodarki formularzami oraz usprawnienia techniki pracy zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wszystkie organy administracji państwowej, jednostki gospodarki uspołecznionej, instytucje i organizacje społeczne otrzymujące dotacje z budżetu Państwa mają obowiązek prowadzenia oszczędnej gospodarki formularzami drukowanymi i powielanymi oraz zobowiązane są do organizowania i stałego prowadzenia systematycznych prac nad ujednoliceniem i racjonalizacją formularzy, używanych w zakresie ich właściwości.
2.
Prace, o których mowa w ust. 1, powinny być wykonywane zgodnie z wytycznymi Polskiego Komitetu Normalizacyjnego (Komisji Racjonalizacji Druków) oraz instrukcjami jednostek nadrzędnych.
§  2.
Wszelkie formularze powinny być wykonywane z zachowaniem racjonalnego wykorzystania papieru przez:
1)
oszczędny i właściwy do potrzeb dobór odpowiednich rodzajów, klas, gatunków, gramatur i formatów papieru;
2)
oszczędne i racjonalne zadrukowanie powierzchni;
3)
organizacyjnie i ekonomicznie uzasadnioną wysokość nakładu.
§  3.
1.
Wszystkie jednostki, o których mowa w § 1, skoncentrują sprawę nadzoru nad gospodarką formularzami we właściwej do tego rodzaju spraw istniejącej komórce organizacyjnej.
2.
Do zakresu działania tej komórki w przedmiocie gospodarki formularzami należeć powinno w szczególności:
1)
organizowanie i koordynowanie prac w zakresie opracowywania, ujednolicenia i racjonalizacji formularzy w ścisłej współpracy z zainteresowanymi komórkami;
2)
przeprowadzanie kontroli w zakresie racjonalnej gospodarki formularzami;
3)
prowadzenie ewidencji i wzornika wszystkich stosowanych formularzy.
§  4.
1.
Wprowadzanie formularzy oraz ustalanie wysokości ich nakładów, bez względu na technikę wykonania, może następować po uprzednim uzgodnieniu z komórką organizacyjną, o której mowa w § 3, i uzyskaniu akceptacji kierownictwa jednostki organizacyjnej.
2.
Ustanawianie formularzy o nakładach w skali rocznej powyżej 500 kg wymaga uzgodnienia z jednostką nadrzędną, a formularzy o nakładach powyżej 2000 kg w skali rocznej - z Polskim Komitetem Normalizacyjnym (Komisją Racjonalizacji Druków).
3.
Wzory formularzy stanowiące załączniki do projektów aktów prawnych, które mają być ogłaszane w Dzienniku Ustaw, Monitorze Polskim, dziennikach urzędowych i biuletynach ministerstw (urzędów centralnych), powinny być uzgadniane z Polskim Komitetem Normalizacyjnym (Komisją Racjonalizacji Druków).
§  5.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) polecą inspektorom resortowym prowadzenie kontroli prawidłowości gospodarki formularzami.
§  6.
1.
Nadzór fachowy nad przestrzeganiem przepisów niniejszego zarządzenia porucza się Prezesowi Polskiego Komitetu Normalizacyjnego.
2.
Prezes Polskiego Komitetu Normalizacyjnego zleci Komisji Racjonalizacji Druków zorganizowanie akcji instruktażowej w celu przeszkolenia pracowników odpowiedzialnych za gospodarkę formularzami.
§  7.
1.
Zobowiązuje się wszystkie organy administracji państwowej, jednostki gospodarki uspołecznionej oraz instytucje i organizacje społeczne, otrzymujące dotacje z budżetu Państwa:
1)
do przeprowadzenia rewizji stosowanych formularzy w celu:
a)
wyeliminowania formularzy nieaktualnych,
b)
zmniejszenia formatów formularzy przez racjonalne wykorzystanie powierzchni papieru,
c)
ograniczenia nakładów,
d)
zastosowania jak najbardziej oszczędnych rodzajów, klas i gramatur papieru,
2)
do założenia lub uaktualnienia ewidencji stosowanych formularzy niezależnie od techniki ich wykonywania,
3)
do dostarczenia Polskiemu Komitetowi Normalizacyjnemu (Komisji Racjonalizacji Druków) wzorów formularzy, których nakład w skali rocznej wynosi powyżej 2000 kg.
2.
Zadania wymienione w ust. 1 powinny być wykonane w ciągu 4 miesięcy od dnia wejścia w życie zarządzenia.
3.
Zobowiązuje się Polski Komitet Normalizacyjny (Komisję Racjonalizacji Druków) do przeanalizowania stosowanych obecnie w poszczególnych resortach formularzy o nakładach powyżej 2000 kg w skali rocznej z punktu widzenia wytycznych zawartych w niniejszym zarządzeniu i do przedstawienia w wyniku przeprowadzonej analizy odpowiednich wniosków kierownikom właściwych resortów - w terminie 8 miesięcy od dnia wejścia w życie zarządzenia.
§  8. 1
Przepisy zarządzenia nie dotyczą formularzy specjalnych Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, formularzy sprawozdawczo-statystycznych wydawanych lub zatwierdzanych przez Główny Urząd Statystyczny oraz formularzy sprawozdawczości wprowadzanych przez Ministra Finansów w uzgodnieniu z Prezesem Głównego Urzędu Statystycznego.
§  9.
Zaleca się centralnym organizacjom spółdzielczym wprowadzenie przepisów niniejszego zarządzenia w zrzeszonych spółdzielniach i jednostkach podległych.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 8 zmieniony przez § 14 zarządzenia nr 77 z dnia 16 września 1970 r. w sprawie Komisji Racjonalizacji Druków (M.P.70.34.267) z dniem 26 października 1970 r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1961.79.330

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Gospodarka formularzami.
Data aktu: 09/10/1961
Data ogłoszenia: 18/10/1961
Data wejścia w życie: 18/10/1961