Stosowanie dodatkowych opustów w rozliczeniach za roboty budowlano-montażowe.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU BUDOWNICTWA, URBANISTYKI I ARCHITEKTURY
z dnia 17 czerwca 1961 r.
w sprawie stosowania dodatkowych opustów w rozliczeniach a roboty budowlano-montażowe.

Na podstawie § 2 ust. 1 pkt 6 lit. c rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 sierpnia 1960 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury (Dz. U. Nr 38, poz. 255) oraz w związku z uchwałą nr 191 Rady Ministrów z dnia 26 maja 1961 r. w sprawie obniżenia cen na roboty budowlano-montażowe (Monitor Polski Nr 44, poz. 200) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie ustala tryb i zasady stosowania w rozliczeniach za roboty budowlano-montażowe dodatkowych opustów wprowadzonych uchwałą nr 191 Rady Ministrów z dnia 26 maja 1961 r. w sprawie obniżenia cen na roboty budowlano-montażowe (Monitor Polski Nr 44, poz. 200).
2.
Dodatkowe opusty należy stosować w postaci mnożników przeliczeniowych do wartości robót wyliczonych w fakturach wystawionych na podstawie "protokołów odbioru wykonanych elementów robót, obiektu" sporządzonych z datą późniejszą niż 31 grudnia 1960 r. na podstawie kosztorysów opracowanych według zasad i cen obowiązujących od dnia 1 lipca 1960 r. bez względu na formę ustalenia wynagrodzenia (cena katalogowa, ryczałt umowny, kosztorys umowny). Zasada ta dotyczy również robót w obiektach zakończonych i rozliczonych po dniu 31 grudnia 1960 r.
3.
Mnożniki przeliczeniowe wynikające z dodatkowych opustów zawiera załącznik nr 1 do zarządzenia. Mnożniki te należy stosować do cen kosztorysowych pomniejszonych o jednoprocentowe opusty wprowadzone zarządzeniem Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 21 czerwca 1960 r. w sprawie stawek narzutów na normatywne koszty bezpośrednie oraz zasad uwzględniania dodatkowych kosztów robót budowlano-montażowych (Monitor Polski Nr 59, poz. 283).
§  2.
1.
Mnożniki przeliczeniowe, o których mowa w § 1, należy stosować:
1)
w odniesieniu do wartości robót wyliczonych w fakturach za elementy zakończone i odebrane do dnia 30 czerwca 1961 r. oraz do wartości robót wyliczonych w fakturach miesięcznych (sporządzonych na podstawie obmiaru robót i procentowego zaawansowania robót) za roboty wykonane do dnia 30 czerwca 1961 r. - w tzw. fakturach zwrotnych, ujmujących zwrot kwot wynikających z zastosowania mnożników przeliczeniowych, o których mowa w § 1,
2)
w rozliczeniach bieżących - do wartości robót wyliczonych w fakturach za elementy zakończone i odebrane po dniu 30 czerwca 1961 r. oraz do wartości robót wyliczonych w fakturach miesięcznych (sporządzonych na podstawie obmiaru robót i procentowego zaawansowania robót) za roboty wykonane po dniu 30 czerwca 1961 r.
2.
Tak zwane faktury zwrotne (ust. 1 pkt 1), według wzoru i wyjaśnień podanych w załączniku nr 2 do zarządzenia, należy sporządzić przed wystawieniem faktur określonych w ust. 1 pkt 2, jednak w takim terminie, aby kwoty wynikające z dodatkowych opustów zostały zwrócone zamawiającym najpóźniej do dnia 31 lipca 1961 r. w trybie poleceń przelewu.
3.
Faktury za roboty określone w ust. 1 pkt 2 należy wystawiać według obowiązujących wzorów. Wartość robót w okresie rozliczeniowym (kolumna 3 faktury) należy podawać w postaci ułamka, którego licznik stanowi wartość wyliczona w "protokole odbioru wykonanych elementów, robót, obiektu" według dotychczasowych zasad (wartość kosztorysowa robót pomniejszona o 1% i powiększona o przysługujące koszty dodatkowe), ale bez zastosowania mnożnika przeliczeniowego, a mianownik stanowi ta sama wartość po zastosowaniu do niej mnożnika przeliczeniowego. W liczniku ułamka, obok wartości robót, należy podać mnożnik przeliczeniowy. Wyliczenia w pozostałych kolumnach faktury należy dokonywać według dotychczasowych zasad w stosunku do wartości określonej w mianowniku.
§  3.
1.
Podwykonawcy uwzględnią w rozliczeniach z generalnymi wykonawcami wyniki zastosowania mnożników przeliczeniowych w zakresie kwot wpłaconych generalnym wykonawcom z tytułu koordynacji i nadzoru robót na budowie.
2.
Korygowanie kwot (nadpłat), o których mowa w ust. 1, może być dokonane oddzielnymi fakturami lub w trakcie rozliczeń bieżących.
§  4.
Zakres i zasady stosowania opustów dodatkowych określone w §§ 1 i 2 dotyczą również:
1)
robót remontowych, budowlanych i instalacyjnych z zakresu budownictwa ogólnego,
2)
robót wykonywanych systemem gospodarczym,
3)
robót budowlano-montażowych w zakresie urządzeń placu budowy,
4)
robót wycenionych na podstawie cenników kosztorysowych posiadających poziom cen sprzed 1 lipca 1960 r. i przeliczonych na poziom cen obowiązujących od dnia 1 lipca 1960 r. przez zastosowanie mnożników.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

MNOŻNIKI PRZELICZENIOWE DO WARTOŚCI ROBÓT WYLICZONYCH W FAKTURACH NA PODSTAWIE KOSZTORYSÓW OPRACOWANYCH WEDŁUG ZASAD i CEN OBOWIĄZUJĄCYCH OD DNIA 1 LIPCA 1960 R.

Lp. Rodzaj budownictwa Dodatkowe opusty według uchwały nr 191 Rady Ministrów z dnia 26 maja 1961 r. Mnożnik przeliczeniowy
1 2 3 4
1 Murowanie pieców przemysłowych i kotłów parowych oraz budowa kominów fabrycznych - KSNK oraz ZCJ część IX, z wyjątkiem działu III oraz rozdziału 11 w dziale I 5% 0,95
2 Budowa chłodni kominowych - KSNK oraz ZCJ część IX dział III, z wyjątkiem montażu konstrukcji stalowych 9% 0,91
3 Zewnętrzna sieć wodociągowa, kanalizacyjna, gazowa i cieplna - KSNK oraz ZCJ część X 7% 0,93
4 Instalacje wewnętrzne wodociągowo-kanalizacyjne, gazowe, centralnego ogrzewania - KSNK oraz ZCJ część XI tom I, z wyjątkiem działu III 7% 0,93
5 Wentylacja i klimatyzacja - KSNK oraz ZCJ część XI, tom II 12% 0,88
6 Izolacja termiczna - KSNK oraz ZCJ część XI, tom I, dział III 12% 0,88
7 Budowle wodne śródlądowe - KSNK oraz ZCJ część IV 4% 0,96
8 Budownictwo morskie - KNK - Budownictwo morskie 9% 0,91
9 Instalacje siły i światła, linie napowietrzne i kable elektroenergetyczne oraz pozostałe roboty elektroenergetyczne - cennik nr 8 montażu urządzeń i wykonania instalacji elektroenergetycznych oraz cenniki scalone obowiązujące w tym zakresie (8a do 8p) 7% 0,93
10 Montaż maszyn i urządzeń oraz montaż konstrukcji stalowych (bez wartości konstrukcji) - cenniki montażu maszyn i urządzeń (CMMU) oraz KSNK i ZCJ część VII, VIII i IX w zakresie montażu konstrukcji stalowych 5% 0,95
11 Pozostałe rodzaje budownictwa i robót - KSNK oraz ZCJ nie wymienione wyżej pod lp. 1-10 oraz cennik nr 51A/60 robót remontowych budowlanych i instalacyjnych 2% 0,98
Skróty użyte w kolumnie 2 oznaczają:

KSNK = Katalog scalonych norm kosztorysowych,

ZCJ = Zestawienie cen jednostkowych,

KNK = Katalog norm kosztorysowych.

Uwagi:

1.
Mnożniki podane w kolumnie 4 należy stosować do całkowitej wartości danego elementu rozliczeniowego w wysokości określonej dla danego rodzaju budownictwa lub robót, a więc bez wyłączenia robót ziemnych i robót towarzyszących. Jeżeli roboty ziemne lub roboty towarzyszące stanowią odrębny element, wówczas stosuje się do nich przysługujące im mnożniki przeliczeniowe. Przykład: dla budowy chłodni kominowych element "fundamenty" składa się z robót ziemnych, wykonania podłoża pod basen, wykonania ławy itp. Mimo że roboty ziemne mają mnożnik 0,98, a budowa chłodni 0,91, to w elementach "fundamenty" stosuje się do całości robót fundamentowych łącznie z robotami ziemnymi wskaźnik 0,91.
2.
Roboty telekomunikacyjne zalicza się do rodzajów budownictwa określonych w wykazie pod lp. 11 "Pozostałe rodzaje budownictwa i robót".
3.
Instalacji sygnalizacyjnych nie wyłącza się z elementów zaliczanych do rodzajów budownictwa określonych w wykazie pod lp. 9.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

FAKTURA ZWROTNA Nr ..............

grafika

Objaśnienia do wzoru faktury zwrotnej.

1.
Fakturę zwrotną sporządza każdy z wykonawców odrębnie dla każdego obiektu, oznaczając fakturę kolejnym bieżącym numerem.
2.
Jeżeli "protokół odbioru wykonanych elementów, robót, obiektu" obejmuje grupę odebranych i rozliczonych elementów lub robót o takiej samej wysokości mnożnika przeliczeniowego, objętych jedną fakturą, w fakturze zwrotnej można zamieszczać ich łączną wartość, zgodną z wystawioną fakturą częściową lub końcową (kolumna 3 tych faktur). W tym wypadku w kolumnie 2 faktury zwrotnej należy podać w odniesieniu do robót rozliczanych za zakończone i odebrane elementy tylko numery rozliczonych elementów (według tabeli elementów), a w odniesieniu do robót rozliczanych miesięcznymi fakturami wystawionymi na podstawie obmiaru lub procentowego zaawansowania należy wpisać odpowiednio: "według obmiaru" lub "według procentowego zaawansowania".
3.
Wartość robót zafakturowanych od początku roku oraz wartość zafakturowaną od początku budowy, zamieszczone w tabelce w prawym górnym rogu faktury, należy odpowiednio skorygować o wyliczone w kolumnie 9 faktury zwrotnej kwoty do zwrotu.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1961.49.217

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Stosowanie dodatkowych opustów w rozliczeniach za roboty budowlano-montażowe.
Data aktu: 17/06/1961
Data ogłoszenia: 26/06/1961
Data wejścia w życie: 26/06/1961