Fundusz ryzyka handlowego w przedsiębiorstwach handlowych gospodarki uspołecznionej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 16 czerwca 1959 r.
w sprawie funduszu ryzyka handlowego w przedsiębiorstwach handlowych gospodarki uspołecznionej.

Na podstawie §§ 2 i 3 uchwały nr 355 Rady Ministrów z dnia 19 września 1958 r. w sprawie zabezpieczenia właściwej jakości towarów przeznaczonych na zaopatrzenie ludności (Monitor Polski Nr 77, poz. 450) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy niniejszego zarządzenia obowiązują w odniesieniu do wszystkich jednostek gospodarki uspołecznionej, prowadzących działalność handlową dla zaopatrzenia ludności.
§  2.
Użyte w niniejszym zarządzeniu określenie:
1)
odbiorca - oznacza uspołecznione przedsiębiorstwo (zakład na pełnym wewnętrznym rozrachunku gospodarczym) handlu wewnętrznego,
2)
fundusz ryzyka handlowego - oznacza fundusz na przeceny towarów i ryzyko handlowe.
§  3.
Należności płacone przez dostawcę z tytułu kar umownych za dostarczenie towaru jakości niższej od przewidzianej obowiązującymi przepisami lub warunkami umowy odbiorca przeznacza na fundusz ryzyka handlowego.
§  4.
1.
Z funduszu ryzyka handlowego pokrywane są do wysokości zebranych środków określonych w § 3 kwoty wynikłe z różnic cen towarów na skutek ich przeklasyfikowania, jeżeli:
1)
reklamacja odbiorcy wobec dostawcy nie została odpowiednio zgłoszona we właściwym terminie albo gdy w ogóle jej nie zgłoszono lub gdy na podstawie reklamacji odbiorcy nastąpiło przeklasyfikowanie towaru, lecz na skutek wadliwego określenia jego jakości przez odbiorcę przeklasyfikowanie to okazało się niedostateczne i zaszła potrzeba dalszej obniżki cen, a odbiorca nie ma już możliwości wniesienia dodatkowej reklamacji;
2)
nie jest możliwe ustalenie osób winnych za poniesione straty lub należność dochodzona przez przedsiębiorstwo państwowe od osoby odpowiedzialnej za poniesioną stratę zostanie umorzona zgodnie z obowiązującymi przepisami o umarzaniu i udzielaniu ulg w spłacaniu należności państwowych, a w pozostałych jednostkach gospodarki uspołecznionej dochodzenie tej należności zostanie uznane przez dyrektora (kierownika) za niecelowe - w szczególności ze względu na nienaganną dotychczasową pracę osoby odpowiedzialnej lub drobną kwotę roszczenia w stosunku do kosztów postępowania w celu jej uzyskania.
2.
Koszty związane z określeniem jakości towaru i jego przeklasyfikowania w przypadkach, o których mowa w ust. 1, odbiorca ponosi w ciężar kosztów obrotu towarowego.
§  5.
Jeżeli pokrycie z funduszu ryzyka handlowego kwot wynikających z różnicy cen towarów nie jest możliwe ze względu na brak odpowiednich środków, podlegają one zaliczeniu w ciężar strat odbiorcy.
§  6. 1
1. 2
Przedsiębiorstwo może przeznaczyć pozostałość funduszu ryzyka handlowego na dzień 31 grudnia każdego roku oraz bieżąco nie wykorzystane środki tego funduszu na zasilenie funduszu na przeceny towarów i ryzyko handlowe, obciążającego koszty, bądź przenieść tę pozostałość częściowo i lub całkowicie na rachunek strat i zysków.
2.
Jeżeli przedsiębiorstwo nie posiada uprawnień do tworzenia funduszu na przeceny towarów i ryzyko handlowe w ciężar kosztów, pozostałość funduszu ryzyka handlowego może być przeniesiona wyłącznie na rachunek strat i zysków, w trybie określonym w ust. 1.
§  6a. 3
Przepisy § 6 mają zastosowanie również do pozostałości funduszu za 1972 r., która podlega rozliczeniu w bilansach za 1972 r.
§  7.
W uspołecznionych przedsiębiorstwach handlowych, w których istnieje już fundusz na przeceny towarów i ryzyko handlowe, należy prowadzić odrębną ewidencję wpływów i wydatków funduszu ryzyka handlowego utworzonego niniejszym zarządzeniem.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1959 r.
1 § 6 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 28 stycznia 1963 r. (M.P.63.12.66) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 13 lutego 1963 r.
2 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 12 kwietnia 1973 r. (M.P.73.19.114) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 kwietnia 1973 r.
3 § 6a dodany przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 12 kwietnia 1973 r. (M.P.73.19.114) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 kwietnia 1973 r.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.61.303

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Fundusz ryzyka handlowego w przedsiębiorstwach handlowych gospodarki uspołecznionej.
Data aktu: 16/06/1959
Data ogłoszenia: 10/07/1959
Data wejścia w życie: 01/01/1959, 10/07/1959