Wysokość i tryb regulowania przez niektóre państwowe przedsiębiorstwa przemysłowe podatku obrotowego od produktów przeznaczonych na eksport oraz tryb rozliczania z budżetem Państwa różnicy pomiędzy ceną zbytu a ceną fabryczną powyższych produktów.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 5 grudnia 1959 r.
w sprawie wysokości i trybu regulowania przez niektóre państwowe przedsiębiorstwa przemysłowe podatku obrotowego od produktów przeznaczonych na eksport oraz trybu rozliczania z budżetem Państwa różnicy pomiędzy ceną zbytu a ceną fabryczną powyższych produktów.

Na podstawie §§ 21 i 24 ust. 1 i 2 oraz § 43 uchwały nr 927 Rady Ministrów z dnia 3 listopada 1952 r. w sprawie podatku obrotowego od jednostek gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski z 1952 r. Nr A-97, poz. 1488 i z 1954 r. Nr A-48, poz. 664), § 17 ust. 1 uchwały nr 258 Rady Ministrów z dnia 17 czerwca 1959 r. w sprawie ustalania cen zbytu artykułów przeznaczonych na eksport oraz usług świadczonych na rzecz odbiorców zagranicznych w związku z eksportem (Monitor Polski Nr 60, poz. 293) oraz art. 13 ust. 3 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 49, poz. 452) zarządza się, co następuje:
§  1.
Za jednostki gospodarcze w rozumieniu niniejszego zarządzenia uważa się państwowe przedsiębiorstwa przemysłowe, z wyłączeniem państwowego przemysłu terenowego podległego radom narodowym.
§  2.
1.
Podatek obrotowy, należny od obrotu osiągniętego przez jednostki gospodarcze ze sprzedaży przedsiębiorstwom handlu zagranicznego produktów przeznaczonych na eksport, płatny jest w wysokości różnicy pomiędzy obowiązującą dla poszczególnych produktów ceną zbytu a ceną fabryczną tych produktów.
2.
Jeżeli produkty, o których mowa w ust. 1, sprzedawane są przez jednostkę gospodarczą (dostawcę) także w kraju, a podatek obrotowy opłacany jest od nich w formie stawek procentowych lub kwotowych, to przy sprzedaży na eksport - za cenę fabryczną, w rozumieniu ust. 1, uważa się cenę zbytu zmniejszoną o kwotę należnego podatku obrotowego.
§  3.
Podatek, o którym mowa w § 2 ust. 1, potrąca Narodowy Bank Polski z zainkasowanych faktur w trybie określonym w § 5 i odprowadza bezpośrednio na rachunek organu finansowego, właściwego miejscowo dla danej jednostki gospodarczej (dostawcy).
§  4.
Jednostki gospodarcze opłacające podatek obrotowy od obrotów, o których mowa w § 2 ust. 1, powinny w fakturze i w żądaniu zapłaty, obejmujących produkty podlegające opodatkowaniu:
1)
podać cenę zbytu i cenę fabryczną powyższych produktów oraz kwotę podatku obrotowego, należnego od tych produktów (różnica pomiędzy wartością towarów objętych fakturą obliczoną według cen zbytu a ich wartością obliczoną według cen fabrycznych);
2)
ponad nazwą jednostki uwidocznić nazwę ministerstwa, któremu podlegają,
3)
zamieścić na widocznym miejscu odcisk stempla z napisem "Eksport".
§  5.
1.
Przedsiębiorstwo handlu zagranicznego pokrywa jedynie tę część należności za produkty przeznaczone na eksport, która jest obliczona według cen fabrycznych (bez uwzględnienia podatku).
2.
Podatek obrotowy, należny od obrotów osiągniętych ze sprzedaży przedsiębiorstwom handlu zagranicznego produktów przeznaczonych na eksport, podany w fakturze, pokrywa Narodowy Bank Polski ze specjalnego rachunku pod nazwą: "Zwrot podatku od eksportu przedsiębiorstw państwowych".
3.
Rachunek, o którym mowa w ust. 2, prowadzą oddziały Narodowego Banku Polskiego, właściwe dla przedsiębiorstw handlu zagranicznego (tj. dla odbiorców), z podziałem według poszczególnych ministerstw, którym podlegają dostawcy.
4.
Pokrycie podatku obrotowego następuje przez przelew dokonany równocześnie z przelewem należności, obliczonej według cen fabrycznych (ust. 1).
5.
Przelewu podatku dokonuje oddział Narodowego Banku Polskiego właściwy dla odbiorcy (ust. 3) z rachunku, o którym mowa w ust. 2, na rachunek dostawcy.
6.
Bezpośrednio po zarachowaniu na rachunek dostawcy należności za produkt oraz podatku obrotowego (ust. 1 i 2) oddział Narodowego Banku Polskiego właściwy dla dostawcy przelewa podatek obrotowy na rachunek właściwego miejscowo dla dostawcy organu finansowego.
§  6.
W razie niepokrycia przez przedsiębiorstwo handlu zagranicznego faktury (żądania zapłaty) we właściwym terminie dostawca nie jest obowiązany do uiszczania odsetek za zwłokę od zaległego podatku obrotowego za czas od terminu płatności faktury (żądania zapłaty) do dnia jej uregulowania przez odbiorcę.
§  7.
1.
Obrót osiągnięty przez przedsiębiorstwa handlu zagranicznego ze sprzedaży na rynek krajowy nabytych produktów, przeznaczonych pierwotnie na eksport, podlega podatkowi obrotowemu.
2.
Obrót, o którym mowa w ust. 1, podlega opodatkowaniu w wysokości różnicy pomiędzy ceną uzyskaną ze sprzedaży produktów wymienionych w ust. 1 a ceną nabycia tych produktów.
3.
Przedsiębiorstwa handlu zagranicznego uiszczają podatek obrotowy, o którym mowa w ust. 1, za okresy miesięczne w terminie do dnia 23 następnego miesiąca na rachunek właściwego miejscowo organu finansowego.
4.
Przedsiębiorstwa, o których mowa w ust. 1, składają sprawozdania o podatku obrotowym z tytułu wymienionych w tym przepisie obrotów w trybie określonym w § 30 uchwały nr 927 Rady Ministrów z dnia 3 listopada 1952 r. w sprawie podatku obrotowego od jednostek gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski z 1952 r. Nr A-97, poz. 1488 i z 1954 r. Nr A-48, poz. 664). Sprawozdania negatywne obowiązują.
§  8.
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 18 grudnia 1953 r. w sprawie wysokości i trybu regulowania podatku obrotowego oraz fakturowania produktów przeznaczonych na eksport (Monitor Polski Nr A-116, poz. 1500).
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 7 lipca 1959 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1960.2.7

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wysokość i tryb regulowania przez niektóre państwowe przedsiębiorstwa przemysłowe podatku obrotowego od produktów przeznaczonych na eksport oraz tryb rozliczania z budżetem Państwa różnicy pomiędzy ceną zbytu a ceną fabryczną powyższych produktów.
Data aktu: 05/12/1959
Data ogłoszenia: 12/01/1960
Data wejścia w życie: 07/07/1959, 12/01/1960