Organizacja, zasady i tryb działania rad nadzorczych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i jego oddziałów.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW I CENTRALNEJ RADY ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH
z dnia 27 kwietnia 1960 r.
w sprawie organizacji, zasad i trybu działania rad nadzorczych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i jego oddziałów.

Na podstawie art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r. o utworzeniu Komitetu Pracy i Płac oraz o zmianach właściwości w dziedzinie ubezpieczeń społecznych, rent, zaopatrzeń i opieki społecznej (Dz. U. Nr 20, poz. 119) Rada Ministrów i Centralna Rada Związków Zawodowych uchwalają, co następuje:
§  1.
1.
W celu zapewnienia zgodności działania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zwanego dalej "Zakładem", i jego oddziałów z prawem i zasadniczą linią polityki Państwa oraz w celu zapewnienia pracownikom i członkom ich rodzin należytej obsługi w zakresie świadczeń ubezpieczeń społecznych, rady nadzorcze, zwane dalej "radami", nadzorują i kontrolują działalność Zakładu, każda w swoim zakresie działania.
2.
Działalność rad nadzorczych polega w szczególności na:
1)
badaniu i ocenie bieżącej działalności w zakresie wydawania wyjaśnień i instrukcji, prawidłowości trybu i sposobu załatwiania wniosków o świadczenia, prawidłowego i terminowego załatwiania skarg i zażaleń;
2)
stawianiu wniosków i wydawaniu opinii co do podstawowych zagadnień związanych z działalnością Zakładu i jego oddziałów;
3)
rozpatrywaniu sprawozdań z działalności Zakładu i jego oddziałów;
4)
opiniowaniu projektu preliminarza budżetowego wydatków na ubezpieczenia społeczne i sprawozdań z jego wykonania.
3.
Rada rozstrzyga odwołania od decyzji Zakładu w sprawach dotyczących:
1)
świadczeń z ubezpieczenia na wypadek choroby i macierzyństwa;
2)
świadczeń z ubezpieczenia rodzinnego;
3)
obowiązku ubezpieczenia i wymiaru składek;
4)
rent i zaopatrzeń z wyjątkiem odwołań od decyzji określających inwalidztwo i zaliczających do grup inwalidów.
§  2.
Rada Zakładu nadaje ogólny kierunek działalności rad oddziałów Zakładu oraz koordynuje tę działalność.
§  3.
Rada Zakładu składa się z przewodniczącego i 30 członków. Rady oddziałów Zakładu posiadających do 300.000 ubezpieczonych składają się z przewodniczącego i 30 członków, a powyżej 300.000 ubezpieczonych – z przewodniczącego i 40 członków.
§  4.
Kadencja rad trwa 4 lata.
§  5.
Na wniosek przewodniczącego rada może wybrać spośród członków rady zastępców przewodniczącego rady.
§  6.
1.
Posiedzenia rady odbywają się przynajmniej raz na kwartał.
2.
Przewodniczący rady zwołuje posiedzenia rady z własnej inicjatywy lub na wniosek co najmniej 1/3 liczby członków rady.
3.
Rada może powierzyć określone zadania zespołom składającym się z członków rady.
§  7.
1.
Porządek obrad ustala przewodniczący rady.
2.
Uchwały rady zapadają zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy liczby członków rady. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
3.
Przebieg posiedzeń rady jest protokołowany.
§  8.
1.
Prezes Rady Ministrów ustali stawki wynagrodzeń za udział w posiedzeniach rad oraz określi, w jakich przypadkach i w jakiej wysokości przewodniczącym rad i ich zastępcom przysługuje wynagrodzenie ryczałtowe za pracę w radzie.
2.
Przewodniczący i członkowie rad zamiejscowi otrzymują ponadto zwrot kosztów podróży i diety w wysokości przewidzianej dla pracowników państwowych.
3.
Za czas pełnienia obowiązków przewodniczącego lub członka rady w godzinach pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia z zakładu pracy, obliczonego jak za czas urlopu wypoczynkowego.
§  9.
1.
Obsługę biurową rad zapewnia Zakład.
2.
Wydatki związane z działalnością rad pokrywane są z budżetu Zakładu.
§  10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 27 kwietnia 1960 r. z wyjątkiem § 1 ust. 3 pkt 4, który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1961 r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1960.58.272

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Organizacja, zasady i tryb działania rad nadzorczych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i jego oddziałów.
Data aktu: 27/04/1960
Data ogłoszenia: 28/07/1960
Data wejścia w życie: 01/01/1961, 28/07/1960, 27/04/1960