Rewizja dokumentacji projektowo-kosztorysowej.

UCHWAŁA NR 174
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 maja 1959 r.
w sprawie rewizji dokumentacji projektowo-kosztorysowej.

W celu obniżenia kosztów inwestycji, zwiększenia ich efektywności i przyspieszenia terminu oddania ich do użytku, Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Zobowiązuje się ministrów (kierowników centralnych urzędów) oraz prezydia wojewódzkich rad narodowych (prezydia miejskich rad narodowych miast wyłączonych z województw), a w zakresie inwestycji imiennie określonych przez Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów - Komisję Planowania do przeprowadzenia rewizji dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla inwestycji nowo rozpoczynanych, jak i będących w toku realizacji.
2.
Ministrowie (kierownicy centralnych urzędów) oraz prezydia wojewódzkich rad narodowych (prezydia miejskich rad narodowych miast wyłączonych z województw) mogą zlecać wykonanie obowiązku określonego w ust. 1 podległym organom, zjednoczeniom oraz przedsiębiorstwom.
3.
Rewizja, o której mowa w ust. 1, powinna polegać na krytycznym przeanalizowaniu niezbędności realizacji wszystkich przewidzianych w dokumentacji obiektów i robót, prawidłowości przyjętych rozwiązań technicznych, ekonomicznych i organizacyjnych. Należy w szczególności wyeliminować przerosty w zakresie maszyn i urządzeń, kubatury i powierzchni pomieszczeń produkcyjnych i pomocniczych, rozwiązań konstrukcyjnych, architektonicznych i innych, niewłaściwie zastosowanych materiałów budowlanych, liczby zatrudnionych i związanych z tym wielkości budownictwa socjalnego. W szczególności należy przeanalizować prawidłowość harmonogramu realizacji inwestycji i oddawania do użytku poszczególnych obiektów w kierunku skrócenia czasu budowy i zsynchronizowania terminów oddawania do użytku poszczególnych obiektów współzależnych.

W rezultacie przeprowadzonej rewizji należy dążyć do uzyskania poważnego zmniejszenia zakresu inwestycji i nakładów inwestycyjnych niezbędnych do uzyskania tych samych efektów produkcyjnych i usługowych, zmniejszenia ilości maszyn i urządzeń i ograniczenia importu, zwiększenia zdolności produkcyjnych zakładów i obiektów objętych rozpatrywaną dokumentacją projektowo-kosztorysową, przyspieszenia realizacji inwestycji oraz zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych projektowanych zakładów.

Środki wygospodarowane w wyniku rewizji pozostają w ramach przydzielonego ogólnego limitu w dyspozycji właściwego ministra (kierownika urzędu centralnego) lub przewodniczącego prezydium wojewódzkiej rady narodowej (przewodniczącego prezydium miejskiej rady narodowej miasta wyłączonego z województwa). Określone wyżej środki powinny być przeznaczone na przyspieszenie realizacji inwestycji.

4.
Zmiany dokumentacji projektowo-kosztorysowej, powstałe w wyniku rewizji, należy przeprowadzić w ten sposób, aby nie nastąpiło opóźnienie oddania do użytku gotowych obiektów, oddziałów lub zakładów.
5.
Rewizja dokumentacji projektowo-kosztorysowej powinna być dokonywana przy udziale przedstawicieli zainteresowanych biur projektów, przedsiębiorstw wykonawczych i banków finansujących inwestycję oraz prezydium wojewódzkiej rady narodowej (miejskiej rady narodowej miasta wyłączonego z województwa), na której terenie jest lub ma być realizowana rozpatrywana inwestycja.
§  2.
1.
Obowiązek przeprowadzenia rewizji dokumentacji projektowo-kosztorysowej nie dotyczy:
1)
w zakresie inwestycji scentralizowanych:
a)
dokumentacji obiektów stanowiących część zakładu lub innego kompleksu, kontynuowanych z lat ubiegłych, których realizacja jest przewidziana do końca 1959 r.,
b)
dokumentacji zatwierdzonej po dniu 1 października 1958 r.;
2)
w zakresie inwestycji zdecentralizowanych - dokumentacji obiektów, których zakończenie realizacji jest przewidziane do dnia 30 września 1959 r.
2.
Ministrowie (kierownicy centralnych urzędów) oraz prezydia wojewódzkich rad narodowych (prezydia miejskich rad narodowych miast wyłączonych z województw) mogą w uzasadnionych przypadkach zwolnić podległe jednostki od obowiązku przeprowadzenia rewizji dokumentacji projektowo-kosztorysowej niektórych inwestycji.
§  3.
Rewizję dokumentacji, o której mowa w § 1, należy zakończyć dla inwestycji scentralizowanych i zdecentralizowanych:

- I etap obejmujący inwestycje realizowane w latach 1959 i 1960 - w terminie do dnia 30 września 1959 r.,

- II etap obejmujący inwestycje przewidziane do realizacji w roku 1961 i latach następnych - w terminie do dnia 30 listopada 1959 r.

§  4.
Zobowiązuje się Ministra Finansów do ustalenia zadań banków finansujących inwestycje, a Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych - zadań przedsiębiorstw wykonawczych w związku z ich uczestnictwem w akcji rewizji dokumentacji projektowo-kosztorysowej.
§  5.
1.
Sprawozdania z przeprowadzonej rewizji dokumentacji projektowo-kosztorysowej powinny być przedstawione właściwym ministerstwom, centralnym urzędom i prezydiom wojewódzkich rad narodowych (miejskich rad narodowych miast wyłączonych z województw).
2.
Ministrowie (kierownicy centralnych urzędów) oraz prezydia wojewódzkich rad narodowych (miejskich rad narodowych miast wyłączonych z województw) przeanalizują wyniki rewizji oraz złożą Komisji Planowania przy Radzie Ministrów sprawozdania z przeprowadzonej rewizji dokumentacji projektowo-kosztorysowej w terminie 30-dniowym od czasu zakończenia rewizji (§3), określając wielkość uzyskanych oszczędności w nakładach w złotych i w procentach - w stosunku do kosztów rozpatrywanych inwestycji z podziałem na oszczędności w robotach budowlano-montażowych oraz w maszynach i urządzeniach. W sprawozdaniach tych należy również podać opisowo uzyskane efekty w wyniku rewizji dokumentacji projektowo-kosztorysowej.
3.
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów złoży sprawozdanie Radzie Ministrów z całości przeprowadzonej akcji rewizji dokumentacji projektowo-kosztorysowej w terminie 30-dniowym od dnia otrzymania sprawozdań, o których mowa w ust. 2.
§  6.
Zaleca się centralnym organom spółdzielczości przeprowadzenie rewizji dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla inwestycji realizowanych przez jednostki spółdzielcze według zasad ustalonych w niniejszej uchwale.
§  7.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.47.215

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Rewizja dokumentacji projektowo-kosztorysowej.
Data aktu: 12/05/1959
Data ogłoszenia: 27/05/1959
Data wejścia w życie: 27/05/1959