Ustalanie wysokości odsetek, prowizji i opłat bankowych banków państwowych.

UCHWAŁA Nr 503
RADY MINISTRÓW
z dnia 22 grudnia 1959 r.
w sprawie ustalania wysokości odsetek, prowizji i opłat bankowych banków państwowych.

Na podstawie art. 3 ust. 3 dekretu z dnia 25 października 1948 r. o reformie bankowej (Dz. U. z 1951 r. Nr 36, poz. 279) oraz art. 16 i art. 20 ustawy z dnia 2 grudnia 1958 r. o Narodowym Banku Polskim (Dz. U. Nr 72, poz. 356) Rada Ministrów uchwala, co następuje:

I.

Odsetki od kredytów bankowych.

§  1.
1.
Podstawowa stopa procentowa dla kredytów bankowych wynosi 4%.
2.
Banki będą stosować ulgową stopę procentową, obniżając oprocentowanie określone w ust. 1:
1)
przy udzielaniu kredytów obrotowych dla państwowych gospodarstw rolnych, kredytów na należności z tytułu sprzedaży ratalnej, kredytów inwestycyjnych innych niż wymienione w pkt 2 oraz w innych przypadkach gospodarczo uzasadnionych, ustalonych przez Ministra Finansów - do 2%,
2)
przy udzielaniu kredytów inwestycyjnych dla rolniczych spółdzielni produkcyjnych, kredytów na inwestycje zdecentralizowane na cele mieszkaniowe i socjalno-kulturalne oraz kredytów z funduszu interwencyjnego na aktywizację życia gospodarczego - do 1%.
§  2.
1.
Banki mogą niezależnie od odsetek określonych w § 1 pobierać dodatkowe odsetki, stosując podwyższoną stopę procentową w łącznej wysokości do 10%.
2.
Odsetki według podwyższonej stopy procentowej można pobierać od kredytów:
1)
obrotowych - w przypadkach stwierdzenia nieprawidłowości w gospodarce eksploatacyjnej oraz inwestycyjnych - w przypadkach stwierdzenia nieprawidłowości w gospodarce inwestycyjnej,
2)
udzielonych jednostkom gospodarki nie uspołecznionej.
§  3.
1.
Od kredytów nie spłaconych w terminie banki pobierają za okres zwłoki odsetki w wysokości:
1)
od kredytów obrotowych - 12%,
2)
od kredytów inwestycyjnych - 9%.
2.
Banki mogą zaniechać pobierania części lub całości odsetek, o których mowa w ust. 1, od przedsiębiorstw będących w likwidacji lub w okresie uzdrowienia gospodarki finansowej przeprowadzanego w porozumieniu z bankiem.
§  4.
Stopa procentowa dla kredytów refinansowych udzielanych przez Narodowy Bank Polski innym bankom oraz spółdzielniom oszczędnościowo-pożyczkowym wynosi 0,5%.

II.

Oprocentowanie środków pieniężnych na rachunkach bankowych.

§  5.
Środki pieniężne gromadzone przez klientów banków na rachunkach rozliczeniowych i bieżących nie podlegają oprocentowaniu.
§  6.
Środki pieniężne gromadzone przez przedsiębiorstwa gospodarki uspołecznionej i kółka rolnicze na bankowych rachunkach funduszów specjalnego przeznaczenia oraz na odrębnych rachunkach lokat terminowych podlegają oprocentowaniu w wysokości od 1% do 3% - w zależności od terminu wypowiedzenia lokaty.
§  7.
Wkłady oszczędnościowe podlegają oprocentowaniu w wysokości od 3% do 5%.
§  8.
Środki pieniężne Powszechnej Kasy Oszczędności i spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowych skumulowane w charakterze lokat w Narodowym Banku Polskim oprocentowane są w wysokości do 5%.

III.

Przepisy końcowe.

§  9.
Minister Finansów na wniosek Prezesa Narodowego Banku Polskiego i dyrektorów innych banków państwowych ustali zakres i zasady stosowania oraz wysokość ulg w oprocentowaniu, zasady stosowania i wysokość dodatkowego oprocentowania kredytów bankowych, zasady oprocentowania pozostałości na rachunkach funduszów specjalnego przeznaczenia oraz odrębnych rachunkach lokat terminowych, wkładów oszczędnościowych oraz lokat Powszechnej Kasy Oszczędności i spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowych w Narodowym Banku Polskim, jak również wysokość opłat i prowizji bankowych za czynności bankowe i usługi międzybankowe.
§  10.
Przepisy uchwały nie dotyczą oprocentowania kredytów udzielanych na podstawie:
1)
uchwały nr 1070 Prezydium Rządu z dnia 31 grudnia 1955 r. w sprawie pomocy Państwa w dziedzinie umocnienia gospodarki finansowej rolniczych spółdzielni produkcyjnych,
2)
uchwały nr 25 Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 1957 r. w sprawie zasad zwalniania, przeszkalania i zatrudniania pracowników w związku z reorganizacją administracji (Monitor Polski Nr 6, poz. 37),
3)
uchwały nr 111 Rady Ministrów z dnia 25 marca 1957 r. w sprawie zatrudniania oficerów zwolnionych z wojskowej służby zawodowej i ich materialnego zaopatrzenia (Monitor Polski Nr 25, poz. 176),
4)
uchwały nr 145 Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 1957 r. w sprawie pomocy dla repatriantów (Monitor Polski Nr 32, poz. 217),
5)
zarządzeń Prezesa Rady Ministrów w sprawie skupu i zaopatrzenia w ziemniaki,
6)
przepisów dotyczących pomocy finansowej Państwa dla budownictwa mieszkaniowego,
7)
uchwały nr 344 Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 29 lipca 1959 r. w sprawie rozliczeń z tytułu majątku państwowego przekazanego spółdzielczości mleczarskiej.
§  11.
Uchyla się uchwałę nr 77 Rady Ministrów z dnia 27 marca 1958 r. w sprawie ustalania wysokości odsetek, prowizji i opłat bankowych banków państwowych (Monitor Polski z 1958 r. Nr 42, poz. 239 i z 1959 r. Nr 5, poz. 20).
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1960 r., z tym że odsetki ustalone na jej podstawie banki będą pobierać za okres po dniu 1 stycznia 1960 r. również od kredytów przyznanych przed tą datą. Jeżeli jednak w umowie kredytowej zawartej przed wejściem w życie uchwały ustalono w sposób wyraźny oprocentowanie w innej wysokości, banki będą pobierać odsetki w wysokości ustalonej umową.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1960.5.21

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Ustalanie wysokości odsetek, prowizji i opłat bankowych banków państwowych.
Data aktu: 22/12/1959
Data ogłoszenia: 19/01/1960
Data wejścia w życie: 01/01/1960, 19/01/1960