Wymiar i pobór opłat melioracyjnych za wykonanie przez Państwo melioracji wodnych półpodstawowych i szczegółowych oraz zagospodarowania pomelioracyjnego.

INSTRUKCJA
MINISTRA FINANSÓW I MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 7 stycznia 1961 r.
w sprawie wymiaru i poboru opłat melioracyjnych za wykonanie przez Państwo melioracji wodnych półpodstawowych i szczegółowych oraz zagospodarowania pomelioracyjnego.

W związku z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 maja 1958 r. w sprawie wykonania ustawy z dnia 22 maja 1958 r. o popieraniu melioracji wodnych dla potrzeb rolnictwa (Dz. U. Nr 34, poz. 153) ustala się, co następuje:
§  1.
Powołane w instrukcji paragrafy rozporządzenia bez bliższego określenia oznaczają paragrafy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 maja 1958 r. w sprawie wykonania ustawy z dnia 22 maja 1958 r. o popieraniu melioracji wodnych dla potrzeb rolnictwa (Dz. U. Nr 34, poz. 153).
§  2.
1.
Wysokość opłat melioracyjnych za wykonanie przez Państwo melioracji wodnych półpodstawowych i szczegółowych oraz z tytułu zagospodarowania pomelioracyjnego, jak również terminy uiszczania tych opłat ustala biuro prezydium gromadzkiej rady narodowej w trybie ustalonym §§ 3-14 rozporządzenia.
2.
Biuro prezydium gromadzkiej rady narodowej ustala wysokość opłat melioracyjnych, o których mowa w § 3 rozporządzenia, w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od daty otrzymania wykazu, a wysokość opłat z tytułu zagospodarowania pomelioracyjnego łąk i pastwisk (§ 12 rozporządzenia) w terminie nie dłuższym niż 1 miesiąc od daty uzyskania wykazu z wydziału rolnictwa i leśnictwa prezydium powiatowej rady narodowej.
§  3.
Wydział rolnictwa i leśnictwa prezydium powiatowej rady narodowej rozpatruje odwołania od decyzji biur prezydiów gromadzkich rad narodowych o ustaleniu opłat melioracyjnych i terminach ich płatności, stosownie do przepisów o postępowaniu administracyjnym.
§  4.
1.
Po ostatecznym ustaleniu wysokości opłat melioracyjnych przypadających z tytułu wykonanych melioracji i zagospodarowania pomelioracyjnego na terenie gromady biuro prezydium gromadzkiej rady narodowej powiadamia prezydium powiatowej rady narodowej o wysokości ogólnej sumy ustalonych opłat w poszczególnych latach.
2.
Na podstawie materiałów nadesłanych przez biura prezydiów gromadzkich rad narodowych prezydium powiatowej rady narodowej opracowuje plan wpływów budżetowych z tytułu opłat melioracyjnych i za zagospodarowanie pomelioracyjne na dany rok budżetowy.
§  5.
1.
Biura prezydiów gromadzkich rad narodowych prowadzą ewidencję opłat melioracyjnych i z tytułu zagospodarowania pomelioracyjnego w ramach ustalonej dla gromad rachunkowości, wystawiają upomnienia i tytuły wykonawcze oraz dokonują poboru tych opłat w drodze inkasa sołeckiego. Uzyskane wpływy z tytułu opłat melioracyjnych biura gromadzkich rad narodowych przekazują na rachunek dochodów budżetu powiatowego.
2.
Na wniosek zarządu spółki wodnej biuro prezydium gromadzkiej rady narodowej może przyjąć obowiązki zarządu spółki w zakresie ewidencji i poboru należności od poszczególnych członków.
§  6.
W razie uiszczenia przez zainteresowanego opłaty melioracyjnej przed ustalonym terminem jej płatności ulgi przewidziane w § 10 ust. 3-4 rozporządzenia przyznaje biuro prezydium gromadzkiej rady narodowej.
§  7.
Jeżeli zainteresowany właściciel gruntów w czasie wykonywania robót melioracyjnych dostarczył materiał lub robociznę i zadeklarował wartość świadczonych przez niego usług na poczet opłat melioracyjnych, jednostka wykonująca prace melioracyjne obowiązana jest przelać odpowiedni ekwiwalent pieniężny tych świadczeń na rachunek biura prezydium gromadzkiej rady narodowej, które zalicza tę kwotę na poczet spłaty przez zainteresowanego należności z tytułu opłat melioracyjnych. Jednostka wykonująca prace melioracyjne obowiązana jest zawiadomić zainteresowanego o dokonanym przelewie.
§  8.
Opłaty melioracyjne nie uiszczone w terminie podlegają ściągnięciu w trybie egzekucji administracyjnej świadczeń pieniężnych przez wydziały finansowe prezydiów powiatowych rad narodowych. Do opłat tych mają odpowiednie zastosowanie przepisy o zobowiązaniach podatkowych.
§  9.
Nadzór nad prawidłowym i terminowym poborem opłat melioracyjnych oraz ewidencją wpływów sprawują wydziały finansowe prezydiów powiatowych rad narodowych.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1961.7.39

Rodzaj: Instrukcja
Tytuł: Wymiar i pobór opłat melioracyjnych za wykonanie przez Państwo melioracji wodnych półpodstawowych i szczegółowych oraz zagospodarowania pomelioracyjnego.
Data aktu: 07/01/1961
Data ogłoszenia: 26/01/1961
Data wejścia w życie: 26/01/1961