Ustalenie planu rozdziału stypendiów fundowanych oraz szczegółowych zasad, trybu i terminów zgłaszania wniosków o fundowanie stypendiów szkół wyższych na rok szkolny 1961/1962.

INSTRUKCJA
PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI PLANOWANIA PRZY RADZIE MINISTRÓW
z dnia 14 lutego 1961 r.
w sprawie ustalenia planu rozdziału stypendiów fundowanych oraz szczegółowych zasad, trybu i terminów zgłaszania wniosków o fundowanie stypendiów studentom szkół wyższych na rok szkolny 1961/1962.

Na podstawie § 10 uchwały nr 181 Rady Ministrów z dnia 2 czerwca 1960 r. w sprawie rozszerzenia zakresu stosowania stypendiów fundowanych dla studentów szkół wyższych (Monitor Polski Nr 50, poz. 236) ustala się, co następuje:
§  1.
1.
Propozycje rozdziału stypendiów fundowanych w odniesieniu do kierunków studiów, występujących w podległych Ministrowi Szkolnictwa Wyższego szkołach wyższych opracowuje Komisja Planowania przy Radzie Ministrów na podstawie propozycji Ministra Szkolnictwa Wyższego, zawierających liczbę stypendiów możliwych do ufundowania, oraz na podstawie zapotrzebowania na kadry z wyższym wykształceniem w latach 1961-1965 zgłoszonego przez ministerstwa, centralne urzędy i prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) w projekcie planu 5-letniego.
2.
W stosunku do kierunków studiów występujących w pozostałych szkołach wyższych propozycje rozdziału stypendiów, o których mowa w ust. 1, opracowują ministrowie sprawujący nadzór nad tymi szkołami i przekazują Komisji Planowania przy Radzie Ministrów.
3.
Komisja Planowania przy Radzie Ministrów przekazuje ministrom, kierownikom urzędów centralnych oraz prezydiom wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) propozycje rozdziału stypendiów, o których mowa w ust. 1 i 2.
§  2.
1.
Ministrowie, kierownicy urzędów centralnych oraz prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) opiniują propozycje rozdziału stypendiów opracowane w trybie § 1 z punktu widzenia uwzględnienia w szczególności potrzeb kadrowych zakładów pracy położonych na terenach odczuwających brak kadr z wyższym wykształceniem.
2.
Opinie, o których mowa w ust. 1, w stosunku do kierunków studiów występujących w szkołach wyższych, podległych Ministrowi Szkolnictwa Wyższego, powinny być przekazane Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Komitetowi Pracy i Płac, a w odniesieniu do kierunków studiów występujących w pozostałych szkołach wyższych - ministrom sprawującym zwierzchni nadzór nad tymi szkołami.
§  3.
1.
Po rozpatrzeniu opinii, o których mowa w § 2, plan rozdziału stypendiów fundowanych dla ministerstw i urzędów centralnych oraz prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) w stosunku do kierunków studiów występujących w szkołach wyższych podległych Ministrowi Szkolnictwa Wyższego, ustala Komisja Planowania przy Radzie Ministrów w porozumieniu z Komitetem Pracy i Płac oraz Ministrem Szkolnictwa Wyższego w terminie do dnia 15 marca 1961 r.
2.
W stosunku do kierunków studiów występujących w pozostałych szkołach wyższych plan rozdziału stypendiów fundowanych (ust. 1) opracowują ministrowie sprawujący nadzór nad tymi szkołami.
§  4.
Ministrowie sprawujący zwierzchni nadzór nad szkołami wyższymi przekazują zainteresowanym ministrom, kierownikom urzędów centralnych, prezydiom wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) plan rozdziału stypendiów fundowanych, o którym mowa w § 3.
§  5.
Plany, o których mowa w § 3, stanowią ogólne wytyczne działania poszczególnych ministerstw (urzędów centralnych) i prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) w zakresie zgłaszania wniosków o ufundowanie stypendiów studentom szkół wyższych przez podległe im zakłady pracy z uwzględnieniem potrzeb polityki zatrudnienia kadr z wyższym wykształceniem.
§  6.
1.
Kierując się ogólnymi wytycznymi planu rozdziału stypendiów fundowanych, ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) spowodują, aby podległe im zakłady pracy zgłosiły właściwym szkołom wyższym wnioski w sprawie fundowania stypendiów studentom szkół wyższych, zgodnie z przepisami uchwały nr 181 Rady Ministrów z dnia 2 czerwca 1960 r. w sprawie rozszerzenia zakresu stosowania stypendiów fundowanych dla studentów szkół wyższych (Monitor Polski Nr 50, poz. 236).
2.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) wydadzą analogiczne polecenia w odniesieniu do:
1)
podległych przedsiębiorstw objętych planem terenowym,
2)
urzędów i zakładów podległych lub nadzorowanych przez prezydia rad narodowych (zakłady służby zdrowia, szkolnictwo itp.),
3)
właściwych organów administracji państwowej prezydiów rad narodowych.
3.
Wnioski dla terenowych organów administracji państwowej sporządzają odpowiednie prezydia powiatowych (miejskich, dzielnicowych) rad narodowych.
4.
Wnioski dla organów administracji prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) sporządzają te prezydia.
5.
Przepisy ust. 1-4 nie naruszają uprawnień zakładów pracy do zgłaszania większej liczby wniosków o ufundowanie stypendiów niż ustalona dla nich przez jednostki nadrzędne. Dotyczy to w szczególności zakładów pracy położonych na terenach odczuwających brak kadr z wyższym wykształceniem.
§  7.
Wnioski, o których mowa w § 6, powinny być sporządzone na formularzu według załącznika nr 1 do instrukcji i przesłane właściwym wyższym szkołom w terminie do dnia 25 kwietnia 1961 r.
§  8.
Wykaz i lokalizację wydziałów i specjalności, w których powinny być fundowane stypendia, określa załącznik nr 2 do instrukcji. Wnioski o fundowanie stypendiów mogą być składane również dla kierunków studiów nie objętych wykazem, o ile są uzasadnione potrzebami zakładów pracy.
§  9.
O złożeniu wniosków zakłady pracy zawiadamiają jednostkę bezpośrednio nadrzędną na formularzu według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do instrukcji, najpóźniej w terminie do dnia 25 kwietnia 1961 r.
§  10.
1.
Jednostki bezpośrednio nadrzędne nad zakładami pracy zobowiązane są do kontroli zgłoszonych wniosków z punktu widzenia potrzeb polityki zatrudnienia oraz merytorycznej ich zgodności z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.
2.
Jednostki, o których mowa w ust. 1, zawiadamiają ministerstwa (centralne urzędy) i prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) o liczbie zgłoszonych stypendiów fundowanych na formularzu według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do instrukcji w terminie do dnia 5 maja 1961 r.
§  11.
Ministrowie i przewodniczący prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) w terminie do dnia 20 maja 1961 r. składają Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i w odpisie Przewodniczącemu Komitetu Pracy i Płac sprawozdania z przebiegu akcji zgłoszeń wniosków o ufundowanie stypendiów dla studentów szkół wyższych przez podległe im zakłady pracy na formularzu według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do instrukcji.
§  12.
Szkoły wyższe w terminie do dnia 20 maja 1961 r. składają ministrom sprawującym zwierzchni nadzór nad tymi szkołami sprawozdania dotyczące zgłoszonych wniosków o ufundowanie stypendiów na formularzu według wzoru stanowiącego załącznik nr 5 do instrukcji.
§  13.
Ministrowie sprawujący zwierzchni nadzór nad szkołami wyższymi przeprowadzają analizę zgłoszonych wniosków i dokonują ewentualnych przesunięć części stypendiów fundowanych pomiędzy szkołami wyższymi oraz zawiadamiają w terminie do dnia 10 czerwca 1961 r. Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac o przebiegu akcji zgłoszeń wniosków o ufundowanie stypendiów studentom szkół wyższych.
§  14.
Przydzielanie stypendiów fundowanych oraz zawieranie umów ze stypendystami odbywa się na zasadach określonych rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 16 stycznia 1959 r. w sprawie pomocy stypendialnej dla studentów szkół wyższych (Dz. U. Nr 6, poz. 35) oraz zarządzeniem Ministra Finansów z dnia 25 maja 1959 r. w sprawie zasad i techniki finansowania stypendiów fundowanych dla studentów szkół wyższych (Monitor Polski Nr 51, poz. 235).
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

WYKAZ I LOKALIZACJA WYDZIAŁÓW ORAZ SPECJALNOŚCI NA STUDIACH DZIENNYCH W WYŻSZYCH SZKOŁACH W ROKU SZKOLNYM 1961/1962, NA KTÓRYCH POWINNY BYĆ FUNDOWANE STYPENDIA

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

Zestawienie stypendiów fundowanych zgłoszonych dla studentów szkół wyższych na rok szkolny 1961/1962

ZAŁĄCZNIK  Nr 4

Zestawienie stypendiów fundowanych zgłoszonych dla studentów szkół wyższych na rok szkolny 1961/1962

ZAŁĄCZNIK  Nr 5

Zestawienie stypendiów fundowanych na rok szkolny 1961/1962

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1961.20.93

Rodzaj: Instrukcja
Tytuł: Ustalenie planu rozdziału stypendiów fundowanych oraz szczegółowych zasad, trybu i terminów zgłaszania wniosków o fundowanie stypendiów szkół wyższych na rok szkolny 1961/1962.
Data aktu: 14/02/1961
Data ogłoszenia: 06/03/1961
Data wejścia w życie: 06/03/1961