Wykonywanie nadzoru nad publicznymi przedsięwzięciami rozrywkowymi.

PISMO OKÓLNE Nr 132
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 2 sierpnia 1960 r.
w sprawie wykonywania nadzoru nad publicznymi przedsięwzięciami rozrywkowymi.

Dotychczasowe obserwacje nad działalnością rozrywkową wskazują na to, że w dalszym ciągu w tej dziedzinie napotyka się działalność prowadzoną niezgodnie z obowiązującymi przepisami. Naruszenie obowiązujących przepisów występuje najczęściej w następujących przypadkach:

- imprezy odbywają się często bez uzyskania zezwolenia, wymaganego od urządzającego imprezę, zgodnie z rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. - Prawo o publicznych przedsięwzięciach rozrywkowych (Dz. U. Nr 85, poz. 632),

- imprezy, których program obejmują teksty słowne, odbywają się niekiedy bez zezwolenia właściwego urzędu kontroli prasy, publikacji i widowisk,

- urządzający imprezy unikają płacenia należnych podatków.

W celu wzmożenia walki z naruszeniami prawa przypomina się, co następuje:

1.
Wszyscy organizatorzy publicznych artystycznych imprez estradowych i widowiskowych powinni posiadać zezwolenia uprawniające do organizowania tych imprez. Zezwolenia dla przedsiębiorstw podległych bezpośrednio Ministrowi Kultury i Sztuki wydaje Ministerstwo Kultury i Sztuki, a dla przedsiębiorstw podległych bezpośrednio prezydiom wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) - wydziały kultury prezydiów tych rad.

Zezwolenia dla spółdzielni usług artystycznych wydają wydziały kultury prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) na podstawie opinii kolegium wydziału kultury w porozumieniu z Ministerstwem Kultury i Sztuki. Zezwolenia dla prywatnych organizatorów (impresariów) wydawane są w trybie i na warunkach ustalonych w piśmie okólnym nr 31 Ministra Kultury i Sztuki z dnia 7 listopada 1958 r. w sprawie załatwiania podań organizatorów (impresariów) o pozwolenie na organizowanie imprez artystycznych i rozrywkowych.

2.
Instytucje i organizacje nie wymienione w ust. 1 mogą organizować dorywcze imprezy artystyczne i widowiskowe tylko za pośrednictwem upoważnionych organizatorów z zachowaniem przepisów ustawy z dnia 28 grudnia 1957 r. o dostawach, robotach i usługach na rzecz jednostek państwowych (Dz. U. z 1958 r. Nr 3, poz. 7) i rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 stycznia 1958 r. w sprawie dostaw, robót i usług na rzecz jednostek państwowych (Dz. U. z 1958 r. Nr 6, poz. 17 i z 1959 r. Nr 24, poz. 151).
3.
Zezwolenia na prowadzenie działalności na terenie województwa powinny być wydawane na jednolitym dla całego kraju blankiecie urzędowym według załączonego wzoru (druk ścisłego zarachowania). Wydziały kultury powinny powiadamiać Ministerstwo Kultury i Sztuki (Zespół do Spraw Teatru) o wydawaniu stałych zezwoleń na prowadzenie działalności artystycznej. W uzasadnionych przypadkach Ministerstwo Kultury i Sztuki może uchylać decyzje wydziału kultury w sprawie wydanych zezwoleń.
4.
Oprócz zezwolenia ogólnego, o którym mowa wyżej, organizator imprezy powinien posiadać zezwolenie według załączonego wzoru na publiczne wystawienie konkretnej imprezy, wydane przez wydział kultury prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa). Zezwolenie takie powinno być wystawione na ujednoliconym urzędowym blankiecie (druk ścisłego zarachowania), z tym że:
1)
przedsiębiorstwa państwowe, spółdzielnie lub zespoły organizacji społecznych powinny otrzymywać zezwolenia w trybie uproszczonym (formalnym);
2)
prywatni organizatorzy oraz zespoły amatorskie będą musiały uzyskać każdorazowo pozytywną opinię komisji ocen artystycznych przy wydziale kultury prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) na publiczne wystawienie konkretnego programu (imprezy, widowiska).

Obowiązek uzyskiwania zezwoleń, o których mowa wyżej, nie dotyczy imprez organizowanych przez państwowe teatry, opery, operetki, filharmonie i orkiestry symfoniczne, a zatwierdzonych w planie repertuarowym i odbywających się we własnej siedzibie.

5.
Zespoły amatorskie występujące wyłącznie na terenie swego powiatu otrzymują zezwolenia z wydziału kultury prezydium powiatowej rady narodowej i właściwego organu urzędu kontroli prasy, publikacji i widowisk.
6.
Organy do spraw kultury prezydiów rad narodowych obowiązane są do kontroli wszelkich imprez artystycznych i rozrywkowych, przy czym kontrola ta powinna być prowadzona już w chwili pojawienia się obwieszczeń o imprezie w prasie lub za pomocą afiszów albo wywieszek. Organy finansowe prezydiów rad narodowych powinny zapewnić pobór podatku zgodnie z przepisami podatkowymi. Organy do spraw kultury prezydiów rad narodowych oraz organy Milicji Obywatelskiej obowiązane są sprawdzać uprawnienia organizatorów przed przystąpieniem do sprzedaży biletów, a w każdym razie przed początkiem przedstawienia. W razie stwierdzenia, że organizujący imprezę nie posiada odpowiednich zezwoleń, należy podjąć odpowiednie kroki, aby nie dopuścić do odbycia się imprezy, oraz na podstawie art. 19 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. - Prawo o publicznych przedsięwzięciach rozrywkowych (Dz. U. Nr 85, poz. 632) - kierować sprawy do kolegium karno-administracyjnego miejsca popełnienia czynu, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o orzecznictwie karno-administracyjnym (Dz. U. z 1959 r. Nr 15, poz. 79). Niezależnie od tego należy imiona, nazwiska i w miarę możliwości adresy osoby lub osób urządzających imprezy podawać do wiadomości organów finansowych oraz organów do spraw kultury prezydiów powiatowych i wojewódzkich rad narodowych. Zawiadomione organy obowiązane są do podjęcia wszelkich kroków, aby uzyskać kwoty, należne Skarbowi Państwa z tytułu podatków, oraz aby uniemożliwić dalszą działalność osób, które prowadziły ją bez zezwolenia. Przy wykonywaniu tych wszystkich czynności należy kierować się przepisami pisma okólnego nr 10 Ministra Kultury i Sztuki z dnia 4 maja 1957 r. w sprawie wydawania pozwoleń na publiczne przedsięwzięcia rozrywkowe oraz pisma okólnego nr 12 Ministra Kultury i Sztuki z dnia 24 marca 1958 r. w sprawie przestrzegania przepisów przy wydawaniu pozwoleń na publiczne przedsięwzięcia rozrywkowe.

ZAŁĄCZNIK 

ZEZWOLENIE OGÓLNE NR ....

na organizację imprez artystycznych - rozrywkowych na terenie województwa ....

grafika

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1960.62.298

Rodzaj: Pismo okólne
Tytuł: Wykonywanie nadzoru nad publicznymi przedsięwzięciami rozrywkowymi.
Data aktu: 02/08/1960
Data ogłoszenia: 09/08/1960
Data wejścia w życie: 09/08/1960