Zakres i sposób koordynacji działalności usługowej.

ZARZĄDZENIE Nr 32
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 23 lutego 1961 r.
w sprawie zakresu i sposobu koordynacji działalności usługowej.

Na podstawie § 7 uchwały nr 194 Rady Ministrów z dnia 9 czerwca 1960 r. w sprawie rozwoju usług dla ludności w latach 1961–1965 (Monitor Polski Nr 55, poz. 262) zarządza się, co następuje:

I.

Zakres i sposób koordynacji na szczeblu terenowym.

§  1.
1.
W celu zapewnienia koordynacji działalności jednostek gospodarczych i uzyskania pełnego rozpoznania potrzeb ludności w dziedzinie usług prezydia rad narodowych stopnia wojewódzkiego i powiatowego powinny powołać – zgodnie z przepisami § 11 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 października 1958 r. w sprawie uzgadniania działalności organów państwowych, instytucji i jednostek gospodarczych nie podporządkowanych radom narodowym z działalnością rad narodowych (Dz. U. Nr 59, poz. 296) – zespoły koordynujące do spraw usług bądź – w ramach istniejących zespołów koordynujących drobnej wytwórczości – komisje do spraw usług.
2.
W skład zespołów (komisji) obok przedstawicieli zainteresowanych wydziałów prezydiów rad narodowych i jednostek gospodarczych świadczących usługi należy powoływać przedstawicieli organizacji spółdzielczych i organizacji rzemieślniczych, kółek rolniczych oraz organizacji społecznych zainteresowanych sprawą rozwoju usług.
3.
Przedmiotem prac zespołów (komisji) powinny być w szczególności:
1)
ocena potrzeb w dziedzinie usług i inicjowanie badań w tym zakresie,
2)
uzgadnianie kierunków i założeń rozwoju usług przez poszczególne piony organizacyjne,
3)
określanie warunków niezbędnych do rozwoju usług oraz podejmowanie inicjatywy w kierunku ich realizacji,
4)
ocena działalności zakładów usługowych i rozpatrywanie sprawozdań w tym zakresie,
5)
inicjowanie kontroli społecznej działalności zakładów usługowych.
§  2.
1.
Funkcje bieżącej koordynacji działalności jednostek gospodarczych (niezależnie od ich podporządkowania resortowego) w dziedzinie usług wymienionych w załączniku nr 1 do uchwały nr 194 Rady Ministrów z dnia 9 czerwca 1960 r. w sprawie rozwoju usług dla ludności w latach 1961–1965 (Monitor Polski Nr 55, poz. 262), zwanej dalej "uchwałą", sprawują:
1)
w zakresie usług wymienionych w pkt 1–96 i 104 – wydziały przemysłu prezydiów powiatowych (miejskich, dzielnicowych) rad narodowych;
2)
w zakresie usług wymienionych w pkt 97–103 – wydziały gospodarki komunalnej prezydiów powiatowych (miejskich, dzielnicowych) rad narodowych.
2.
Do zakresu działania wydziałów wymienionych w ust. 1 w szczególności należy:
1)
opracowywanie i przedstawianie właściwym organom wniosków w zakresie rozwijania usług przez przedsiębiorstwa podległe radom narodowym oraz przez jednostki spółdzielcze, których działalność obejmowana jest planami terenowymi,
2)
uzgadnianie projektów planów oraz wnioskowanie zadań w zakresie rozwoju usług realizowanych bądź wymagających realizacji przez przedsiębiorstwa i jednostki nie podporządkowane radzie narodowej,
3)
ustalanie wytycznych i zaleceń w sprawach dotyczących świadczenia usług dla ludności przez organizacje społeczne oraz rzemiosło indywidualne i inne jednostki gospodarki nie uspołecznionej,
4)
opiniowanie i wnioskowanie nakładów inwestycyjnych w zakresie usług,
5)
wnioskowanie budowy i rozdziału lokali użytkowych na cele usługowe,
6)
czuwanie nad zapewnieniem należytego zaopatrzenia materiałowo-technicznego dla działalności usługowej,
7)
kontrola realizacji planów usług,
8)
wnioskowanie nowych form świadczenia usług,
9)
przygotowywanie materiałów i wniosków niezbędnych do pracy zespołów określonych w § 1,
10)
czuwanie nad skutecznością załatwiania skarg i wniosków ludności dotyczących działalności usługowej,
11)
zbieranie informacji, zwoływanie narad i konferencji, zwracanie się do właściwych organów i instytucji oraz podejmowanie innych niezbędnych czynności w sprawach dotyczących świadczenia usług dla ludności na ich terenie działania,
12)
inne sprawy związane z rozwojem usług dla ludności, a w szczególności opiniowanie – na wniosek organów finansowych – zagadnień związanych z opodatkowaniem zakładów usługowych oraz opiniowanie zagadnień dotyczących ustalania cen na usługi, szkolenie kadr dla działalności usługowej itp.
§  3.
1.
Wydziały przemysłu i gospodarki komunalnej stopnia wojewódzkiego koordynują działalność usługową w skali województwa oraz udzielają pomocy i instruktażu w tym względzie nadzorowanym przez nie wydziałom stopnia powiatowego.
2.
Wojewódzkie organizacje nadrzędne jednostek gospodarczych świadczących usługi przesyłać będą odpowiednio wydziałom przemysłu lub wydziałom gospodarki komunalnej odpisy wytycznych w zakresie rozwoju usług oraz sprawozdania zbiorcze z wykonania zadań planowych w dziedzinie usług. Dotyczy to również jednostek nadrzędnych przedsiębiorstw planowanych centralnie w zakresie działalności rozwijanej na terenie danego województwa.

II.

Zakres i sposób koordynacji na szczeblu centralnym.

§  4.
Naczelne organy administracji państwowej (urzędy centralne) nadzorujące jednostki prowadzące działalność usługową wyszczególnioną w załączniku nr 1 do uchwały zobowiązane są do działania w sprawach dotyczących rozwoju usług dla ludności w porozumieniu: z Przewodniczącym Komitetu Drobnej Wytwórczości – w odniesieniu do usług wymienionych w pkt 1–96 i 104 załącznika nr 1 do uchwały oraz z Ministrem Gospodarki Komunalnej – w odniesieniu do usług wymienionych w pkt 97–103 załącznika nr 1 do uchwały. Dotyczy to w szczególności:
1)
planowania usług;
2)
ustalania wysokości i rozdziału nakładów inwestycyjnych na rozwój działalności usługowej;
3)
budowy obiektów specjalistycznych na potrzeby działalności usługowej;
4)
ustalania cenników i opłat za usługi.
§  5.
1.
Treść aktów normatywnych wydawanych przez naczelne organy administracji państwowej (urzędy centralne) w przedmiocie działalności usługowej powinna być – stosownie do właściwości ustalonej w § 7 ust. 1 uchwały – uzgadniana z Przewodniczącym Komitetu Drobnej Wytwórczości lub z Ministrem Gospodarki Komunalnej.
2.
Naczelne organy administracji państwowej (urzędy centralne) przesyłają odpisy aktów normatywnych, o których mowa w ust. 1, odpisy decyzji i wytycznych w sprawach określonych w § 4 oraz odpisy sprawozdań w zakresie działalności usługowej Przewodniczącemu Komitetu Drobnej Wytwórczości lub Ministrowi Gospodarki Komunalnej, stosownie do właściwości określonej w § 7 ust. 1 uchwały.
3.
Przewodniczący Komitetu Drobnej Wytwórczości obowiązany jest uzgadniać z właściwymi ministrami treść zarządzeń i wytycznych w przedmiocie działalności usługowej, jeżeli te akty odnoszą się również do jednostek podległych tym ministrom.
4.
Obowiązek określony w ust. 3 odnosi się odpowiednio do Ministra Gospodarki Komunalnej, który obowiązany jest nadto uzgadniać treść wymienionych w ust. 3 aktów z właściwymi centralami spółdzielni.
§  6.
Przewodniczący Komitetu Drobnej Wytwórczości i Minister Gospodarki Komunalnej zwracają się do właściwych ministrów i innych organów o wydanie stosownych poleceń lub decyzji w przypadku, gdy jest to uzasadnione potrzebą koordynacji rozwoju usług dla ludności.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Komisja senacka za zmianą obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej rekomenduje przyjęcie bez poprawek zmian w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 04.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1961.22.105

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zakres i sposób koordynacji działalności usługowej.
Data aktu: 23/02/1961
Data ogłoszenia: 10/03/1961
Data wejścia w życie: 10/03/1961