Zasady rozliczeń różnic budżetowych w związku ze zmianą wysokości i podziałem marż w handlu uspołecznionym.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 10 lipca 1959 r.
w sprawie zasad rozliczeń różnic budżetowych w związku ze zmianą wysokości i podziałem marż w handlu uspołecznionym.

Na podstawie § 3 uchwały nr 464 Rady Ministrów z dnia 23 listopada 1957 r. w sprawie dodatkowych bodźców do skracania drogi obrotu towarowego, zniesienia Funduszu Wyrównawczego Ministerstwa Handlu Wewnętrznego oraz zmiany uchwały nr 44 Prezydium Rządu z dnia 10 stycznia 1953 r. w sprawie różnic budżetowych zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Jednostki podległe Centralnemu Zarządowi Obrotu Produktami Naftowymi "CPN", Centrali Handlowej Przemysłu Chemicznego "Chemia", Centralnemu Zarządowi Handlu Artykułami Gospodarstwa Domowego "Arged" i Zakładom Usług Radiotechnicznych rozliczają z budżetem Państwa jako ujemne różnice budżetowe należne im marże hurtowe przy dokonywaniu sprzedaży na rzecz hurtowni Centrali Rolniczej Spółdzielni (CRS) "Samopomoc Chłopska".
2. 1
Nie rozliczają ujemnych różnic budżetowych, o których mowa w ust. 1, jednostki podległe Centralnemu Zarządowi Handlu Artykułami Gospodarstwa Domowego "Arged" przy sprzedaży artykułów perfumeryjno-kosmetycznych i metalowych proszków do prania i zamaczania, mydła i pozostałych środków piorących oraz przyborów toaletowych.
§  2.
Jednostki podległe Zjednoczeniu "Centrala Rybna" rozliczają z budżetem Państwa jako ujemne różnice budżetowe udzielone hurtowniom CRS "Samopomoc Chłopska" marże hurtowe w wysokości 6% od cen detalicznych.
§  3.
1.
Dostawca artykułów należących do grup towarowych wymienionych w załączniku do niniejszego zarządzenia przy ich sprzedaży na rzecz jednostek handlu detalicznego i innych odbiorców zakupujących te artykuły po cenach hurtowych lub detalicznych obowiązany jest odprowadzić do budżetu Państwa jako dodatnią różnicę budżetową część marży hurtowej w wysokości podanej w kolumnie 4 załącznika.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy przypadków:
1)
bezpośrednich dostaw z zakładu produkcyjnego, składnicy lub biura zbytu na rzecz jednostek handlu detalicznego zrzeszonych w CRS "Samopomoc Chłopska" oraz magazynowych i tranzytowych dostaw organizowanych lub rozliczanych przez hurtownie zrzeszone w CRS "Samopomoc Chłopska" z zakładu produkcyjnego, składnicy lub biura zbytu na rzecz jednostek handlu detalicznego zrzeszonych w CRS "Samopomoc Chłopska",
2)
sprzedaży na rzecz hurtowni zrzeszonych w CRS "Samopomoc Chłopska" z magazynów innych hurtowni,
3)
przerzutów towarów, z wyjątkiem przerzutów z jednostek handlu detalicznego zrzeszonych w CRS "Samopomoc Chłopska" do innych jednostek handlu detalicznego.
§  4.
Spółdzielnie zrzeszone w Związku Spółdzielni Spożywców "Społem" rozliczają z budżetem Państwa przy zakupie artykułów tekstylnych, odzieżowych i obuwia część marży detalicznej jako dodatnią różnicę budżetową. Dodatnią różnicę budżetową stanowi:
1)
przy zakupie artykułów tekstylnych i obuwia (pozycje 1-29 i 52 wykazu marż detalicznych stanowiącego załącznik nr 1 do zarządzenia nr 79 Państwowej Komisji Cen z dnia 31 grudnia 1958 r. w sprawie marż handlowych - Biuletyn Państwowej Komisji Cen z 1959 r. Nr 5) - 30% marży detalicznej,
2)
przy zakupie artykułów odzieżowych (pozycje 30-41 wykazu, o którym mowa w pkt 1) - 27% marży detalicznej.
§  5.
Rozliczenie określonych w §§ 1-4 różnic budżetowych następuje w trybie przewidzianym w zarządzeniu Ministra Finansów z dnia 24 stycznia 1959 r. w sprawie trybu rozliczeń różnic budżetowych (Monitor Polski Nr 15, poz. 65).
§  6.
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 7 grudnia 1957 r. w sprawie zasad rozliczeń różnic budżetowych w związku ze zmianą wysokości i podziałem marż w handlu uspołecznionym (Monitor Polski z 1958 r. Nr 9, poz. 45).
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą:
1)
w odniesieniu do ujemnych różnic budżetowych rozliczanych przez Zakłady Usług Radiotechnicznych (§ 1 ust. 1) i dodatnich różnic budżetowych rozliczanych przez spółdzielnie zrzeszone w Związku Spółdzielni Spożywców "Społem" (§ 4) - od dnia 1 stycznia 1959 r.,
2)
w zakresie artykułów metalowych (§ 1 ust. 2) - od dnia 1 lipca 1959 r.,
3)
w zakresie pozostałych przepisów - od dnia 15 lutego 1959 r.

ZAŁĄCZNIK 

Lp. Grupy towarowe według załącznika nr 1 do zarządzenia nr 79 Państwowej Komisji Cen z dnia 31 grudnia 1958 r. w sprawie marż handlowych (Biuletyn PKC z 1959 r. Nr 5) Główny dystrybutor Różnica budżetowa (% ceny detalicznej)
1 1-29 Centralny Zarząd Handlu Artykułami Tekstylnymi i Odzieżowymi 2,5
2 30-41 " 3,0
3 42-46, 48 " 3,2
4 49-53 Centralny Zarząd Handlu Obuwiem 2,5*)
5 54 " 3,2
6 138 Centralny Zarząd Handlu Artykułami Gospodarstwa Domowego 2,5
*) Przy sprzedaży wyłącznie po cenach hurtowych (obrót zaopatrzeniowy) - 2,5 % ceny hurtowej
1 § 1 ust. 2 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 10 lutego 1960 r. (M.P.60.17.83) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 lutego 1959 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.64.332

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady rozliczeń różnic budżetowych w związku ze zmianą wysokości i podziałem marż w handlu uspołecznionym.
Data aktu: 10/07/1959
Data ogłoszenia: 23/07/1959
Data wejścia w życie: 23/07/1959, 01/01/1959, 15/02/1959