Zaliczanie do dni przepracowanych przerw pracy w budownictwie spowodowanych warunkami atmosferycznymi.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA I PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH
z dnia 28 grudnia 1959 r.
w sprawie zaliczania do dni przepracowanych przerw pracy w budownictwie spowodowanych warunkami atmosferycznymi.

Na podstawie § 3 zarządzenia nr 223 Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 1959 r. w sprawie zaliczania do dni przepracowanych przerw pracy w budownictwie spowodowanych warunkami atmosferycznymi (Monitor Polski Nr 102, poz. 544), po porozumieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, zarządza się, co następuje:
§  1.
W przedsiębiorstwach, w których stosuje się przepisy układu zbiorowego pracy w budownictwie z dnia 15 marca 1958 r., dni przerw w pracy lub dni przestojów spowodowanych warunkami atmosferycznymi lub działaniem siły wyższej, za które pracownik nie otrzymuje wynagrodzenia, zalicza się do dni pracy w rozumieniu § 4 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 17 listopada 1959 r. w sprawie zmiany warunków nabywania uprawnień do zasiłków rodzinnych (Dz. U. Nr 64, poz. 379).
§  2.
1.
Dyrektor przedsiębiorstwa może zarządzić przerwy w pracy, o których mowa w § 1, tylko po wykorzystaniu możliwości dania robotnikom pracy zastępczej w następujących przypadkach:
1)
spadku temperatury poniżej granic, w których wykonywanie określonych robót dozwolone jest odpowiednimi przepisami technicznymi;
2)
wyjątkowo trudnych warunków atmosferycznych (spadek temperatury, zawieja itp.), wskutek których pracownicy rezygnują z podjęcia określonej pracy;
3)
powstania warunków uniemożliwiających zachowanie należytego bezpieczeństwa pracy (np. oblodzenie konstrukcji itp.);
4)
niemożności dojazdów lub dojścia robotników do miejsca pracy, powstałej na skutek złych warunków atmosferycznych);
5)
w innych, wyjątkowych przypadkach spowodowanych mrozami i opadami śnieżnymi - po uzgodnieniu z właściwym zarządem okręgowym związku.
2.
Do wydawania decyzji w przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 1, 2, 3 i 4, dyrektor przedsiębiorstwa może upoważnić kierowników budów (robót); kierownik budowy jest obowiązany uzyskać niezwłocznie potwierdzenie swojej decyzji przez dyrektora przedsiębiorstwa. W pozostałych przypadkach decyzje wydaje dyrektor przedsiębiorstwa po porozumieniu z radą zakładową.
3.
W razie wydania decyzji o wprowadzeniu okresowej przerwy w pracy na skutek warunków atmosferycznych lub działania siły wyższej nie jest wymagana codzienna obecność pracowników w miejscu pracy.
4.
Pracownik traci prawo do zaliczenia dni przerwy w pracy, o których mowa w § 1, jeśli nie stawił się do pracy w pierwszym dniu roboczym po upływie terminu zarządzonej przerwy w pracy.
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 grudnia 1959 r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1960.2.9

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zaliczanie do dni przepracowanych przerw pracy w budownictwie spowodowanych warunkami atmosferycznymi.
Data aktu: 28/12/1959
Data ogłoszenia: 12/01/1960
Data wejścia w życie: 01/12/1959, 12/01/1960